Sposoby na walkę z powodzią w rolnictwie
Zabezpieczenie gospodarstwa przed powodzią: kilka praktycznych wskazówek
W roku 2024 silne opady deszczu znów nawiedziły polską wieś. Niejedna rodzina przez to ucierpiała. Warto więc poczytać, jak zabezpieczyć gospodarstwo rolne przed powodzią. Czy ARiMR może w tym pomóc? Co uwzględnić w planie reagowania? O tym wszystkim dowiesz się poniżej.
Zarządzanie gospodarstwem na wypadek powodzi
Najlepszą metodą na powódź jest odpowiednie planowanie. Dotyczy to zwłaszcza gospodarstw rolnych, które mają sporo miejsca do manewrowania. Choć KRUS w wielu wypadkach oferuje pomoc, wybór i realizacja strategii z głową może ocalić nawet 100% mienia, jak i plonów. Oto kilka skutecznych środków, które należy wziąć pod uwagę:
• Pola z systemami drenażowymi. Odprowadzają nadmiar wody deszczowej. To naprawdę ważne, aby takie rozwiązanie wdrożyć na swoim terenie. Równie ważne jest to, aby system był dobrze utrzymany i wolny od blokad.• Budowa stawów retencyjnych lub ogrodów deszczowych. Takie konstrukcje przyjmują wodę, którą później można wykorzystać w porze suchej. Fundusze na retencjonowanie wody oraz stawianie zbiorników są dostępne w ARiMR.
• Własne wały przeciwpowodziowe wokół pola pozwalają zapobiec przedostawaniu się wód powodziowych do stref krytycznych. Worki z piaskiem lub śluzy powinno się do tego regularnie kontrolować, aby nie było niespodzianek.
• Wykorzystanie hydroponiki na gospodarstwie zmniejsza zależność od gleby. To w zasadniczym stopniu pomaga złagodzić skutki powodzi. Poza tym, w przypadku wielu gatunków warzyw, takie metody uprawy zwiększają produktywność.
• Sadzenie roślin okrywowych to również dobry pomysł. Pomagają wchłonąć nadmiar wilgoci w sposób naturalny.
Reakcja na powódź w rolnictwie
Oprócz odpowiedniego przygotowania infrastruktury ważne jest również umiejętne reagowanie w czasie kryzysu. Rutynowe monitorowanie oraz prognozowanie pogody to klucz. Dobry radar burz online bardzo ułatwia sprawę. Bycie na bieżąco z prognozami pogody może sprawić, że zaradny gospodarz zacznie działać z wyprzedzeniem. Tym samym uniknie błędów wynikających z pośpiechu.
Poza tym należy wdrożyć plan reagowania antypowodziowego. Powinien być opracowany zawczasu i objąć drogi ewakuacyjne oraz procedury. Ich skuteczna realizacja ocali ważne dokumenty, trzymane w domu pieniądze, a nawet zdrowie domowników.
Powyższe strategie ochronią gospodarstwo przed skutkami powodzi i złagodzą potencjalne straty. Owszem, ich wdrożenie wymaga trochę pracy, ale warto się jej podjąć. Tym bardziej że odszkodowania po powodzi mogą być ograniczone, jeśli ubezpieczyciel zauważy zaniedbania ze strony rolnika.
Komentarze