Osiedle Ogrodowe rośnie jak na drożdżach
To unikatowe osiedle, bo ukryte przed zgiełkiem ulicznym, ale równocześnie blisko miasta. Mieszkania będą wykończone „pod klucz”. Można przyjść i je obejrzeć, zrobić zdjęcia i uzgodnić co by się chciało. Lokale mają duże balkony, duże piwnice i windy.
W poniedziałkowy ranek, na terenie Osiedla Ogrodowego w Charzewicach, odbyła się prezentacja postępów budowy bloków mieszkalnych, powstających w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. W konferencji prasowej udział wzięli: prezes SIM Renata Knap oraz prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.
Docelowo na tym osiedlu znajdzie się 8 bloków mieszkalnych, 232 mieszkania pośród zieleni i pięknych krajobrazów. SIM wszedł już w drugą fazę budowy, kończy pierwszą. Trzy budynki z pierwszego etapu są już wykańczane. Sami lokatorzy mają wpływ na to, co w nich będzie zrobione. Jest już w nich instalacja wodno- kanalizacyjna, elektryczna, wstawione są okna, kładzione tynki i płytki. Równocześnie budowane są kolejne bloczki.
- Dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować i pokazać postęp prac. Wykonawca wszedł na prace dotyczące fundamentowania, przygotowania budowy 5 kolejnych budynków wielorodzinnych, a więc całe Osiedle Ogrodowe, które w tym zamierzeniu inwestycyjnym było zaprojektowane, wchodzi do pełnej realizacji. Pomimo tego, że tak wiele osób mówiło, że się nie da, że jest to niemożliwe, to dzisiaj wspólnie chcemy pokazać plac budowy, na którym powstają 232 mieszkania w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Stalowej Woli. To jest niesamowity skok. W perspektywie ostatnich dekad nie było tak dużego i tak śmiałego programu mieszkaniowego w Stalowej Woli. W ten sposób rozwiązujemy jeden z najistotniejszych problemów rozwojowych naszego miasta, bo brak mieszkań, brak nowych mieszkań, brak również programów społecznych dedykowanych tym, którzy potrzebują wsparcia w zakresie otrzymania tych nowych mieszkań, jest jednym z tych częstych powodów wyjazdów poza nasze miasto, ucieczki ze Stalowej Woli, poszukiwania zamieszkania w innym miejscu, gdzie są właśnie dostępne mieszkania, dlatego jako miasto, korzystając z rządowego programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, całych narzędzi finansowych, które są dedykowane dla tego programu, przystąpiliśmy ze śmiałą wizją realizacji tego projektu- mówił na placu budowy prezydent Lucjusz Nadbereżny.
Obok trzech stojących już bloków, do których klucze wręczone będą w 2025 roku, widać już fundamenty pięciu kolejnych: budynków wielorodzinnych: jedno-, dwu- i trzyklatkowych. Druga faza, która rozpoczyna się w tej chwili, zostanie zakończona w październiku 2026 roku. Prezydent nie ukrywa radości z tego faktu, bo to jak mówi, dobra perspektywa dla Stalowej Woli.
- Każda taka inwestycja, to również miejsca pracy, to również pobudzanie lokalnego rynku gospodarczego. Cała inwestycja powstająca na Osiedlu Ogrodowym, to ponad 91 mln zł netto, a więc bardzo duże zadanie, które nie jest bezpośrednio w budżecie miasta Stalowej Woli, ale jest realizowane przez spółkę w tym celu stworzoną, która realizuje zamierzenie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Stalowej Woli. Ja pani prezes Renacie Knap, wykonawcy, który tutaj działa z tak wieloma frontami robót, wszystkim zaangażowanym w ten projekt, chciałbym bardzo serdecznie podziękować i pogratulować tej stalowej woli, prawdziwej stalowej woli w realizacji tego projektu, jednocześnie zachęcić wszystkich tych, którzy zastanawiali się, może mieli wątpliwości, czy faktycznie ten projekt, czy te mieszkania powstaną. Dzisiaj nikt nie powinien mieć wątpliwości. Osiedle Ogrodowe, wymarzone, piękne, w bardzo zdrowym miejscu Stalowej Woli, na osiedlu Charzewice, a jednocześnie bardzo blisko miasta, powstaje. Jest to zdrowe osiedle, które zaprasza, bo wciąż jeszcze jest możliwość złożenia aplikacji do tego, aby takie mieszkanie mogło być wynajmowane, ale również w tym programie docelowo stać się własnością tych, którzy będą chcieli w tym programie wziąć udział- powiedział prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.
