Współpraca logopedyczna miasta i poradni pomoże stalowowolskim dzieciom. Włączmy się w akcję 19 listopada! Wypełnijmy ankietę!
Dzieci i młodzież często potrzebują pomocy w zakresie logopedycznym i taką pomoc dostaną w Stalowej Woli. Pozwoli to im w przyszłości uniknąć problemów emocjonalnych i prawidłowo się rozwijać. Miasto wraz z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną podjęło się niezwykle istotnego zadania. Powstała specjalna ankieta.
W środę 30 października odbyła się konferencja prasowa dotycząca wprowadzenia programu logopedycznego do przedszkoli i szkół podstawowych na terenie Miasta Stalowej Woli. Głównym hasłem było „Mój logopeda”.
- Jest to inicjatywa wspólna Urzędu Miasta w Stalowej Woli, Wydziału Edukacji i Zdrowia oraz Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej, którą reprezentuje pani dyrektor Marzena Łata oraz środowiska logopedów stalowowolskich- podkreśliła wiceprezydent Stalowej Woli Monika Pachacz- Świderska.
W Polsce trwa właśnie kampania pt. „Dzieciństwo bez przemocy”. Przemoc ma wiele obliczy. Dotyka nie tylko dorosłych, ale i dzieci i młodzież. Stalowa Wola chce walczyć z tego typu patologią, wprowadzając do szkół i przedszkoli specjalny program. Chodzi o danie naszym dzieciakom możliwości dobrej komunikacji językowej, co zaowocuje w ich życiu dorosłym. Spotkanie, które miało miejsce w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej otwiera cykl kolejnych spotkań tematycznych ze specjalistami pracującymi na terenie miasta.
Monika Pachacz- Świderska, w imieniu własnym i prezydenta Lucjusza Nadbereżnego, zaprosiła na 19 listopada na godz. 17:00 przed Miejski Dom Kultury, gdzie nastąpi uroczyste podświetlenie na czerwono budynku MDK jako aktu włączenia się do akcji „Dzieciństwo bez przemocy”.
W Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Stalowej Woli pracuje 8 logopedów. Opiekują się dziećmi w różnym wieku, będącym na różnym etapie rozwoju. Zajmują się też szeroko rozumianą profilaktyką logopedyczną skierowaną do rodziców, nauczycieli, opiekunów.
- Pracujemy z dziećmi z wadami wymowy, uczymy dzieci prawidłowego połykania, gryzienia, oddychania, rozwijamy kompetencje komunikacyjne i językowe. Ponieważ mówimy o profilaktyce logopedycznej, która szeroko podchodzi do problemów wad wymowy, ale nie tylko, bo także do edukacji całego środowiska, a więc rodziców i opiekunów, urodził się taki pomysł aby zrzeszać, aby współpracować z logopedami, nie tylko w ramach pracy naszej, poradnianej, ale z logopedami z całego miasta. I stąd zaprosiliśmy logopedów pracujących w stalowowolskich szkołach i placówkach oraz instytucjach do współpracy. Celem tej współpracy będzie wiele projektów, wiele działań na rzecz dziecka i jego rodziny, a także poznanie środowiska, siebie nawzajem, a także wypracowanie takich zagadnień, które będą służyły całemu społeczeństwu stalowowolskiemu- mówiła podczas konferencji prasowej dyrektor poradni psychologiczno- pedagogicznej Marzena Łata.
Takie działania pomocowe, zaczynające się już od wczesnego dzieciństwa, zniwelują w okresie szkolnym problemy z pisaniem, czytaniem, komunikacją, emocjami. Logopedzi, którzy włączyli się w akcję mają wielkie doświadczenie w pracy z dzieciakami, są kreatywni i pomysłowi, a co najważniejsze, mają chęci do pracy i rozwiązywania trudnych problemów.
- Chcemy aby przyszły rok był rokiem logopedycznym, rokiem wszystkich działań oscylujących wokół zagadnień wad wymowy i profilaktyki logopedycznej. Jednym z działań jest kalendarz, który będzie powstawał na przyszły rok. Już zainicjowaliśmy projekt badawczy skierowany do rodziców dzieci w wieku 3- 7 lat- mówiła Marzena Łata.
Jego celem jest poznanie wiedzy na temat profilaktyki logopedycznej. Test jest prosty, wykonany w technologii IT, a polegać ma na wypełnieniu ankiety przy pomocy telefonów komórkowych. Opracowanie powstałe na podstawie badania da pełny obraz wiedzy środowiska stalowowolskiego. Ankieta już została umieszczona na stronach placówek edukacyjnych. Można ją znaleźć TUTAJ.
Przedstawicielka logopedów stalowowolskich Sylwia Wojdyła nie kryje zadowolenia z takiej współpracy. Jak podkreśla kalendarz będzie bardzo przydatny, a zatytułowany ma być „Wokół mowy. Rok profilaktyki logopedycznej 2025”.
- Mam nadzieję, że ta profilaktyka będzie coraz szersza, bo badania mówią jasno, z roku na rok liczba osób potrzebująca terapii logopedycznej będzie niestety wzrastać, dlatego bardzo zależy nam na tym, żeby jak najmocniej zapobiegać, a jeśli już potrzebna będzie terapia logopedyczna, żebyśmy na nią byli przygotowani, żeby była wystarczająca liczba logopedów, żeby ta wiedza była szeroko rozpowszechniana. W kalendarzu będą informacje na temat profilaktyki logopedycznej, ćwiczeń logopedycznych- mówiła na spotkaniu logopeda Sylwia Wojdyła.
I jak podkreśliła wiele dzieci ma problemy nie tylko z artykulacją, ale i z komunikacją. Winne tu są zmiany cywilizacyjne, zmiany sposobu karmienia, dwujęzyczność, wady rozwojowe.
Wiceprezydent Stalowej Woli Monika Pachacz- Świderska zachęca rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym do wzięcia udziału w badaniu ankietowym, bo dzięki temu będzie można stworzyć kalendarz i dać narzędzie do walki z problemami logopedycznymi.
- Apeluję do wszystkich mieszkańców Stalowej Woli, żebyśmy się w sposób obywatelski włączyli w akcję 19 listopada o godzinie 17:00 przed Miejskim Domem Kultury. Nikogo nie przymuszamy, ale myślę, że wewnętrzna potrzeba jest olbrzymia i wszyscy wiemy z czym się dzisiaj borykamy. Dajmy dzieciom dobrą przyszłość i włączmy się w kampanię „Dzieciństwo bez przemocy”- zaapelowała wiceprezydent Monika Pachacz- Świderska.
Komentarze
Czy będzie tolcik, lasely i fajelwelki?
Mi nikt nie pomógł. Dlaczego teraz młodzież ma mieć lepiej?
Jaaki jeest numer skierowania do logopedy? Bo mi komputer nie znajduje!