Obok śmietników roi się od jedzenia. Sami hodujemy szczury na osiedlach
Marnowanie jedzenia to problem, który dotyka nas wszystkich. W Polsce rocznie wyrzuca się około 5 milionów ton żywności, co ma nie tylko negatywny wpływ na środowisko, ale także na społeczeństwo. Jednym z nieestetycznych, a zarazem szkodliwych zjawisk związanych z tym problemem jest wyrzucanie jedzenia obok śmietników. Chleb, ciasta, owoce, resztki z obiadów– to wszystko znajduje się przy stalowowolskich pergolach śmietnikowych. Udajemy, że dokarmiamy ptaki, a nie tylko je trujemy, lecz przyczyniamy się do zwiększania populacji szczurów, co stanowi poważne zagrożenie sanitarne i estetyczne dla otoczenia. Nie dasz rady przejeść tego co masz? Odnieś do Jadłodzielni.
Dlaczego nie wolno wyrzucać jedzenia na ulicę?
Wyrzucanie jedzenia w miejsca publiczne, nawet jeśli intencją jest "nakarmienie zwierząt", jest działaniem nieodpowiedzialnym. Takie praktyki:
- Przyciągają szczury – gryzonie szybko uczą się, gdzie znaleźć łatwy dostęp do pożywienia, co prowadzi do ich namnażania w okolicy. Szczury są nosicielami chorób i mogą być niebezpieczne dla ludzi.
- Tworzą nieestetyczny wygląd otoczenia–resztki jedzenia obok śmietników psują wizerunek miasta i sprawiają, że przestrzeń publiczna wygląda na zaniedbaną.
- Nie rozwiązują problemu marnowania jedzenia– wyrzucając jedzenie, pozbawiamy innych możliwości skorzystania z niego w sposób właściwy i godny.
Masz nadmiar jedzenia? Podziel się nim!
Jeśli zdarza ci się mieć nadmiar jedzenia, które jest świeże i zdatne do spożycia, nie wyrzucaj go, nie przetrzymuj wiedząc, że w końcu się zepsuje. W Stalowej Woli działa Jadłodzielnia, która znajduje się przy hali warzywno- owocowej. Jadłodzielnia to miejsce wzajemnego wsparcia z lodówką społeczną oraz regałem na owoce, warzywa i produkty suche. Każdy może podzielić się jedzeniem, zostawić je tam lub skorzystać z tego, co zostawili inni. Zarówno dzieląc się, jak częstując produktami, zapobiegamy marnotrawieniu jedzenia.
Każdy kto wyprodukował, kupił lub ugotował za dużo, może przynieść i podzielić się „swoją kuchnią” z innymi osobami. Kto jest w potrzebie, może skorzystać z tego, co zastanie w Jadłodzielni.
Jadłodzielnia otwarta jest przez cały tydzień całodobowo. Korzystajmy z możliwości jakie mamy w naszym mieście!
Komentarze
A Ja się pytam MZK dlaczego na Skoczyńskiego od strony parku pracownice MZK dzisiaj rano sprzątają papiery i reklamówki 4 metry od bloków.
Teren Miasta przylega do samego bloku, nawet posprzątać prawidłowo nie potrafią.
Wspólnota za ten teren nie odpowiada.
Niestety, seniorów nikt nie przekona do nie dokarmiania ,,ptaszków".
To takie osiedlowe „Jadłodzielnie"...