Będą kontrole jakości powietrza, czyli… dron w służbie miasta
Zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza w okresie zimowym, jest w naszym mieście ogromne. Gmina na wojnę ze „smrodziarzami” wyrusza z dronami. Czy to koniec ery palenia czym popadnie? Będą też weryfikowane deklaracje śmieciowe.
W czwartek rano w Rozwadowie, a więc tam, gdzie spotykamy duże zadymienie kominowe, zorganizowano konferencję prasową z udziałem mistrza kominiarskiego Norberta Surmacza, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Patrycji Jędruch, operatora drona z PR do kontroli jakości powietrza Andrzeja Łącka, a także wiceprezydenta Stalowej Woli Tomasza Miśko, podczas której przedstawiono najważniejsze zagadnienia (w tym przepisy) dotyczące sezonu grzewczego i czystego powietrza.
- Rozpoczęcie sezonu grzewczego- miasto w tym czasie rusza z kontrolami pieców i kotłów. Te kontrole będą realizowane przez upoważnionych pracowników UM. Każdy z mieszkańców, do którego drzwi zapuka pracownik miasta, który powinien się wylegitymować dokumentem ze zdjęciem, nie może odmówić przeprowadzenia takiej kontroli. W trakcie trwania tej kontroli będzie analizowana tak klasa kotła, w ramach którego jest realizowane spalanie paliwa stałego, jak i jakość tego paliwa stałego. Równolegle w trakcie takiej kontroli będziemy również weryfikować treść deklaracji śmieciowych, składanych przez mieszkańców co do deklarowanej liczby mieszkańców. Będziemy weryfikować również segregację odpadów, ewentualnie przy deklaracji, że kompostuje mieszkaniec odpady, również kompostowniki i sposób kompostowania tych odpadów- mówił podczas konferencji prasowej wiceprezydent Tomasz Miśko.
PALĄCY W PIECACH MAJĄ SZEREG OBOWIĄZKÓW
Obecny na konferencji prasowej mistrz kominiarski Norbert Surmacz wyjaśnił jak właściwie układać stos i prawidłowo dokonywać zapłonu stałego paliwa w kotle. Są 2 sposoby spalania: górne i dolne.
- Górne wiąże się z dużo niższą emisją spalin, o którą cały czas walczymy i o ekonomiczne spalanie opału- tłumaczył Norbert Surmacz.
Tego typu piece to najpopularniejsze urządzenia grzewcze w Polsce. Ich działania polegają na dostarczaniu paliwa od góry, a powietrza od dołu. W piecu tym żar i spaliny rozprzestrzeniają się ku górze, jednocześnie spalany jest cały wsad. Na dno układamy materiał duży, na górze, mniejszy. Zaletami tego typu pieców jest: niska cena, możliwość palenia różnymi paliwami stałymi, niewielka awaryjność i łatwa obsługa. Emitują za to większą ilość spalin i pyłów i wymagają częstego uzupełniania paliwa.
W kotłach z dolnym spalaniem powietrze również dostaje się pod ruszt. Spalanie zachodzi w wydzielonej komorze lub komorze zasypowej. Piece te mają możliwość dopalania spalin. Zaletą jest odprowadzenie spalin poza zasyp w piecu poprzez boczne kanały, a także większa kontrola nad ilością wytwarzanego ciepła. Nie trzeba też do nich tak często dokładać paliwa. Są za to nieco droższe.
By zminimalizować zanieczyszczenie środowiska, w piecach powinno spalać się tylko takie paliwa, które są dopuszczone do użytku. Należy też zadbać o regularne czyszczenie urządzeń grzewczych, kominów i regularne przeglądy.
- Obecnie prawo obliguje nas do corocznych wizyt mistrza kominiarskiego w celu sprawdzenia, czy prawidłowo użytkujemy instalację kominową. Nas, jako mistrzów kominiarskich na dzień dzisiejszy prawo obliguje do wprowadzenia wpisu do centralnego rejestru protokołów kominiarskich po każdej kontroli w domach- mówił Norbert Surmacz.
Ci, którzy nie dokonają terminowego przeglądu- przynajmniej raz w roku- zapłacą karę w wysokości 500 zł.
SZYKUJĄ SIĘ KONTROLE MIASTA
W Stalowej Woli są osiedla domów jednorodzinnych, gdzie nie ma przyłącza do miejskiego systemu grzewczego. Tam, gdzie mieszkańcy sami palą we własnych piecach, przeprowadzane będą kontrole. Miasto do tego celu zamierza wykorzystać dron, obsługiwany przez pracownika Politechniki Rzeszowskiej Andrzeja Łączka. Kontrole prowadzone będą między 6:00 a 22:00. Dron będzie pomocniczo dokonywał analizy wydobywających się spalin z kominów.
