W Stalowej Woli rozpoczyna działalność poradnia dla dzieci z autyzmem i jego spektrum

Image

Na otwarcie takiej placówki w Stalowej Woli wielu rodziców czekało długie lata. W najbliższą sobotę odbędą się pierwsze wizyty w poradni ulokowanej w Ambulatorium. Powstanie tak ważnego miejsca stało się okazją do zwołania konferencji na temat spektrum autyzmu.

Poradnia oferuje kompleksowe wsparcie dla dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, zaczynając od diagnozy przeprowadzonej przez specjalistów, a kończąc na terapii indywidualnej bądź grupowej, w ramach programu terapeutyczno- rehabilitacyjnego.

- Poradnia mieści się przy ul. Kwiatkowskiego 2, rejestracja jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:00 do 18:00, a w soboty od godz. 8:00 do 18:00. Można zarejestrować się osobiście albo telefonicznie. Żeby zostać naszym pacjentem potrzebne jest skierowanie od lekarza, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Usługi w naszej poradni świadczone są dla pacjenta bezpłatnie, bo płaci za nie NFZ. Nie obowiązuje u nas rejonizacja co znaczy, że mogą skorzystać z niej nie tylko mieszkańcy Stalowej Woli czy też powiatu stalowowolskiego, ale dowolnego regionu Polski- mówi Anna Łaska, koordynator poradni.

Jak podkreśla wiceprezydent Monika Pachacz- Świderska poradnia to dopiero początek, w planach jest stworzenie dużego ośrodka, który będzie wsparciem dla dzieci z autyzmem i jego spektrum.

- Patrząc na statystyki ogólnopolskie, europejskie i światowe, to tak naprawdę z dnia na dzień przybywa nam orzeczeń dzieci z autyzmem i spektrum autyzmu. Dzieci z naszego terenu niestety musiały korzystać z innych ośrodków, co się wiązało z niedogodnościami, m.in. dojazdem. Rodzice musieli brać dni wolne w pracy żeby z nich skorzystać, dlatego nasze starania, praktycznie od 2 lat, były nakierowane na uruchomienie takiego ośrodka w Stalowej Woli. Tę poradnię w SP ZOZ na ul. Kwiatkowskiego wreszcie udało się zakontraktować. Dzięki temu, że był konkurs, złożyliśmy wniosek i przez ten konkurs szczęśliwe przeszliśmy, tzn., że mamy specjalistów i mamy zespół, który spełnia wymagania do zakontraktowania tego typu świadczeń- mówi wiceprezydent Monika Pachacz- Świderska.

Dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej Marzena Łata podkreśla, że na przestrzeni lat liczba dzieci ze spektrum autyzmu co roku się powiększa, rocznie jest to co najmniej więcej o 10%. Rocznie wydawanych jest około 500- 600 orzeczeń.

- Na przestrzeni lat widzimy taką zmianę, a mianowicie mniej dzieci idzie w kierunku nauczania indywidualnego, a więcej dzieci uczy się w szkołach ogólnodostępnych. Tam wchodzimy w taki etap edukacji włączającej, czyli wszyscy uczą się razem, niezależnie od tego, czy są neuronietypowi czy też typowi- mówi Marzena Łata, dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Stalowej Woli.

Dużą pomocą przy stworzeniu poradni służyli lekarze z Wojewódzkiego szpitala psychiatrycznego w Żurawicy.

- Cieszę się, że mogliśmy w jakimś stopniu przyczynić się do otwarcia poradni w Stalowej Woli. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia psychiatrii dzieci. My, jako Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Żurawicy, prowadząc tego typu działalność, ale również oddział dzienny i poradnie bardzo się cieszymy, ponieważ problem z terminami, jeżeli chodzi o psychiatrię dzieci, tego typu działalność, jest bardzo duży. Terminy są bardzo odległe, czas oczekiwania jest bardzo duży, dlatego takich poradni jak na terenie Stalowej Woli powinno powstawać jak najwięcej. Tutaj trzeba pogratulować władzom miasta, panu prezydentowi, pani wiceprezydent, że przyczyniają się do tego, że taka poradnia powstaje w Stalowej Woli. Mówi się, że jest biała plama jeśli chodzi o tą dziedzinę psychiatrii, jeżeli chodzi o leczenie dzieci. Bardzo się cieszę, że będziemy współpracować i pomagać tej placówce, tej kadrze, która tu funkcjonuje- mówi Maciej Kamiński, dyrektor Wojewódzkiego szpitala psychiatrycznego w Żurawicy.

Z otwarcia poradni cieszą się przede wszystkim rodzice dzieci e autyzmem, bądź jego spektrum.

- Mam dwoje dzieci, które mają orzeczenia ze spektrum autyzmu i Aspergera, dlatego cieszy mnie to, że tutaj powstała poradnia. Nie musimy jechać do Leżajska, do Rzeszowa, czy tudzież innych miast. Tu chodzi o drogę, to zajmuje bardzo dużo czasu, właściwie trzeba poświęcić na to cały dzień, a tutaj szybciutko, sprawnie, wszystkie formalności możemy załatwić na miejscu- mówi Elżbieta Talarczyk, przewodnicząca Rady Rodziców w Przedszkolu nr 7 w Stalowej Woli.

23 stycznia w Centrum Aktywności Seniora odbyła się konferencja naukowo-informacyjna dotycząca powstania Poradni dla osób z autyzmem dziecięcym w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Stalowej Woli. Podczas niej wypowiadali się specjaliści, nauczyciele, osoby pracujące na co dzień z dziećmi ze spektrum autyzmu.

Przewiń do komentarzy


















Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Lol

No Łata i Puchacz dwie co się najbardziej nadają do prowadzenia takich placówek nie wiem która gorsza…

~matka

A czemu to inauguracja nie w sali konferencyjnej przychodni na Kwiatkowskiego gdzie powstaje rzeczona poradnia? By nie pokazać w jakie warunki przyjdzie w realu wprowadzać dzieci z autyzmem. Drogie panie i nieliczni zgromadzeni tam panowie, przyjdźcie i zobaczcie to z bliska. W takich warunkach absolutnie nie powinno się umieszczać autystów. To błąd w sztuce organizacyjnej i medycznej. Bardzo złe miejsce dla autystycznych dzieci i młodzieży i chory pomysł.
Ale za to "rodzina na swoim". Pani Wice.

~Ang

Co to za jednostka chorobowa dzieci z autyzmem i jego spektrum? Autyzm jest w spektrum. Mega specjaliści co tworzą władne kryteria diagnostyczne ????

~yoga

ANDZREJU ALE TY JESTEŚ PRAWDZIWY SZCZĘŚCIARZ, masz farta!

~Tadeusz

No to konkubent i córka mogą się czuć zaopiekowani.

~STALOWIACZEK

Czy to zasługa wice i jej rodzinki jak można to tak nazwać?