Z postępów prac na budowie zadowolona jest też prezes SIM Renata Knap. Pierwszy etap rozpoczął się podpisaniem umowy i przekazaniem placu budowy niespełna rok temu, bo 20 listopada 2023 roku. Teraz mamy już 3 budynki mieszkalne. Przyszłe święta Bożego Narodzenia będą dla ich mieszkańców mieć nowy wymiar.
- Chcielibyśmy żeby nasi mieszkańcy mogli na święta już odebrać klucze i wejść do swoich mieszkań. Co ważne, to osiedle budujemy dla mieszkańców, ale z ich aktywnym udziałem, bo to nie tylko płytki, które wybierają do swoich mieszkań, ale też systematycznie zapraszamy mieszkańców, aby obejrzeli to mieszkanie, które wybrali, na które podpisali umowę partycypacji. Dzisiaj przed państwa przyjazdem miałam możliwość pokazania mieszkania młodej osobie, która przyjechała wraz z rodzicami, bo rodzice ją wspierają, chcieli zobaczyć gdzie ich dziecko będzie mieszkać. Oglądaliśmy mieszkanie 35- metrowe, bardzo się podobało. Znaczący był też widok z mieszkania, ułożenie pomieszczeń, ale też piwnica, która przynależy do tego mieszkania. Na tym pierwszym etapie już 48 rodzin mogło zapoznać się z mieszkaniem. Podejmowane są różne decyzje, czasem ktoś zmienia lokalizację, zmienia blok, a także zmienia wielkość mieszkania, bo oglądając go uznaje, że jednak chciałby mieć nieco większe, więc wiem, że ma to dla nich ogromne znaczenie. Pokazywanie tych mieszkań swoim rodzicom, dzieciom ma znaczenie. Oglądający często nagrywają, bo na to też pozwalamy, pozwalamy aby wykonywano zdjęcia, pozwalamy nagrywać, bo wiemy, że dla tych rodzin jest to ogromnie ważne. Obserwujemy też ogromne wzruszenie, my też jesteśmy bardzo wzruszeni pokazując te mieszkania im i zachęcając, aby mogli sobie zobaczyć, gdzie postawią stół, krzesło, czy też swoje łóżko- mówiła prezes SIM Renata Knap.
Jeśli chodzi o trzy najbardziej zaawansowane budynki, obłożenie wynosi ponad 72%. W fazie budowy przystosowano również część lokali do potrzeb, dzieląc większe mieszkania na mniejsze, trzypokojowe o łącznym metrażu około 55 m. Niektórzy chętni na zamieszkanie w blokach, które dopiero będą powstawać, zdecydowali się przejść z umową na etap pierwszy, chcąc szybciej zamieszkać w swoim wymarzonym M.
- Chcemy aby cała powierzchnia została zagospodarowana, bo to nie tylko bloki, ale też i cała infrastruktura, a więc miejsca parkingowe, a więc altanki, a więc już stacja transformatorowa dla pierwszego etapu. Chcemy oddać całą zagospodarowaną przestrzeń, łącznie z placami zabaw i takie jest też i oczekiwanie mieszkańców. Pytają się jak dojechać, jak będzie się tu żyło. Mamy nadzieję, że cała ta przestrzeń będzie przygotowana na ich oczekiwania i na ich potrzeby. W drugim etapie mamy jeszcze wolne mieszkania, bo drugi etap dopiero powstaje, dopiero „wychodzi z ziemi”, ale już teraz ponad 48% mieszkań jest zarezerwowanych. To są mieszkania od jednopokojowych do czteropokojowych, od 28 m do ponad 70 m. Trzeba powiedzieć, że te mieszkania czteropokojowe cieszą się ogromną popularnością. Nasi mieszkańcy chcą tu mieszkać, chcą się rozwijać, chcą tu zakładać swoje rodziny. Co ważne, mamy również mieszkańców spoza Stalowej Woli- mówi Renata Knap.
Są więc wśród chętnych nie tylko mieszkańcy Stalowej Woli i okolic, ale chociażby mieszkańcy województwa małopolskiego, którym spodobały się bloczki i ich otoczenie, więc tu postanowili ulokować swoje życie. Mieszkania są też w kręgu zainteresowań osób starszych, ze względu na ciszę, spokój, tereny zielone, windy i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.
- Nabór prowadzimy systematycznie. Jest to nabór cykliczny, tak aby komisja kwalifikacyjna mogła przeanalizować wnioski, aby można było jak najszybciej przygotować umowy partycypacji, a i jak najszybciej pokazać te mieszkania, które wybrali- mówi prezes SIM.
