I Podkarpacka Konferencja Naukowa pn. Dzieci z doświadczeniem traumy w sytuacji edukacyjnej

Image

Dzieci i młodzież nie mają wystarczających zasobów, by samodzielnie poradzić sobie z trudnymi doświadczeniami. Traumatyczne sytuacje, prowadzące do kryzysu to z jednej strony siła bodźca, z drugiej zaś czynnik subiektywnego postrzegania sytuacji jako niemożliwej do poradzenia sobie i rozwiązania problemu. Dlatego też pracownicy oświaty, psycholodzy, pedagodzy i specjaliści tematu, podczas I Podkarpackiej Konferencji Naukowej pn. „Dzieci z doświadczeniem traumy w sytuacji edukacyjnej”, podjęli się próby zrozumienia problemu i wypracowania sposobów przeciwdziałania skutkom traumy u dzieci i młodzieży. Konferencja naukowa, zorganizowana przez Lucjusza Nadbereżnego Prezydenta Miasta Stalowej Woli oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, odbyła się 25 listopada 2024 roku w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli.

- Chcemy dać dodatkowe narzędzia nauczycielom, pedagogom, psychologom, do jeszcze lepszej pracy z dziećmi i młodzieżą, która boryka się z różnymi rodzajami traumy. Oprócz naukowych owoców tej konferencji otwieramy szereg warsztatów na temat tej bardzo ważnej i trudnej, ale często pomijanej tematyki. Właściwie zdiagnozowana trauma na poziomie edukacji, połączona z szybką pomocą, może mieć nieoceniony, pozytywny wpływ na całe dalsze życie – zaznaczył prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Wykład Mariusza Potasza, dyrektora 1 Liceum Ogólnokształcącego w Stalowej Woli, pt. „Witold Habdank Kossowski – żołnierz - poeta - pedagog”, wprowadził uczestników konferencji w traumatyczne przeżycia wojny, okupacji, tajnego nauczania oraz wielkiego zaangażowania pionierów stalowowolskiej oświaty we właściwy rozwój i edukację przyszłych pokoleń. W kolejnym wykładzie prof. Aneta Rita Borkowska zapoznała audytorium z tematem poznawczych konsekwencji traumy wczesnodziecięcej. Wykład dr Teresy Jadczak-Szumiło, ukazał obszary rozwoju dziecka, na które ma wpływ przeżywana trauma, a Magdalena Szyszkowska-Władyczak przedstawiła wpływ wydarzeń traumatycznych na układ nerwowy dziecka. Gościem specjalnym wydarzenia była dr Cherise Northcutt, Mental Health Program Director at A Better Way, Inc., Davis, Kalifornia, Stany Zjednoczone, która jest psychologiem klinicznym w zakresie zdrowia psychicznego, specjalizującym się w obszarze dzieci i rodzin, które doświadczyły traumy wczesnego dzieciństwa. Dr Northcutt w dwóch wykładach odniosła się do wpływu traumy na zachowanie i zdolność dziecka do uczenia się oraz zaprezentowała strategie radzenia sobie z dziećmi pozostającymi w trybie walki, ucieczki i zamrożenia.

Oprócz części teoretycznej konferencji, Adam Szyszka z MEDEVAC HUB Jasionka, opowiedział o traumatycznych przeżyciach wojny ukraińskich dzieci i młodzieży, którzy od 1 września 2022 roku, trafiali pod opiekę MEDEVAC HUB Jasionka. Centrum prowadzone i zarządzane przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej i działający przy niej Medyczny Zespół Ratunkowy, byli świadkami wielu przeżyć, które zdecydowanie mogą rzutować na dalsze życie dzieci, które wymagają

profesjonalnej terapii. Muzycznym akcentem wydarzenia był koncert „Młodzi – Młodym”, w wykonaniu zespołu instrumentalno-wokalnego w składzie Oliwia Hausner, Zuzanna Krawiec, Kacper Jocek i Kacper Życzyński, pod opieką Ewy Woynarowskiej. Konferencję zakończył panel dyskusyjny.

Przewiń do komentarzy





















Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =