Body shaming i body positive – budowanie zdrowej relacji ze swoim ciałem
Kwestia samoakceptacji w wielu sytuacjach wiąże się z aspektem cielesności. Liczne grono osób tak naprawdę nie akceptuje tego, jak wygląda i próbuje znaleźć sposób na to, by zmieniać siebie. Zdarza się, że na taką decyzję wpływa niestety głównie otoczenie, w tym zarówno lansujące pewne trendy media, jak i najbliżsi. Do kluczowych zagadnień związanych z tym tematem zaliczają się zwłaszcza nurty: body shaming i body positive, o których chcielibyśmy opowiedzieć w dzisiejszym artykule.
Na czym polega body shaming i czym jest body positive? Jakie mogą być ich długofalowe konsekwencje dla człowieka? O tym przeczytacie poniżej.
Body shaming – jak widzą Cię inni?
Choć przestrzeń internetowa przynosi na co dzień wiele pozytywów, czasami potrafi być też bardzo brutalna i niesprzyjająca, o czym przekonała się już niejedna osoba. Mowa oczywiście o hejcie, który często dotyczy tematu wizerunku i ciała, a dokładniej ich doskonałości / niedoskonałości.
Body shaming to nurt polegający na celowym zawstydzaniu innych, poprzez deprecjonowanie ich wyglądu. Często dotyka on osób publicznych i celebrytów, którzy na danych zdjęciach mogą (jak zresztą każdy) nie prezentować się idealnie. Zdarza się też, że spotykają się z nim zwykli ludzie, otrzymując niepochlebne komentarze pod swoimi zdjęciami lub filmami, np. w mediach społecznościowych. Co niezmiernie ważne i przykre, takie reakcje mogą ich spotkać nie tylko od przypadkowych hejterów w sieci, ale też od najbliższych, którzy niejednokrotnie rzucają bez zastanowienia: „Ale Ci się ostatnio przytyło. Coś z tym robisz?”, „Sama skóra i kości z Ciebie została”. Z takimi reakcjami można spotkać się w Internecie, ale też w rzeczywistości.
Body shaming zakłada, że każdy powinien dążyć do doskonałości, równocześnie nie akceptując żadnych odchyleń i brutalnie krytykując wszystko, co „ideałem” nie jest.
Konsekwencje body shaming dla zdrowia człowieka
Spotykanie się z ciągłą i okrutną krytyką ze strony obcych i bliskich potrafi odbić się na zdrowiu oraz samopoczuciu danej osoby. Prowadzi bowiem do nieustannego poczucia zagrożenia i odrzucenia. Brak akceptacji to z kolei spadek poczucia własnej wartości i izolacja, co przyczynia się do rozwoju wielu poważnych chorób, w tym depresji i zaburzeń odżywiania.
Body positive – inne podejście do cielesności
Równocześnie z body shamingiem rozwija się także inny nurt – body positive. Skupia się na promowaniu samoakceptacji, bez względu na to, jak się wygląda – czy ma się wiele nadprogramowych kilogramów, czy wręcz jest ich za mało. Czy posiada się zbyt bujne włosy, a może straciło się wszystkie włosy lub przedwcześnie stały się one siwe.
Dążenie do akceptowania tego, jak wyglądamy fizycznie ma olbrzymie znaczenie i może pomóc w budowaniu własnego zdrowia i dobrego samopoczucia, ale też w tworzeniu wartościowych relacji ze światem. Zdarza się jednak, że takie podejście również bywa problematyczne.
Czy body positive zawsze jest pozytywne?
Niejednokrotnie można spotkać się w przypadku body positive z inną skrajnością, czyli bezrefleksyjnym akceptowaniem wszystkiego i uznawaniem tego za piękne w swej odmienności. Czym innym jest jednak akceptowanie własnego ciała i uczenie się, co jest dla niego dobre: włącznie z podkreślaniem naturalnych atutów z pomocą fryzur, makijażu czy ubrań (jak choćby dobrze dobrana duża odzież męska od: DuzyLolek), a także po prostu lubienie siebie takimi, jacy jesteśmy. Czym innym natomiast jest lekceważenie zdrowia i folgowanie sobie, bez względu na konsekwencje.
Dobra kondycja ciała musi być zawsze na pierwszym miejscu. Należy dbać o aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia, przestrzegając zaleceń lekarza i regularnie kontrolując swoją formę. Pamiętajmy, że nadmierne wychudzenie lub otyłość potrafią bowiem prowadzić do wielu groźnych dla zdrowia i życia chorób.
Dbaj o siebie i spokój swojego ducha – budowanie relacji z samym sobą
We wszystkim trzeba nauczyć się przestrzegania zdrowego umiaru. Dotyczy to także relacji ze swoim ciałem. Warto nauczyć się patrzenia na nie z akceptacją i miłością, równocześnie jednak obserwując wszelkie symptomy, które mogą oznaczać problemy zdrowotne. Nie zapominajmy – jesteśmy wyjątkowi i musimy umieć o siebie dbać – pozytywnie, z uśmiechem, ale też dużą dozą rozsądku.
Komentarze