Mieszkania można obejrzeć na żywo, jak i wirtualnie na stronie SIM. Obecny nabór trwa do 25 listopada, ale będą też kolejne, jeśli będą jeszcze wolne lokale.
- Zachęcam wszystkich tych, którzy mają jeszcze wątpliwości, tak jak powiedziała pani prezes, żeby przyjechać, zobaczyć przekonać się. Czasami w komentarzach słyszymy, że to osiedle nie jest w centrum miasta, ale to jest siła tego miejsca, że w bardzo bliskiej odległości od miasta mamy dostęp do tak pięknych terenów zielonych, do Parku w Charzewicach, do zdrowego miejsca, oddalonego również od strefy przemysłowej i to jest wyjątkowe miejsce w Stalowej Woli, bardzo dobrze zlokalizowane, tym bardziej zachęcamy tych wszystkich, którzy mają jeszcze wątpliwości, żeby po umówieniu się z panią prezes, ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową, zechcieli przyjechać, zobaczyć, aby zdecydować się na mieszkanie w Stalowej Woli- powiedział prezydent Lucjusz Nadbereżny.
Zachęcił również mieszkańców innych miejscowości do wybrania Stalowej Woli na miejsce życia, bo jak powiedział, tutaj zastaną ofertę zrównoważoną, mieszkania, pracę w różnych branżach, dobrą edukację, piękne tereny zielone, rekreacyjne i sportowe. Mieszkania, miejsce do życia to priorytety człowieka. Jak zapewnił włodarz Stalowej Woli, po zakończeniu budowy 8 budynków, będą realizowane kolejne projekty, po drugiej stronie ulicy, na Parkowej.
Komentarze
Podobno mieszkania będą za przysłowiową złotówkę - takimi prezentami zaczynał obdarzać wybrańców nasz lokalny kacyk na początku swego panowania i podobnie zakończy.
Urokliwa okolica...
Tam jest drogo jak h...
Pełno pola wokoło śmierdzi nawozami a nie opodal mała kuznia jak zawieje to smród i chałas przy rozładowywaniu szyn miejsce jest do bani
A kiedy rusza budowa os. Parkowego . Czy ktoś może podać ?
Tak trzymać
Trolle opozycji już wypisują kłamstwa i bzdety...
Naprawdę weźcie się w końcu za robotę, a nie tylko marudzenie!
Aj waj, a opozycja zaraz konferencje zrobi, bo chyba jest zaniepokojona...
300 metrów od podskarpowej i 5 kilometrów od centrum Stalowej. Bloki wśród wielkich pól uprawnych. Gdzie te ogrody i piękne krajobrazy ja się pytam?
Paniczny lans. Ciekawe jaki procent mieszkańców to będą urzedasy wszelakie. Na Hucie jest pracy od groma, pracowników brak. Jedno osiedle nic nie zmieni, młodzi nie planują przyszłości w tym mieście. Ale spoko, zrobi się jak z całym krajem, narobi długów, odda władzę przeciwnikowi politycznemu a potem zacznie się wytykanie długów pozostawionych przez siebie.
Sukces goni sukces
Mieszkania sa za drogie ,bo w polskim prawie podatkowym nie da się uniknąć dodatkowej opłaty za zakupione mieszkanie. W przypadku nowego mieszkania będzie to 8% lub 23% podatku VAT. To po obliczeniu daje 23570 zlotych gdy kupimy nowe mieszkanie 30 metrow w Rzeszowie.To rozboj w bialy dzien bo z jakiej racji ludzie maja placic podatek panstwu jak przeciez placa bankowi za udzielony kredyt?Wychodzi na to ze trzeba pracowac na ten podatek pol roku i nic nie jesc nie robic oplat.To ta demokracja pis owska jest ten podatek.
pomarzyć miało być, hihi
Nie ma nic wspanialszego niż własny dom. Tylko niestety wielu może tylko o nim pomażyć.
Brawo !!!
brawo lucek
Krzysiu, pier...nij się w ten swój głupi łeb zanim coś napiszesz !!!
To osiedle ukryte przed zgiełkiem ulicznym to tylko część kudłatej prawdy. Czy ktoś ma wiedzę ile goowna jest lane co roku w ramach nawożenia okolicznych pól? Tam jest grubo ponad 100ha a plonu same nie urosną.
Jedna z galerii często otoczona jest niesamowitym bukietem aromatów jak wieje z oczyszczalni.