W 2024 roku – ponad milion zwolnień lekarskich
![](../colada2/_pliki/emisje/1326/1764904_b1eef8af4d3f.png)
![Image](./../../_db/artykuly/galerie/60393/_m/7cb664ac74fe.jpg)
Zima sprzyja przeziębieniom, grypom, czy innym chorobom. A najszybciej dochodzić do zdrowia w domu, ograniczając zarażanie współpracowników. Osoby ubezpieczone na czas choroby, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim, mogą liczyć na zasiłek chorobowy. Co do zasady maksymalny okres wypłaty zasiłku chorobowego wynosi 182 dni, ale są wyjątki kiedy ten okres zasiłkowy może być dłuższy lub krótszy.
Ubezpieczenie chorobowe, z którego wypłacany jest zasiłek chorobowy czy świadczenie rehabilitacyjne, jest obowiązkowe dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Natomiast dla tych m.in. prowadzących działalność gospodarczą, duchownych lub zatrudnionych na umowę zlecenie jest dobrowolne. Składka na to nie jest wysoka, bo zaledwie 2,45 proc. podstawy wymiaru, ale w sytuacji choroby możemy liczyć na wypłatę zasiłku chorobowego za czas, w którym nie pracujemy.
Jak długo na zasiłku chorobowym?
- Osoby, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, mogą otrzymać zasiłek chorobowy przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku ciąży i gruźlicy 270 dni. Natomiast zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia np. po rozwiązaniu umowy o pracę będzie przysługiwał do 91 dni – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim. Nie dotyczy to osób chorych na gruźlicę lub niezdolnych do pracy w okresie ciąży. Nie ulega on skróceniu również w przypadku niezdolności do pracy powstałej wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.
W jakiej wysokości wypłacany jest zasiłek chorobowy?
Miesięczny zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości:
• 80% podstawy wymiaru, w tym również za okres pobytu w szpitalu,
• 100% podstawy wymiaru, także za okres pobytu w szpitalu, jeśli niezdolność do pracy będzie spowodowana m.in.:
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy
- wystąpi w czasie ciąży,
- wystąpi wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.
Wysokość zasiłku chorobowego zależy od podstawy wymiaru składek. Podstawa obliczana jest uwzględniając średnie wynagrodzenia bądź przychód z 12 miesięcy, poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Im wyższe wynagrodzenie, tym wyższe są odprowadzone składki, a to przekłada się na wyższy zasiłek chorobowy.
Choroba się przedłuża – co dalej?
Gdy choroba się przedłuża, a limit dni na chorobowym został wyczerpany, wówczas możemy starać się o świadczenie rehabilitacyjne. W tym przypadku nie wystarczy samo zwolnienie lekarskie, ale konieczne jest złożenie wniosku o to świadczenie do ZUS wraz z drukiem OL-9 wypisanym przez lekarza prowadzącego. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobie, która po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego nadal jest chora, a dalsze leczenie lub rehabilitacja dają jej szanse na odzyskanie zdolności do pracy. Wniosek o świadczenie najlepiej złożyć jeszcze przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego.
- Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje maksymalnie przez 12 miesięcy. Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz orzecznik ZUS. Kierując się wiedzą medyczną, stwierdza, czy dalsze leczenie lub rehabilitacja umożliwi w tym czasie odzyskanie zdolności do pracy – informuje rzecznik.
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego
Świadczenie rehabilitacyjne wynosi 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 3 miesięcy (90 dni), a w pozostałym okresie 75 proc. Natomiast, jeśli niezdolność do pracy przypada w czasie ciąży albo jest związana z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, to 100 proc. podstawy (średniej pensji z 12 miesięcy). Płatnikiem świadczenia tak jak w przypadku zasiłku chorobowego może być albo pracodawca, albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Milion zwolnień
W 2024 roku, na Podkarpaciu, lekarze wystawili ponad milion zwolnień lekarskich na łączną sumę dni przekraczającą 12 mln. Najczęściej wystawiane są z powodu zakażenia górnych dróg oddechowych, ostrego zapalenia nosa i gardła (przeziębienie), bólów grzbietu, chorób spowodowanych stresem. Znaczna część zwolnień, to także zwolnienia w okresie ciąży.
Komentarze
Za lekarzy się wziąć !!!
Jestem kadrową to widzę co się dzieje. Lekarze bez opamiętania wystawiają zwolnienia zdrowym pracownikom. Ostatnio pracownica wróciła ze zwolnienia z nowym tatuażem, makijażem permanentnym brwi, nową fryzurą. Wszystko pięknie wygojone. Albo wystawianie zwolnień na 1, 2 dni. Co to za choroby ??
napisz gdzie pracujesz , no chyba,,, że na krzywy ryj żyjesz
Rzeczywiście społeczeństwo w tych czasach jest cherlawe i chore to widać PO naszym rządzie i kandydatach na prezydenta oczywiście za wyjątkiem Pana Nawrockiego.
A słyszałem o ciężko chorym pracowniku, bedącym na zwolnieniu lekarskim który był na wczasach z rodziną w Egipcie i na statku wycieczkowym spotkał swojego pracodawcę, też z rodziną. Był dumny z tego spotkania.
Żeby jeszcze zajęli się osobami, co od lat wyłudzają lub wyłudzały nienależne świadczenia i okradali nas wszystkich.
ZBRODNIARZE SPROWADŹCIE WIĘCEJ TRUCICIELI I TRUCIZNY ALUMINIOZA BETONOZA DRWALOZA SYFOZA POWIETRZA NO I SPALARNIE I WSZYSCY ZGINIEMY MARNIE !!!