24 października ZUS kończy 90 lat istnienia. A jak długo ZUS istnieje w Stalowej Woli?

Image

24 października 1934 r. Prezydent Ignacy Mościcki podpisał rozporządzenie powołujące do życia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Po scaleniu systemu ubezpieczeń społecznych - ZUS staje się ważną instytucją realizującą zadania z zakresu polityki społecznej państwa. Zgodnie ze swoim statutem podejmuje również działalność edukacyjną i prewencyjną (wystawy higieniczne, plakaty promujące bhp czy finansowanie kolonii letnich dla dzieci). Środki pochodzące z nadwyżek finansowych, które powstały dzięki reinwestycji składek ubezpieczeniowych, ZUS przeznacza na projekty budowlane (szpitale, sanatoria, budynki mieszkalne) oraz prozdrowotne. W czasie II wojny światowej ZUS zapisał w swojej historii chlubne karty. Po klęsce wrześniowej zrujnowane zostały finanse funduszy ubezpieczeniowych. Polska podzielona jest między dwóch okupantów. ZUS funkcjonuje tylko na terenie Gubernatorstwa: wypłaca ograniczane przez okupanta świadczenia i daje zatrudnienie, często ratując tym życie wielu osób. Na terenach zajętych przez ZSRR polskie instytucje państwowe przestają istnieć. Działając jako legalnie tolerowana instytucja, ZUS stał się jedynym ośrodkiem pomocy dla umęczonego okupacją polskiego społeczeństwa a także ważnym elementem wspierania działalności nielegalnego Państwa Podziemnego. Pracownicy ZUS powszechnie wystawiali fikcyjne zaświadczenia o zatrudnieniu, co umożliwiało prowadzenie działalności konspiracyjnej. Ci, którzy nie brali udziału w ruchu oporu mogli liczyć na renty i zapomogi, przyznawane często z dużą wyrozumiałością, a nawet z pominięciem obowiązujących przepisów. W 1943 r., mimo poważnych ograniczeń, świadczenia pobierało 105 tys. osób. Wielu ludzi ratowało to przed pracami przymusowymi, które niejednokrotnie były równoznaczne z wyrokiem śmierci. Dla setek rodzin niewielkie zapomogi bywały często jedynym źródłem utrzymania.

Powstanie Warszawskie, trwające od 1 sierpnia 1944 roku przez 63 dni, mobilizuje wielu pracowników i współpracowników ZUS. W Powstaniu wzięło udział około 60 pracowników ZUS. Pracownice Centrali ZUS i ubezpieczalni społecznych podległych pod ZUS, które przeszły wcześniej odpowiednie szkolenia, biorą udział w Powstaniu jako sanitariuszki i łączniczki. W gmachu przy ul. Czerniakowskiej 231, w którym przed wojną mieściła się Centrala ZUS i szpital ubezpieczalni społecznej, urządzony zostaje polowy szpital powstańczy.

ZUS przez cały okres swojego istnienia był i pozostaje nadal instytucją nowoczesną, która gwarantuje terminową wypłatę świadczeń. Przed wojną ZUS był jedną z najnowocześniejszych instytucji ubezpieczeniowych w Europie. Dziś ZUS jest również instytucją docenianą na arenie międzynarodowej, finansuje rehabilitację, realizuje projekty edukacyjne, współpracuje z ośrodkami naukowymi i jest liderem wśród instytucji administracji publicznej zarówno pod względem wprowadzania innowacyjnych projektów z dziedziny e-administracji, jak też zarządzania instytucją. W XXI wieku ZUS stał się liderem w administracji publicznej w dziedzinie wprowadzania e-usług takich jak e-Składka, e-ZLA czy e-akta. Rozpoczął także zakrojone na szeroką skalę projekty edukacyjne i współpracę z uczelniami oraz ośrodkami naukowymi. ZUS finansuje także Program Rehabilitacji w Ramach Prewencji Rentowej, z którego mogą korzystać wszyscy pracujący zawodowo ubezpieczeni. Jest to pewnego rodzaju częściowy (bo dotyczący tylko rehabilitacji) powrót do koncepcji przedwojennej, w której lecznictwo i rehabilitacja były ściśle powiązane z ubezpieczeniem społecznym. Stoi na straży praw i przywilejów ubezpieczonych i aktywnie włącza się w tworzenie polityki społecznej.

Dba o jak najlepszą jakość obsługi klienta, troszczy się o zdrowie i sprawność ubezpieczonych, dba o edukację w dziedzinie ubezpieczeń społecznych.

W ostatnich latach ZUS realizuje nowe zadania na rzecz różnych grup ludności, zwłaszcza dla rodzin. Ten nowy obszar działalności sprawia, że ZUS zaczyna pełnić funkcję zakładu usług społecznych. W coraz większym zakresie wykorzystuje nowoczesne technologie informatyczne, które wraz z cyfryzacją i automatyzacją pozwalają na sprawną, kompleksową i profesjonalną obsługę nowych zadań Zakładu.

