Sezon grzewczy w pełni, ale wiele osób oszczędza na czujce
Niestety, co roku śmiercionośny czad zbiera swoje tragiczne żniwo. Oszczędzamy na czujce jakby nie zależało nam na życiu.
Co roku strażacy, policja, a także media przypominają o zaopatrzeniu się w specjalną czujkę. Kosztuje niewiele, posłuży latami, a ratuje życie, bo przez całą dobę monitoruje za nas stężenie tlenku węgla.
Pamiętajmy, że zgodnie z art. 62 ustawy – Prawo budowlane, obiekty budowlane w tym budynki jednorodzinne, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego między innymi przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Zaniechanie tego obowiązku przez właściciela, stwarza przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku, jest też zagrożone karą grzywny.
Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.
Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.
Objawy zatrucia
W początkowym okresie występują: bóle, zawroty głowy, uczucie tętnienia w skroniach, osłabienie słuchu, szum w uszach, postępujące zobojętnienie, które uniemożliwia pacjentowi trzeźwą ocenę sytuacji i próby samoratowania się. Następnie pojawiają się nudności, wymioty, zaburzenia świadomości aż do śpiączki, z bezwiednym oddawaniem moczu i stolca. W miarę upływu czasu narastają objawy obrzęku mózgu: wzmożone napięcie i drżenie mięśniowe, drgawki, prężenie odmóżdżeniowe, wygórowane odruchy fizjologiczne. Odruchy patologiczne Babińskiego i Oppenheima, objaw pływających gałek ocznych i anizokoria są o zmiennym nasileniu i lateralizacji. Oddech pogłębia się i przyspiesza.
Jeśli ktoś podejrzewa, że mógł się zatruć tlenkiem węgla, ma podstawowe objawy, takie jak bóle głowy, zawroty lub nudności to może zbadać swój poziom COHb. Jeśli wynik okaże się wyższy niż 20%, natychmiast powinien zadzwonić pod alarmowy numer 691 283 595.
Objawy (Stężenie C0Hb)
• 5 – 10 ppm- lekkie, mało uchwytne, ograniczona zdolność widzenia;• 10-20 ppm- lekki ból głowy, zmęczenie, złe samo poczucie, duszność, wysiłkowe kołatanie serca;
• 20-30 ppm- zawroty głowy, zaburzenia świadomości, wiotkość kończyn, niedowłady;
• 30-40 ppm- zanik świadomości, różowe zabarwienie skóry, spłycony i przyspieszony oddech, objawy wstrząsu;
• 40-60 ppm- głęboka utrata świadomości, porażenie oddechu, obniżenie temperatury ciała;
• 60-70 ppm- następuje zgon w czasie kilku, kilkunastu minut.
Czujniki tlenku węgla!
Zamontowanie czujników tlenku węgla powinno być obowiązkowe tam, gdzie mamy do czynienia z piecykami gazowymi, czyli w większości bloków w Stalowej Woli, w każdym domu jednorodzinnym i wielorodzinnym, dlatego tak ważne jest dokonywanie okresowych kontroli przewodów spalinowych i wentylacyjnych. Śmiercionośny tlenek węgla to bezwonny zabójca. Wielu nieszczęść udałoby się uniknąć, gdyby właściciele piecyków gazowych zamontowali w domach czujniki. Takie urządzenia wykrywają stężenie tlenku węgla w powietrzu i skutecznie alarmują o tym poprzez uruchomienie sygnału dźwiękowego, dzięki czemu od razu wiadomo, że coś dzieje się niepokojącego.
Komentarze
COHb jest to wskaźnik połączenia hemoglobiny i tlenku węgla wyrażony w [%]. Natomiast wartości stężenia wyrażona jest w jednostce ppm lub mg/m3. Wartości i objawy, które przypisane są w przedziale stężeń znacząco różnią się od stanu rzeczywistego. Następnym razem, sprawdźcie rzetelnie informacje.
Polecam czujnik, uratowala nas od pozaru.
60 zl lidl