Wspólnie przeczytali „Kordiana” J. Słowackiego

Image

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli, podobnie jak w całym kraju, odbyło się dzisiaj Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Na sali konferencyjnej, przed miłośnikami literatury zaprezentowało się 11 czytających.

Na holu 2. piętra MBP przygotowano także okolicznościową wystawę, na której zgromadzono ciekawe wydania „Kordiana” oraz plakaty z różnych inscenizacji teatralnych dzieła Słowackiego. Widzowie, oprócz pamiątkowego magnesu na lodówkę, otrzymali również okazjonalny folder i mieli możliwość wbicia pieczęci tegorocznej, 13. edycji Narodowego Czytania do osobistego egzemplarza „Kordiana”.

Adaptację „Kordiana” przeczytali: Kamila Piech, Grzegorz Józef Męciński, Maria Łojek, Katarzyna Mastalerczyk, Ewa Krukowska, Renata Czernecka-Skrok, Gabriela Kuształo, Elżbieta Ferlejko, Barbara Nowak, Tomasz Gotkowski oraz Beata Życzyńska, dyrektor stalowowolskiej biblioteki. Dzięki współpracy MBP z Fundacją Wspierania Kultury „Amadeusz” podczas wydarzenia widzowie usłyszeli także znakomitego pianistę - Huberta Piserę.

- Twórczość Juliusza Słowackiego jest żywą tradycją i bezsporną wartością naszego kulturalnego życia. A tegoroczna lektura Narodowego Czytania – „Kordian”, czyli dający serce” był, jest i będzie tematem do dyskusji, opracowań oraz refleksji nad obrazem świadomości narodowej w dobie przełomu światopoglądowego i obliczu wydarzeń historycznych – podsumowuje wydarzenie Beata Życzyńska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli.

Ten znakomity utwór Słowackiego powstał na emigracji, w Szwajcarii, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze.

„Kordian” po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. Co ciekawe, był początkowo przypisywany Mickiewiczowi. Miał być trylogią.

Przypomnijmy, że akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a w 2019 roku polskie nowele. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, rok później „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Przed rokiem, podczas 12. edycji Narodowego Czytania sięgnięto po „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~obiektywnie

~emertyt
Wszak to flagi narodowe Andrzeja Dudy, a także Jego bliskich. A po Policji wiele nie oczekuj, do szkół policyjnych w Polsce werbuje się już Ukraińców.

~Beeee

Magnesik ma lodówkę... To dobrze, że nie kolorowy kalendarz z ubiegłego roku.
Q, trzeba być Mega(!) miłośnikiem literatury, aby dostąpić takiego pamiątkowego gadżetu.
Proponuję na przyszły raz czytanie powieści o Dobrym Wojaku Szwejku, co prawda autor nie Nasz, ale co jest dzisiaj Nasze?

~emeryt

W Krakowie dalej ukrainskie flagi sa pod pomnikiem Mickiewicza i radiowoz pilnuje ich .Wstyd te flagi w naszym kraju.

~jasio

to w tym wieku uczom sie dopiero czytac