Trzy kroki do wyboru odpowiedniego opału na zimę. Sprawdź nasze porady!

Materiał zewnętrzny Image

Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni rodzaj opału na zbliżające się sezony zimowe? Nasz artykuł skutecznie odpowiada na tego typu wątpliwości. Przeczytaj go! Jesteśmy pewni, że damy radę zdecydowanie ułatwić Twój proces decyzyjny. Zwłaszcza, że z pewnością nie należy on do tych najprostszych. Nie od dziś wiadomo, że dobór najlepszej opcji grzewczej to w teorii i w praktyce zadanie obarczone dużym ryzykiem wątpliwości, dodatkowych pytań oraz przemyśleń.

Dostępne rozwiązania a polecane opcje grzewcze

Komfort wyboru materiałów opałowych w Polsce jest naprawdę duży. Minimum kilka rozwiązań, które z łatwością dopasujesz do swoich oczekiwań czy nawet możliwości technicznych. Nie każdy surowiec może być użyty w każdym piecu – o tym warto pamiętać. Postanowiliśmy jednak dość wyraźnie ograniczyć listę, podając wyłącznie najczęściej wybierane oraz najbardziej polecane opcje grzewcze. Jeżeli otwieramy tę pierwszą kategorię, jednym tchem powinniśmy wymienić węgiel kamienny, ekogroszek oraz pellet drzewny. Z drugiej strony wielu ekspertów poleca również samo drewno, gaz ziemny czy chociażby biomasę. Wszystkie przedstawione tutaj materiały grzewcze wyróżniają się oczywiście swoją ceną – o tym za chwilę. Warto zwrócić uwagę też na wydajność spalania oraz zebrane do kupy wady i zalety konkretnych surowców.

Porównanie kosztów. Czy na materiał opałowy musisz wydawać krocie?

Odpowiadając na wcześniej zadane pytanie – zdecydowanie nie! Zwłaszcza, że na współczesnym rynku istnieje wiele składów opałów. Większość z nich działa lokalnie, przedstawiając naprawdę korzystne oferty dla lokalnych Klientów. Najlepszym przykładem jest marka STACH – właściciel strony internetowej wegiel-stach.pl/wegiel-trzebnica/. Firma od lat obsługuje kontrahentów z miasta Wrocław oraz najbliższych okolic stolicy województwa dolnośląskiego, proponując choćby darmową dostawę na wcześniej wymienionych terenach. To już olbrzymi plus. Bardzo atrakcyjne i konkurencyjne cenniki na najpopularniejsze materiały opałowe to kolejny aspekt. Zdecydowanie do najtańszych w Polsce możemy zaliczyć węgiel kamienny. Porównywalnie wypada ekogroszek czy samo drewno. Nieco droższe rozwiązania to już gaz ziemny oraz pellety drzewne.

Ekologia przy sezonowym ogrzewaniu gospodarstwa domowego

Jeszcze kilka lat temu taka kwestia nie byłaby poruszana w naszym artykule. Czasy się zmieniają. Świadomość osób ogrzewających własne gospodarstwa domowe również. Dlatego też nikogo nie powinno dziwić, że proekologiczny charakter wybranych surowców odgrywa ważną rolę podczas całego procesu zakupowego. Te najbardziej szkodliwe materiały zostały już dawno wycofane, ale nadal na rynku istnieje wyraźna dysproporcja pomiędzy dostępnymi opcjami w zakresie ekologii i potencjalnej szkodliwości właśnie. Najtańsze rozwiązanie – czyli węgiel kamienny – z pewnością nie należy do czołówki najbezpieczniejszych surowców opałowych. Zdecydowanie lepiej pod tym kątem wypada chociażby ekogroszek, natomiast i w tym przypadku pojawia się wiele pytań, bardzo często nakierowanych na proces jego wydobywania z tradycyjnego węgla. Zestawienie ekologii bez dwóch zdań powinno obejmować surowce, takie jak pellet drzewny, samo drewno bądź nawet biomasa. Razem ze wcześniej wymienionym ekogroszkiem, są to najbardziej polecane materiały opałowe w Polsce.

Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona