Stalowowolanie czytają coraz więcej i coraz chętniej
13.344 mieszkańców Stalowej Woli i okolic skorzystało w 2024 roku z możliwości wypożyczenia książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli, a wypożyczono w sumie blisko 217 tysięcy literackich tytułów. O ponad 7050 więcej niż rok wcześniej. Ilość wypożyczonych audiobooków wynosiła 7370, a przez cały miniony rok stalowowolską książnicę odwiedziło 124.132 osoby.
– Statystyczny Polak przeczytał w przeciągu roku 0,6 książki. Statystyczny czytelnik stalowowolskiej biblioteki przeczytał ich ponad 16. Cieszy, że czytelnictwo w Stalowej Woli wzrasta i że ta tendencja utrzymuje się już kolejny rok z rzędu. Dla przypomnienia: w roku 2021 wypożyczono 195 tysięcy książek, w 2022 - 206,5 tysiąca pozycji, w 2023 - 210 tysięcy, a w roku ubiegłym blisko 217 tysięcy – zestawia dane Beata Życzyńska, dyrektor MBP w Stalowej Woli.
Cieszy również fakt, że 1036 czytelników zapisało się do stalowowolskiej biblioteki w roku 2024 i po raz pierwszy skorzystało z jej zasobów: książek, audiobooków, gier lub czasopism. A wśród nich 408 osób to dzieci do 12. roku życia.
Udział w Narodowym Program Rozwoju Czytelnictwa pozwolił naszej bibliotece na zakup 5 219 książek oraz 362 audiobooków. To tego należy doliczyć jeszcze 384 książki i 29 audiobooków, jakie placówka kupiła dzięki pieniądzom zebranym na Kiermaszach Taniej Książki. Teraz czytelnicy stalowowolskiej książnicy, w Bibliotece Głównej i jej czterech Filiach, mają do dyspozycji dokładnie 250.655 książek i 9328 audiobooków. Na miejscu, we wszystkich placówkach mogą zapoznać się z 58 tytułami prasowymi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Według wyliczeń pracowników biblioteki sięgnięto po nie w ubiegłym roku niemal 16.700 razy.
A co wypożyczano najczęściej? Wśród literatury dla dorosłych 74 razy wypożyczono książkę „Trzy Kobiety” Joanny Jax. Na drugim miejscu znalazła się pozycja „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel – Frydryszak – 71 wypożyczeń. Jeśli chodzi o audiobooki najchętniej słuchano płyt „Czubaszek. Kobiety inteligentne robią wrażenie” Ryszarda Abrahama oraz „Złota królowa. Elżbieta Łokietkówna” Doroty Pająk-Pudy – po 12 wypożyczeń. Młodsi użytkownicy biblioteki niezmiennie najczęściej poszukiwali lektur szkolnych.
Katalog online MBP pozwala na zarezerwowanie przez Czytelnika interesującej go pozycji bibliotecznej. W minionym roku, podobnie jak w 2023, najdłuższą kolejkę oczekujących zanotowała książka "Chłopki: Opowieść o naszych babkach".
W Czytelniach są również książki udostępniane na miejscu. Skorzystano z nich 6,7 tysiąca razy, a najchętniej sięgano po te dotyczące rozwoju umysłu i człowieka, zdrowia oraz historyczne. Bibliotekarki udzieliły również 5,2 tysiąca informacji bibliograficznych, a ci którzy chcieli posurfować po Internecie w poszukiwaniu potrzebnych im informacji wykorzystali do tego 1343 godzinne sesje. Czytelnicy biblioteki otrzymali także 275 kodów uprawniających do bezpłatnego korzystania z cyfrowego serwisu Legimi oraz 12 rocznych kodów do aplikacji EmpikGo. Dzięki temu wypożyczyli wirtualnie ponad 6700 ebooków i audiobooków.
W stalowowolskiej bibliotece wypożyczymy również gry planszowe. Specjalne regały z planszówkami i nie tylko znajdują się w Wypożyczalni Książki Mówionej, w Bibliotece Głównej. Na koniec 2024 roku do dyspozycji chętnych było 288 tytułów, które wypożyczono 2015 razy. Najczęściej wypożyczana gra to Magajaja Unicorns.
W 2024 roku stalowowolską bibliotekę nie ominęły również nagrody. W Rzeszowie, podczas 17. Gali Dyskusyjnych Klubów Książki działających na Podkarpaciu w gronie wyróżnionych znalazł się Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci, którego moderatorem jest Daria Kamińska-Drabik. Na spotkania DKK dla Dzieci przychodzi regularnie 11 młodych czytelników, w identycznym klubie dla dorosłych nad literaturą dyskutuje 23 osoby.
– Z zajęć, warsztatów i spotkań organizowanych przez MBP w minionym roku skorzystało w sumie ponad 24,5 tysiąca osób – mówi Daria Kamińska-Drabik, kierownik Działu Promocji i Nowych Technik Bibliotecznych. Do mieszkańców Stalowej Woli w wieku przedszkolnym powędrowało niemal 200 darmowych książkowych wyprawek z projektu „Mała książka – wielki człowiek”.
Za pośrednictwem Stalowowolskiej Biblioteki Cyfrowej, dostępnej poprzez stronę internetową stalowowolskiej biblioteki, Czytelnicy mają również dostęp do 2850 publikacji archiwalnych numerów „Socjalistycznego Tempa”, „Sztafety”, „Fety” oraz „Tygodnika Nadwiślańskiego”. Użytkownicy mają również możliwość skorzystania z 15,5 tys. opisów bibliograficznych z bieżącej prasy dotyczącej powiatu i miasta Stalowej Woli dzięki katalogowi online Stalowowolskiej Bibliografii Regionalnej. W 19 konkursach organizowanych przez bibliotekę wzięło udział niemal 1000 osób z powiatu stalowowolskiego, a na 20 spotkaniach autorskich pojawiło się w sumie 820 osób.
W roku 2024 stalowowolska MBP wzięła udział w programie Wzmocnij Swoje Otoczenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. - „Biblioteczna Pracownia Programowania”. Otrzymała roboty Photon, dzięki którym na 8 spotkaniach 136 młodych mieszkańców miasta uczyło się programowania.
Bibliotekarki i bibliotekarze zaprosili także na 16 wydarzeń w ramach dofinansowanego przez MKiDN programu Partnerstwo dla książki - „Biblioteczny kalejdoskop zdarzeń. Literackie i edukacyjne wędrówki”. Wzięło w nim udział blisko 1000 uczniów stalowowolskich szkół, a dzięki programowi MKiDN Promocja czytelnictwa - „W stronę literatury. Stalowa wola do czytania” w 16 wydarzeniach wzięły udział 762 osoby.
Komentarze
Ja tam chodzę do biblioteki tylko dlatego, że tam są ładne bibliotekarki.