- Dron ten wyposażony jest w latające laboratorium. Ma rurkę długości 70 cm. Ona celowo jest taka długa, by powietrze, które jest zawirowane od śmigieł nie zaburzało nam tej strugi dymu, która wydobywa się z komina. Tą rurką zaciągane jest powietrze i w środku poprzez różnego rodzaju czujniki, ten dym jest analizowany. W ten sposób wychwytujemy różne związki lotne, związki organiczne, cyjanowodór, chlorowodór, dwutlenek węgla, zawartość wilgoci w dymie itp. I to nie jest robione w celu ukarania kogoś, tylko to jest wyznacznikiem tego, czy taka kontrola jest u kogoś konieczna, czy nie jest konieczna- wyjaśnia Andrzej Łączka.
Operator drona zademonstrował dziennikarzom działanie urządzenia.
MIASTO POMOŻE NAPISAĆ WNIOSEK I UZYSKAĆ DOFINANSOWANIE DO WYMIANY PIECA
Jak powiedział wiceprezydent poprzez te kontrole miasto realizuje również działalność edukacyjno- informacyjną w związku z faktem, że uczestniczy w realizacji programu „Czyste powietrze”. Oznacza to, że zanieczyszczającym środowisko proponowane będą rozwiązania optymalizujące koszty wymiany niskosprawnych źródeł ciepła na te, które dzisiaj są źródłami ekologicznymi.
- Miasto Stalowa Wola od grudnia 2020 roku ma podpisane porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na mocy tego porozumienia w mieście znajduje się punkt konsultacyjny, w którym zatrudnione są dwie osoby. Jest to dwóch przeszkolonych pracowników, którzy pomogą państwu, mieszkańcom miasta złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze”. W ramach tego programu mieszkańcy mogą uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła. Może to być zarówno wymiana kotła na kocioł gazowy, kocioł zgazowujący drewno, kocioł na pellet, czy też na pompę ciepła. Zajmujemy się tym kompleksowo- wyjaśniła naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Patrycja Jędruch.
Mieszkaniec Stalowej Woli, u którego wykryto nieprawidłowości może złożyć stosowny wniosek i dzięki pomocy urzędników szybko i bezboleśnie przejść całą procedurę, od początku do końca, aż do wypłaty środków. Punkt konsultacyjny jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu.
- Mieszkańcy Stalowej Woli, pamiętajmy, że zawsze należy, jeśli chodzi o jakość powietrza i dbałość o zdrowie i życie, tak swoje, jaki sąsiadów, zacząć od siebie. Pamiętajmy o dobrej jakości paliwie stałym, którym opalamy nasze piece i kotły- zaapelował wiceprezydent Tomasz Miśko.
Komentarze
Czy dzisiaj po 15 godzinie było mierzenie? Skali by zabrakło.
Fikcja kolejna w tym Mieście
Jak palisz oponami . Pamiętaj od listopada do kwietnia tylko zimówkami można .
Nad HSJ też poleci ten dron?
Do "~Jasiek"
Tak, masz rację. Zbieżność nazwisk jest przypadkowa, a oni się w ogóle nie znają. Jak się czegoś nie wie to nie ma co wypisywać bzdur.
Jak wam zależy na wymianie pieców to zapłaćcie za to 100% a nie jakieś dofinansowania to wasz wymysł a nie nasz! To po 1 a po 2 jakim prawem będziecie mi latać nad kominem? Coś czuję że ten wasz sprzęt szybko zostanie odstrzelony za naruszanie miru statkiem latającym. Powodzenia zycze
Nas będą kontrolować a magistrat sljuz się urzedniki nie mieszczą do tego nie potrzebni zastępcy. Jak kasy im mało to z lat będą mieć na wypłaty. Kolejna sprawa piłkarze zarabiają takie pieniądze ze Kowalski na oczy nie widział a wszystkie mecze przegrywają. Podnoszą ciągle opłaty za śmieci wodę itp dlaczego?? Bo już im brakuje w korycie i sobie podwyżki fundują
Ten slynny dron to juz od paru lat myslalem ze dziala.
Szyt hipokryzji...
Obrażające wręcz jest opowiadać głupoty o czystym powietrzu, mieć przy tym minę pokorną i zatroskaną, kiedy w tym samym czasie całe miasto i okolica jest zatruwana przez hsj na kwiatkowkiego. Tym dronem to luckowi w d wleć.
Emeryt ty możesz jedynie postrzelać z odbytnicy jak się najesz grochu bo z twoim peselem to już zwieracze szwankują .Kibicuj dalej putlerowi.Całe życie byłeś komuchem to i nie dziwi fakt ,że tęsknisz za komuną.
