Nie możesz zasnąć? Leżysz w łóżku godzinami, a sen nadal nie przychodzi? Co z tym zrobić?
Trudności w zasypianiu i wydłużony czas zapadnięcia w sen powodują, że jesteśmy sfrustrowani. Brak dostatecznie długiego wypoczynku nocnego oddziałuje negatywnie na cały organizm. Czujemy się przez to zmęczeni i nie mamy energii do działania. Jeśli i Ty nie możesz zasnąć, kręcisz się w łóżku, a liczenie owiec na nic się zdaje, dowiedz się, co możesz zrobić, aby przyspieszyć zapadnięcie w sen.
Czym jest bezsenność? Różne oblicza bezsenności
Bezsenność, inaczej insomnia, to zakłócenie stanu zdrowia spowodowane niewystarczającą ilością snu. Może obejmować zarówno trudności z zasypianiem, jak i częste wybudzanie się. Osoby, które cierpią na tę przypadłość, budzą się wcześnie lub wybudzają wielokrotnie w nocy. Zła jakość snu powoduje coraz gorsze samopoczucie i uniemożliwia normalne funkcjonowanie w ciągu dnia. Jeśli sytuacja powtarza się przez około miesiąc, mówimy o bezsenności krótkotrwałej. Problemy ze snem trwające dłużej mogą świadczyć o bezsenności przewlekłej.
Może być ona spowodowana występowaniem różnych czynników – stresu, chorób somatycznych, a także zwykłych infekcji i zespołów bólowych. Czasami wynika z zaostrzenia chorób przewlekłych czy zmiany trybu życia.
Jak pomóc sobie przy bezsenności?
W przypadku bezsenności krótkotrwałej można sięgnąć po leki, np. Senaminę. To środek na sen zawierający przebadaną klinicznie doksylaminę. Eliminuje ona najczęściej występujące objawy krótkotrwałej bezsenności. Stosowanie Senaminy nie powoduje uzależnienia, a jedynie zwiększa głębokość i poprawia jakość snu – pobudki w godzinach nocnych stają się znacznie rzadsze lub w ogóle nie występują.
Bez uprzedniej konsultacji z lekarzem okres leczenia z wykorzystaniem leku na sen Senamina powinien trwać nie dłużej niż 7 dni. Nie powinieneś przekraczać dawki dobowej leku, czyli maksymalnie 2 tabletek. Lek działa do 8 godzin, dlatego zażyj go w godzinach wieczornych, aby nie walczyć z sennością następnego dnia rano i przed południem.
Jeśli po upływie tygodnia od chwili rozpoczęcia zażywania Senaminy problemy z bezsennością nie znikną albo czujesz się gorzej niż wcześniej, idź do lekarza.
Zdrowe nawyki dla lepszego snu
Możesz zmienić wiele w swoim życiu i codziennej rutynie, aby zapewnić sobie lepszy sen. Zastosuj się do 9 cennych rad:
• Zasypiaj w ciszy – szum, krzyki i inne hałasy, dochodzące chociażby zza ściany lub z sąsiedniego pokoju, nie pomagają w walce z bezsennością.• Usuń z sypialni silne źródła światła – wyłącz tablet, telefon czy laptop na czas snu.
• Nie próbuj zasypiać na siłę – jeśli wyraźnie nie jesteś jeszcze zmęczony, być może lepiej poczytaj książkę w oczekiwaniu na sen.
• Zadbaj o wysiłek fizyczny w ciągu dnia – to pomoże Ci w zasypianiu, o ile będziesz wykonywać nieprzerwanie ćwiczenia przez co najmniej 30 minut. Najlepszą porą na trening jest popołudnie, ale nie wieczór.
• Unikaj picia kawy z kofeiną, palenia papierosów i picia alkoholu.
• Traktuj swoje łóżko jedynie jako miejsce do spania.
• Unikaj spożywania obfitych posiłków przed snem.
• Postaraj się kłaść i wstawać o tej samej porze – unikaj drzemek w ciągu dnia.
• Zadbaj o odpowiednią temperaturę powietrza w sypialni – wywietrz pokój przed snem i utrzymuj stałą temperaturę 18-19 stopni Celsjusza.
Przedstawione porady mieszczą się w zbiorze czynności i zasad dotyczących dobrej higieny snu, dlatego mogą pomóc w zwalczaniu bezsenności. Jeśli zajdzie potrzeba zażywania leków nasennych, to mogą one okazać się tym skuteczniejsze, im lepiej będziesz stosować się do zasad higieny snu.
Źródła:
1. https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/70349,bezsennosc2. https://www.researchgate.net/profile/Krystyna-Pawlas/publication/272180766_Czynniki_srodowiskowe_wplywajace_na_sen_oraz_zachowywanie_higieny_snu/links/5a554db20f7e9bf2a5350d8d/Czynniki-srodowiskowe-wplywajace-na-sen-oraz-zachowywanie-higieny-snu.pdf
3. https://www.termedia.pl/Sen-i-jego-zaburzenia,8,364,1,1.html
Nazwa produktu leczniczego: Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: Doksylamina. Dawka/stężenie substancji czynnej. Każda tabletka powlekana zawiera 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Każda tabletka produktu leczniczego Senamina zawiera 50,0 mg mannitolu. Postać farmaceutyczna: Tabletka powlekana. Różowe, owalne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane z rowkiem dzielącym. Rowek dzielący jedynie ułatwia przełamanie tabletki w celu ułatwienia jej połknięcia, nie umożliwia podzielenia tabletki na równe dawki. Wskazanie lub wskazania terapeutyczne do stosowania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152, Czosnów, Polska. Informacja została przygotowana na podstawie ChPL. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane zatwierdzonej 31.10.2022, z którą należy się zapoznać przed zastosowaniem leku.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
OTC/16510/09/24
Komentarze