Wywłaszczenia gruntów pod rozbudowę lotnisk

Materiał zewnętrzny Image

Obecny rząd zapowiedział, że zrealizuje projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jednocześnie podkreślił, że nim powstanie Port Solidarność konieczna będzie rozbudowa istniejących lotnisk w Warszawie. W związku z tym możliwe jest przejęcie prywatnych terenów na potrzeby tych portów lotniczych.

Polski rząd, biorąc pod uwagę wzrost operacji lotniczych, wskazuje na konieczność rozbudowy już funkcjonujących lotnisk. Szczególną uwagę zwraca się w tym kontekście na Lotnisko Chopina (Okęcie), Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin oraz Port Lotniczy Warszawa-Radom, który miałby wspierać działanie Lotniska Chopina nim powstanie megalotnisko w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

Procedura wywłaszczenia pod rozbudowę lotnisk

Pozyskiwanie gruntów pod Port Solidarność odbywa się na podstawie Ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Kluczowym elementem procesu jest Program Dobrowolnych Nabyć, który umożliwia właścicielom zbywanie nieruchomości na preferencyjnych warunkach. W przypadku niezgody na zwarcie transakcji zostaną oni wywłaszczeni na podstawie tejże specustawy, tj. ich prawa do nieruchomości zostaną odjęte pod przymusem.

Budowa i rozbudowa innych lotnisk niż CPK są regulowane przez Ustawę o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego. Niezbędne tereny mogą być przejmowane na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji, którą wydaje właściwy wojewoda. Decyzja ta może mieć nadany rygor natychmiastowej wykonalności, umożliwiając natychmiastowe rozpoczęcie prac budowlanych.

Nabycie nieruchomości pod lotnisko w drodze umowy

Wojewoda ma możliwość zakupu nieruchomości od właściciela lub użytkownika wieczystego w drodze umowy, co powinno nastąpić w ciągu 7 dni od momentu, gdy decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji stała się ostateczna. W takim przypadku nie jest konieczne wydawanie odrębnej decyzji o odszkodowaniu.

Odszkodowanie za wywłaszczenie pod lotnisko

Jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie ceny zbycia, odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości ustala wojewoda w terminie 30 dni od dnia uostatecznienia się decyzji lokalizacyjnej. Kwota odszkodowania jest ustalana na podstawie wyceny rzeczoznawcy majątkowego. Należność ustala się, uwzględniając stan nieruchomości w dniu wydania decyzji o wywłaszczeniu oraz jej wartość w dniu ustalenia odszkodowania.

Problem resztówki przy rozbudowie lotniska

Gdy pod rozbudowę przejmowana jest tylko część nieruchomości, a pozostała część nie nadaje się do użytkowania w dotychczasowy sposób, właściciel lub użytkownik wieczysty może wnioskować o nabycie reszty nieruchomości przez organ.

Odwołanie od decyzji o odszkodowaniu

Strona ma możliwość odwołania się od decyzji o wywłaszczeniu. Trzeba jednak pamiętać, że decyzje lokalizacyjne rzadko są uchylane. Dużo bardziej celowe będzie dążenie do uzyskania jak najwyższego odszkodowania. W przypadku zaistnienia błędów w operacie szacunkowym, skutkujących zaniżeniem należności, strona może dochodzić swoich praw. Od decyzji należy odwołać się w ciągu 14 dni od jej doręczenia. W razie niepowodzenia, strona może zaskarżyć decyzję do sądu administracyjnego, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =