Co pozwala wykryć badanie moczu? Dlaczego warto badać mocz regularnie?
Badanie ogólne moczu to jedno z podstawowych badań profilaktycznych. Wykonuje się je u dzieci i dorosłych. Pozwala ocenić funkcjonowanie układu moczowego i wykryć wiele potencjalnych chorób, dlatego warto wykonywać je systematycznie. W artykule znajdziesz informacje na temat rodzaju badań moczu, kiedy i co ile warto z nich skorzystać oraz co wykrywają.
Na czym polega badanie ogólne moczu?
Badanie ogólne moczu to jedno z podstawowych badań laboratoryjnych, obok morfologii krwi. Osoby dorosłe powinny je wykonywać przynajmniej raz w roku lub częściej, jeśli tak zaleci lekarz. Pozwala ocenić ogólny stan zdrowia, ze szczególnym naciskiem na kondycję nerek, a dodatkowo jest niedrogie i bezbolesne. Badanie moczu umożliwia również wstępną identyfikację niektórych chorób, np.:
• cukrzycy, o której może świadczyć obecność glukozy w moczu;• infekcji – może na nią wskazywać obecność bakterii i białka w moczu.
Dowiedz się więcej na temat rodzajów badania moczu – https://www.alab.pl/katalog-badan/badania/badania-z-moczu
Co wykrywa badanie ogólne moczu?
Wielu pacjentów może zapytać „co wychodzi z badania moczu?”. Badanie moczu pozwala m.in. na wstępne rozpoznanie niektórych chorób, np. metabolicznych (cukrzycy), wątroby, nerek lub mięśni szkieletowych. Umożliwia też wykrycie infekcji układu moczowego.
Badanie ogólne moczu – dlaczego warto je przeprowadzać?
Badanie ogólne moczu to przesiewowe narzędzie diagnostyczne, które pozwala rozpoznać infekcję, ale także ewentualne zaburzenia pracy nerek. Wykorzystuje się je w monitorowaniu leczenia, np. cukrzycy. To również rutynowe badanie wykonywane u kobiet w ciąży.
Rodzaje badania moczu
Mocz człowieka może być analizowany pod różnym kątem. Podstawą jest badanie ogólne, które może być rozszerzone o ocenę mikroskopową moczu i posiew. Każde z tych badań określa nieco inne parametry, uzupełniając się wzajemnie. Pozwalają wykryć m.in. bakteriomocz i krwinkomocz, które nie są normą w „zdrowym moczu”.
Zobacz, jakie badania robi się z moczu i jakich dostarczają informacji.
Ogólne badanie moczu
W badaniu ogólnym moczu sprawdza się podstawowe parametry fizykochemiczne, w tym barwę, przejrzystość, pH, ciężar właściwy, obecność białka, glukozy, ciał ketonowych, bilirubiny i urobilinogenu. Analizuje się również zawartość elementów upostaciowanych, np. erytrocytów, leukocytów, komórek nabłonka, bakterii, a także kryształki kropli tłuszczu i ciał tłuszczowych oraz pasma śluzu.
O jakich chorobach może świadczyć obecność leukocytów w moczu? Więcej przeczytasz pod tym linkiem https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/leukocyty-w-moczu-co-oznaczaja-jakie-sa-normy-i-wskazania-do-badania/
Badanie osadu moczu
W przypadku odstępstw od normy w badaniu ogólnym wykonuje się analizę osadu moczu. Konieczność jego analizy uzasadnia, np.:
• nieprawidłowa barwa moczu i brak przejrzystości,• nieprawidłowy ciężar właściwy i pH,
• obecność białka, glukozy, leukocytów, azotynów i erytrocytów.
W osadzie moczu mogą uwidocznić się m.in. nabłonki płaski i/lub okrągłe, a także bakterie.
Posiew moczu
W przypadku podejrzenia zakażenia układu moczowego wykonuje się bardziej szczegółowe badanie moczu, jakim jest posiew. Umożliwia ono identyfikację bakterii z określeniem ich oporności na leki przeciwbakteryjne i antybiotyki, co pozwala dobrać odpowiednie leczenie.
Posiew moczu wykonuje się w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w badaniu ogólnym, np. obecności azotynów, podwyższonego pH i zwiększonej ilości białka w moczu.
Jak przygotować się do badania moczu?
Przed oddaniem moczu należy dokładnie umyć okolice intymne, w tym ujście cewki moczowej. Do dedykowanego pojemnika oddaje się poranny mocz ze środkowego strumienia – ma największe znaczenie diagnostyczne.
Ograniczeniem do wykonania badania moczu jest krwawienie miesiączkowe. Kobiety w czasie menstruacji nie mogą wykonywać tego testu, ponieważ wyniki nie będą wiarygodne. Trzeba odczekać minimum 2-3 dni po jej zakończeniu.
Badanie moczu to nieoceniony element diagnostyczny wielu chorób, np. infekcyjnych i metabolicznych. Pozwala na wczesne wykrycie wielu schorzeń, a także monitorowanie skuteczności leczenia. W przypadku nieprawidłowości w badaniu ogólnym moczu, laboratorium wykonuje ocenę osadu moczu. Pamiętaj, że wynik badania moczu powinien zawsze zinterpretować lekarz, który podejmie decyzję o dalszej diagnostyce, np. wykonaniu posiewu moczu.
Bibliografia
1. https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/mocz-jak-powstaje-kiedy-zrobic-badanie-i-jak-sie-przygotowac/2. Kokot F (2012) Badania laboratoryjne. Zakres norm i interpretacja, Warszawa: PZWL
Artykuł sponsorowany
Komentarze