Oddział Udarowy – jeszcze niedawno nowość, a dzisiaj jeden z fundamentów

Image

Oddział Udarowy w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli każdego roku ratuje życie i zdrowie setek chorych. Jest drugim oddziałem w skali całego województwa, pod względem liczby pacjentów przyjmowanych z udarem mózgu.

Z danych Najwyższej Izby Kontroli wynika, że udar mózgu to jedna z najbardziej śmiertelnych chorób – zaraz po nowotworach i chorobach serca. Ze statystyk wynika, że na świecie to nawet druga najczęstsza przyczyna zgonów.

Dlatego tak ważnym dla mieszkańców Stalowej Woli, całego powiatu stalowowolskiego, a także północnej części województwa podkarpackiego było przebudowanie i powiększenie Oddziału Udarowego w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli do 20 łóżek, w tym 10 z monitorowaniem. Dzięki tej zakończonej na początku 2022 roku inwestycji, mieszkańcy regionu mogą czuć się bezpieczniejsi. Nie ma już ryzyka, że na oddziale zabraknie dla kogoś miejsca. Dodatkowo, chorzy którzy tu teraz trafiają, są leczeni w bardzo dobrych i komfortowych warunkach.

– Udar mózgu może prowadzić do śmierci lub ciężkiego kalectwa. Wielu chorych, którym udaje się przeżyć udar, zmaga się później z inwalidztwem oraz niepełnosprawnościami. Dlatego też w leczeniu udaru kluczowy jest czas reakcji. Im szybciej od jego wystąpienia zostanie wdrożone leczenie, tym większa szansa na uniknięcie powikłań i niepełnosprawności. Stąd tak ważne jest, aby rozpoczynać je jak najszybciej. I my to robimy. W 2023 roku trafiło do nas 372 osoby z udarem mózgu. Na 17 szpitali w województwie które przyjmują takich pacjentów, więcej od nas przyjął tylko Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie. To pokazuje, jak ważny dla całego regionu jest stalowowolski Oddział Udarowy – mówi Beata Barcicka-Kłosowska, pełniąca obowiązki dyrektora SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli, która warto zaznaczyć – sama jest specjalistą neurologiem.

Oczywiście większość pacjentów z udarem mózgu trafiających do naszego Szpitala, to mieszkańcy powiatu stalowowolskiego – w 2023 r. było ich w sumie 229. Warto jednak zaznaczyć, że stalowowolski Oddział Udarowy leczy również chorych z innych powiatów, m.in. z powiatu niżańskiego – w ubiegłym roku było ich 98, a także z Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego – w sumie 22. Trafiali się również pacjenci z powiatów kolbuszowskiego, przeworskiego, kraśnickiego, a nawet z Rzeszowa i Krakowa.

Co ciekawe, Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli miał w 2023 roku najwyższy wskaźnik w województwie podkarpackim (5,4 %) spośród wszystkich szpitali, kierujących pacjentów do Rzeszowa na zabieg trombektomii w oknie czasowym do 6 godzin od wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu. – To świadczy o tym, jak szybko potrafimy reagować. To zasługa zarówno zespołów ratownictwa medycznego, personelu SOR-u, Pracowni Diagnostyki Obrazowej, Medycznego Laboratorium Diagnostycznego oraz oczywiście zespołu Oddziału Udarowego. Tu czas jest bardzo ważny. Trombektomię stosuje się, gdy skrzeplina w naczyniu jest bardzo duża, lub efektu nie przyniesie wykonana przez nas wcześniej na naszym oddziale tromboliza, polegająca na podaniu dożylnie leku rozpuszczającego skrzeplinę w naczyniu. Choć na szczęście, najczęściej to wystarcza. Pod tym względem mamy drugi, najwyższy wskaźnik w województwie i wyższy niż średnia krajowa – tłumaczy Beata Barcicka-Kłosowska.

Bardzo duże znaczenie w powrocie do zdrowia po przebytym udarze mózgu ma również szybko rozpoczęta rehabilitacja. I właśnie dlatego przy Oddziale Neurologicznym i Udarowym, na początku 2023 oku uruchomiono Pododdział Rehabilitacji Neurologicznej. Znajduje się w nim 12 łóżek, a personel stanowią: lekarze, pielęgniarki, logopedzi, psychologowie, fizjoterapeuci i terapeuci zajęciowi.

Oddział jest wyposażony w wysokospecjalistyczny sprzęt przeznaczony zarówno do prowadzenia terapii funkcji ruchowych, jak też funkcji mowy oraz funkcji poznawczych. Celem rehabilitacji neurologicznej jest przywrócenie pacjentom utraconych funkcji w zakresie narządu mowy, ruchu i funkcji poznawczych oraz uzyskanie przez nich jak największego stopnia samodzielności w czynnościach życia codziennego, a nawet powrót do aktywności zawodowej. – Jesteśmy dumni z zaangażowania w pracę oraz profesjonalnego podejścia do pacjentów, jakim wykazuje się kadra naszego Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej i Oddziału Udarowego. Nie brakuje im też empatii, co pomaga chorym w dobrej atmosferze wracać do zdrowia. Ten złożony z 3 członów, ale tworzących integralną całość oddział, to jedna z naszych najlepszych wizytówek. Jest też niewątpliwie bardzo potrzebny naszej społeczności, dlatego też będziemy dokładali starań, aby nadal się rozwijał – mówi Beata Barcicka-Kłosowska, pełniąca obowiązki dyrektora SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.

~kicia

Nareszcie, pierwszy artykuł ze szpitala w którym nie ma wypowiedzi najlepszego starosty tylko rzeczowa wypowiedź lekarza specjalisty. Tak powinno zawsze być.. Można dać mu wiarę bo nie ma bawełny.

~boby

Brawo elegancko czysto przyjemny !!!