Strzelba na srut kupiona z super dokladnym celownikiem.Zeby nie bylo ze nie ostrzegalem.Gdy pojawi sie jakis dron na moim terenem to strzelam bez ostrzezenia w drona.Kibicuje Rosji ,ma zajac cala Ukraine bo nie da sie sluchac ze ukraincy musza do nas przyjezdzac.
Do "~Wojciech"
A jednak - nie myliłem się. NAD CAŁĄ STALOWĄ WOLĄ BYŁ GĘSTY DYWAN BRĄZOWEGO DYMU, ZARAZ NAD BLOKAMI, JAK NIEGDYŚ NAD KRAKOWEM PODCZAS OSTREJ ZIMY.
Tak myślałem że HSJ znów odpalił piec.
Zbieżność nazwisk chyba nie przypadkowa............
Dron - na zwykłego szaraka. Nie tak dawno w piękny pogodny dzień można było z obwodnicy ujrzeć "wspaniały" dywan z dymy unoszący się nad miastem. Niejednokrotnie ten "dywan" można zaobserwować m.in. podczas wytapiania stali w jednym z pobliskich zakładów. Nikt z tym nic nie robi. Inne zakłady ze strefy przemysłowej również mają "swoje" za uszami. Tylko teraz brakuje mi tego słowotoku pewnej osoby która przed jednymi wyborami jeździł od zakładu do zakładu z miernikiem. Drugorzędną sprawą jest przypadkowa zbieżność nazwisk Pani Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska z prokurentem jednego z ww. zakładów.
Naprawdę, zacznijmy się szanować. Na tym całym "syfie" najbardziej cierpią dzieci. Wy ze swoimi "walizkami" wyprowadzicie się do dalekich miejscowości, do lasu, szkodząc swoją działalnością lub zaniechaniami wobec osób które za nic mają czyjeś życie, zdrowie. KASA, KASA, KASA.............
Jak poleci nad strefę ekonomiczną to zaraz spadnie bo się zatruje.
Ofiar Katynia, domek jednorodzinny nieopodal pizzeri Verona, zasmrodzona cała okolica, aż biało, albo zielony domek koło jubilatu, to samo. Mandaty po 5 tysia i chołota nauczy się, że sama nie mieszka.
Sezon temu zdaje się, to sam Kaczyński Jarosław w mediach ogólnopolskich zachęcał obywateli, aby palić w piecach centralnego niemalże wszystkim, za wyjątkiem opon. Więc o co Q biega? Drobna to sobie odpalcie w gabinetach.
Wy OBŁUDNE SSYNY, przedwczoraj tj. 26.11.2024r. około godziny 13-14 HSJ znowu dała o sobie znać, w parku koło szkoły muzycznej, aż śmierdziało, taki smog. Komu wy ssyny opowiadacie takie historyjki jakoby byście byli tacy Eco i arcy odpowiedzialni? Komu ten bałach chcecie sprzedać? Było taką konferencję urządzić w owym dniu w okolicach wspominanego parku i Biesiady. Ch, niemyte.
Dzwoniłem na 112 zgłaszając bardzo złe powietrze. Nie przyjęli zgłoszenia, kazali dzwonić na stalowowolską policję. Pytali, który to dom kopci. Jaja se z nas władza robi.
I bardzo dobrze ze będą takie kontrole .
mayopin , kontrole były robione w październiku jak HSJ miało remont i
nie pracowali. Teraz jadą na całego- mają nas mieszkańców w d..., hałas
jest nie do wytrzymania. Mi siada psychika, zaczynam bać się wieczorów i
nocy , bo nie można wytrzymać w mieszkaniu ( aż wszystko rezonuje),
nawet zwierzeta w mieszkaniu się boją jak zaczyna huczeć. Może my jako
mieszkańcy powinnismy gdzieś to zgłosić dalej ? Przecież są różne rozwiązania technologiczne z których HSJ mogłaby skorzystać ale niestety nic nie robią w tym temacie a jest coraz gorzej, fatalnie
A co z potężnym hałasem z HSJ.Jakie są wyniki pokontrolne.
Dlaczego tym się nie zajmujecie ?
A co z potężnym hałasem z HSJ.Jakie są wyniki pokontrolne.
Dlaczego tym się nie zajmujecie ?
Sprawdzić tego największego śmier-dziela w naszym mieście , emeryta e 2rds bo wiem , że on pali tylko śmieciami zbieranymi w całym mieście.
Większym problemem i to przez cały rok są zanieczyszczenia z firm niezgodne z normami.
HSJ sprawdziliscie???tam sie wezcie za kontrole!!!! Pajacowac to kazdy moze
Zapraszam na ulicę Sobieskiego w rozwadowie wzdłuż tej ulicy są budynki które palą byle czym i powodują ogromne zanieczyszczenie okolicy dym gryzący gęsty różnych kolorów. Wystarczy przyjechać wieczorem i od razu widać do kogo skierować kontrolę!