Psychiatria Dziecięca już czynna, oddział dzienny w planach

Image

W stalowowolskim szpitalu uruchomiona została Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Szpital ubiega się też o środki na budowę oddziału dziennego dla dzieci i młodzieży.

- Niezwykle miło mi poinformować, że ruszyliśmy z Poradnią Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży na drugim stopniu referencyjności oraz z Poradnią Psychologiczną dla dzieci i młodzieży, już ten kontrakt mamy. Od lutego br. udzielamy tych świadczeń w ramach finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. Bardzo mnie to cieszy ponieważ długo czekaliśmy na to. Zespół kompletowaliśmy przez wiele miesięcy, ale w końcu możemy sprawnie funkcjonować. Tutaj są zatrudnieni: psycholodzy, psychoterapeuci, terapeuci środowiskowi, lekarze psychiatrii, specjaliści psychiatrii dzieci i młodzieży- mówiła podczas konferencji prasowej Beata Barcicka- Kłosowska, dyrektor SP ZZOZ w Stalowej Woli.

Wnętrza Ośrodka zostały zaprojektowane z myślą o dzieciach i młodzieży. Sale terapeutyczne są nowoczesne, przestronne i przyjazne dla najmłodszych pacjentów. Wyposażenie pomieszczeń dostosowane jest do potrzeb dzieci w różnych grupach wiekowych, zapewniając komfort i poczucie bezpieczeństwa. Ośrodek stworzył przestrzeń, w której dzieci czują się swobodnie i mogą otworzyć się na proces terapeutyczny.

Warto podkreślić, że korzystanie z usług obu poradni jest nieodpłatne i nie trzeba posiadać skierowania. Taka forma działania pozwala na szybsze podjęcie działań terapeutycznych, które mogą pomóc dzieciom i młodzieży w rozwiązaniu ich problemów emocjonalnych oraz psychicznych.

- Można zadzwonić, zarejestrować się i skorzystać z pomocy. Są możliwości wizyt interwencyjnych w sytuacjach pilnych, nagłych. Ważnym jest to, że kadra jest wysoko wyspecjalizowana, z wieloletnim doświadczeniem. Udzielamy wsparcia dzieciom z problemami emocjonalnymi, różnymi chorobami psychicznymi, zaburzeniami depresyjnymi, lękowymi. Prowadzimy sesję, psychoterapie indywidualne i grupowe, rodzinne. Rozpoczęliśmy już psychoterapie rodzinne, co jest niezwykle ważne- mówiła Beata Puzio, koordynator poradni.

Ośrodek jest miejscem, w którym dzieci i młodzież mogą liczyć na profesjonalną pomoc, wsparcie oraz pełne zrozumienie. Pomoc mogą otrzymać również osoby po ukończeniu 18. roku życia z różnymi zaburzeniami rozwojowymi. Takie osoby mogą korzystać z fizjoterapeuty, logopedy, neurologopedy, z terapii z integracji sensorycznej. Na razie kolejki do specjalistów nie są duże, bowiem ośrodek cały czas się rozwija i zatrudnia nowych specjalistów.

- Czasami jest tak, że w przeciągu kilku dni pacjent jest zaopatrzany i ma terapię, czasami musi poczekać. Czasami czekamy do lekarza psychiatry, ale i tak są to najkrótsze kolejki w regionie. Mam nadzieję, że będą one jeszcze krótsze. Cały czas czynimy starania by zatrudnić nowy, wykfalifikowany personel- mówiła Beata Puzio.

- Problem zdrowia psychicznego dzieci nie dotyczy tylko dziecka, czy nastolatka, ale całej rodziny. Dzięki pracy w tym ośrodku możemy się skupić na terapii i diagnostyce całych rodzin i udzielić im profesjonalnej pomocy. Mogą się do nas zgłaszać pacjenci niezależnie od tego z jakiego są województwa. Problem związany z psychiatrią dzieci i młodzieży jest znaczny- mówiła Paulina Zajdel, lekarz psychiatra.

Dyrektor szpitala Beata Barcicka- Kłosowska zdradziła, że szpital złożył projekt na budowę oddziału dziennego dla dzieci i młodzieży, to byłby oddział dzienny, psychiatryczny, łącznie z poradniami. Miałby się on mieścić w miejscu starej dermatologii.

- Ten projekt złożyliśmy pod koniec stycznia br., uzyskaliśmy ocenę celowości inwestycji pozytywną na to zadanie. Ten projekt zawiera również rozbudowę Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych. W ramach tego projektu, jeśli otrzymamy te pieniądze, będzie również rozbudowa oddziału Psychiatrycznego, stacjonarnego dla dorosłych. Będzie on pobudowany obok istniejącego budynku, z którym będzie połączony. Będzie także połączony łącznikiem z budynkiem administracji. Cała inwestycja jest zaplanowana na kwotę 75 mln zł. Będziemy czekać na rozstrzygnięcie tego postępowania. Myślimy, że ten budynek jednopoziomowy, który powstanie, będzie takim początkiem z możliwością rozbudowy tego budynku przyszłościowo o oddział stacjonarny- mówiła Beata Barcicka- Kłosowska, dyrektor SP ZZOZ w Stalowej Woli.

Przewiń do komentarzy












Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.

~Mieszkaniec

I tak sie nie dostanie na badanie bo trzeba czekać więc flesz jak napisał jan jest zbyteczny tylko lans a w Kraśniku bez lansu badanie wykonują z dnia dzień no więc dość pogardy

~Stachu

a wytłumacz, jak by się ludzie dowiedzieli o tym, beze tych fleszy?

~Jan

Czy nie można zrobić coś bez fleszy