ZUS w Stalowej Woli – od 1949 roku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat w Stalowej Woli ma ponad siedemdziesięcioletnią historię, bowiem rozpoczął swoją działalność w 1949 roku. W ciągu tego okresu dokonywał się stopniowy rozwój Inspektoratu pod względem zakresu działania. Następowały zmiany struktury organizacyjnej i związane z tym zwiększenie stanu zatrudnienia w placówce. W początkowym okresie zadaniem Inspektoratu było tylko przyjmowanie wniosków emerytalno- rentowych i obsługa Obwodowych komisji Lekarskich Do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia. W kolejnych latach działalności następowało stopniowe zwiększenie zadań, które doprowadziło w 1997 roku do powstania pełnozakresowego Inspektoratu. Pierwsza Placówka ZUS w Stalowej Woli powstała przy ulicy Metalowców. W kolejnych latach ZUS kilkakrotnie zmieniał swoją siedzibę, dostosowując się do zakresu rozszerzanej obsługi klientów. Przełomową datą dla Inspektoratu ZUS u w Stalowej Woli był 8 grudnia 2003 r., kiedy to nastąpiła ósma przeprowadzka, i ostatnia do nowo wybudowanego nowoczesnego budynku przy ul. Popiełuszki 8, gdzie scentralizowano wszelkie usługi dla klientów.

Placówka to nie tylko budynek przystosowany standardami do obsługi osób z niepełnosprawnością, ale również wykwalifikowana i ciągle dokształcająca się merytorycznie kadra pracowników, tak aby w sposób profesjonalny być wsparciem dla naszych klientów. Już od samego wejścia do placówki klient jest zaopiekowany przez pracownika Sali Obsługi Klientów, Pracownik Sali rozpoznaje potrzeby klienta już przy wejściu do placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Klient otrzymuje pomoc w wypełnieniu druków, uzyskuje niezbędne podstawowe informacje, bądź jest przekierowany do odpowiedniego stanowiska, gdy sprawa wymaga dalszego procedowania.

Dla osób które potrzebują wsparcia przy złożeniu dokumentów, wniosków elektronicznie, jest przygotowany komputer, przy którym będąc pod opieką pracownika Sali Obsługi Klientów można taki wniosek, dokumenty przesłać do ZUS-u.

Trochę danych statystycznych:

Aktualnie Inspektorat w Stalowej Woli ma przyporządkowane terytorialnie 12 gmin: Bojanów, Jarocin, Jeżowe, Krzeszów, Nisko, Pysznica, Radomyśl nad Sanem, Rudnik nad Sanem, Ulanów, Zaklików, Zaleszany, Harasiuki. W ubiegłym roku, 2023, od stycznia do grudnia, obsłużył przeszło 55 tys. klientów, z czego największą grupą byli klienci świadczeń długoterminowych, czyli emeryci i renciści (28 tys.). Klienci płatników składek i ubezpieczonych to około 16,5 tys., a grupa świadczeń krótkoterminowych spraw zasiłkowych- około 10 tys. W tym roku, od 1 stycznia do 30 września, ZUS obsłużył już prawie 43 tys. klientów, w tym 22,28 tys. klientów w sprawcach emerytalno- rentowymi, 13,154 tys. w sprawach ds. płatników składek i ubezpieczonych i 7,436 w sprawach zasiłkowych.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Senior

To urzędasy dostaną nie małe nagrody .

~Madras

zaraz po t u s k u ,Z US to największy rak tego kraju

~Tato

Instytucja przejadająca pieniądze Polaków,zrównać z ziemią ten gmach

~Stalowiak

Tak pierdzą w stolki ze i 13 stki sie należą, jak tu ktoś pisał ze ukryte bezrobocie

~Alek

Ukryte bezrobocie,zlikwidować padozytow

~ula

o to medale i premie się posypią

~Beata

ZUS, to przerost zatrudnienia, to nasi na swoim. To pasożyt zjadający nasze podatki. Obiecują waloryzację 13 procent , a potem masz z tego 12 procent netto na rękę. I tak co roku.

~Cubek

To o 90 lat za dużo.

~Gienek

90 lat??? Pora umierać i dać żyć innym ????????????️

~Vhjffd

Instytucja, która łupi z pieniędzy polskiego obywatela. Państwo opresyjne posiada takie instytucje aby mogło istnieć

~Madras

To jest największy wrzód państwa polskiego

~Qsx

Ten "artykuł" to chyba jakaś kpina

~Beeeee

Nieodzowny element tzw. „Państwa Polskiego" i narzędzie zarazem, do przymusowego utrzymywania przez Polaków politycznych syndykatów. Chciałoby się powiedzieć; Niech Wam Ziemia Lekką Będzie, ale trzeba jeszcze zapewne poczekać na tę okoliczność.