Nowy rok szkolny przed nami. W przedszkolach wciąż wolne miejsca

Image

Za kilka dni rozpocznie się rok szkolny 2024/2025. Ilu uczniów zasiądzie w ławkach szkolnych? Co dla nich przygotowano? Jak zadbano o uczniów z Ukrainy? Jak wygląda sytuacja w żłobkach i przedszkolach?

Przez wakacje wiele się działo. W placówkach oświatowych prowadzonych przez miasto odbywały się remonty, budowano hale sportowe, poprawiano warunki sanitarno- epidemiologiczne, zwiększano bezpieczeństwo.

W piątek 30 września, przed PSP 5 na Energetyków, zorganizowano konferencję prasową dotyczącą edukacji. Wzięła w niej udział wiceprezydent Monika Pachacz- Świderska i naczelnik Wydziału Edukacji Magdalena Wrońska- Bulec.

REMONTY I DZIAŁANIA BUDOWLANE W STALOWOWOLSKICH SZKOŁACH MIEJSKICH

W szkołach prowadzono remonty drobne i gruntowne. „Zielone” zmiany zauważą uczniowie: PSP2, PSP5, PSP7, gdzie przygotowano ogródki społeczne. Ogródek będzie też przy PSP1.

- Z ogródków tych w pełnym zakresie mogą korzystać uczniowie, jak i społeczność lokalna, mieszkająca nieopodal szkół- mówi naczelnik Wydziału Edukacji Magdalena Wrońska- Bulec.

W czasie wakacji toczyły się też prace budowlane. Hale sportowe powstają na terenie PSP5, PSP1 i ogromna- przy PSP7. Wkrótce zacznie się budowa hali przy PSP4. Remonty większe i mniejsze, w tym odświeżanie pomieszczeń, przeprowadzono w szkołach i Przedszkolach: nr 5, 6, 11, 15, gdzie zostały zmodernizowane podłogi parkietowe, wyczyszczone powierzchnie, wyremontowane sale, sanitariaty i łazienki. Placówki będą gotowe na 2 września 2024 roku.

Jak wspomniała wiceprezydent Monika Pachacz- Świderska w szkołach stawia się na stworzenie przyjaznego wizerunku pomieszczeń, co zachęci uczniów do nauki i rozwoju. Są więc kolorowe plakaty, ciekawe hasła, cytaty, obrazy. To wszystko po to, by nauka w szkole pobudzała wyobraźnię i skracała dystans edukacyjny.

Zobacz również: Inwestycje szkolne miasta za ponad 70 mln zł pną się w górę.

GARŚĆ STATYSTYK EDUKACYJNYCH MIASTA

W Stalowej Woli jest 26 placówek edukacyjno- opiekuńczych prowadzonych przez miasto, w tym:

- 9 szkół podstawowych,

- 13 przedszkoli,

- 3 żłobki,

- 1 Liceum Ogólnokształcące (SLO).

Nowy rok szkolny rozpocznie po raz pierwszy: 550 uczniów w podstawówkach i 110 uczniów w SLO. Ogólnie naukę pobierać będzie 4178 uczniów szkół podstawowych, 780 uczniów SLO, 1440 przedszkolaków i 270 dzieci w żłobkach.

DOSTOSOWANIE SZKÓŁ DO NOWYCH WYMOGÓW

Od 1 września 2025 roku szkoły muszą dostosować się do nowych wymogów, dotyczących zatrudnienia specjalistów.

- Dotyczy to logopedów, psychologów, terapeutów pedagogicznych, pedagogów specjalnych i pedagogów- wyjaśnia wiceprezydent Monika Pachacz- Świderska.- Nasze szkoły są do tego przygotowane, ponieważ problem dotyczący obszaru zdrowia psychicznego, różnego rodzaju problemów emocjonalnych, z jakimi borykają się nasi uczniowie, jest coraz bardziej powszechny. Mówią o tym również dane, które uzyskujemy z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej, z którą współpracujemy i ilość orzeczeń, która z roku na rok wzrasta, a wymaga od placówek oświatowych zaopiekowania się szczególnie tymi dziećmi.

Rozporządzenie regulujące dostępność do specjalistów wprowadzono w 2022 roku. Niemniej jednak wciąż brakuje fachowców na rynku, dlatego obowiązywały przepisy przejściowe. Te przepisy jednak przestały działać i od 1 września placówki edukacyjne muszą zatrudniać specjalistów już zgodnie z ustawą. Stalowowolska edukacja jest na to gotowa. W szkołach i przedszkolach do 100 uczniów musi więc być specjalista na 1,5 etatu, powyżej 100 osób, muszą to już być 2 etaty. Kwota ta jest zwiększana o 0,2 w przypadku rozpoczęcia kolejnej setki uczniów czy przedszkolaków.

- Mamy nadzieję, że to wsparcie będzie bardzo dużą pomocą zarówno dla uczniów w ich trudnościach emocjonalno- społecznych, jak i dla rodziców, a także pomoże szkołom w ich funkcjonowaniu w bieżącym okresie- mówi naczelnik Wydziału Edukacji Magdalena Wrońska- Bulec.

Problemy natury psychicznej i emocjonalnej to problem cywilizacyjny, bardzo dziś powszechny o czym wskazują dane statystyczne. Zapotrzebowanie na opiekę specjalistyczną wzrosło w 100%.

Gmina prowadzi także usługi dowozu osób z niepełnosprawnościami do placówek edukacyjnych. Te znajdują się nie tylko w Stalowej Woli (Szansa i Zespół Szkół Specjalnych), ale i w Rudniku nad Sanem, Sandomierzu, Grębowie. Wniosków o dowóz jest obecnie około 60.

OPIEKA NAD DZIEĆMI Z UKRAINY

W Stalowej Woli, w szkołach prowadzonych przez miasto, uczy się obecnie 130 uczniów z Ukrainy o statusie uchodźcy, którzy po wybuchu wojny z Rosją znaleźli schronienie w Polsce. Od 1 września 2024 roku dzieci te są objęte obowiązkiem edukacyjnym.

- Zostali objęci wsparciem psychologiczno- pedagogicznym, zorganizowano im też formy dokształcania i wyrównywania szans edukacyjnych w dotychczas obowiązujących wymiarach, wynikających z przepisów. Było to 6 godzin dydaktycznych. Ponieważ konflikt zbrojny trwa nadal, należało dostosować przepisy wprowadzające te nowe rozwiązania i od września tego roku wszystkie dzieci ukraińskie zostały objęte obligatoryjnym obowiązkiem szkolnym. W związku z tym spodziewamy się, że część z nich jeszcze do naszych szkół dotrze, ponieważ dotychczas funkcjonował model i możliwość pracy zdalnej w szkołach- mówi naczelnik Wydziału Edukacji Magdalena Wrońska- Bulec.

Od września dzieci te będą mieć wsparcie w postaci nauki 4 h języka polskiego oraz zwiększonej liczebności oddziałów przedszkolnych i klas 1-3.

SZKOŁY BĘDĄ KONTYNUOWAĆ PROGRAMY EDUKACYJNE I ZDROWOTNE

Te z powodzeniem prowadzone już były wcześniej. Wciąż uczniowie będą mogli korzystać z różnego rodzaju programów edukacyjnych. Będą też nowe projekty, które pozwolą rozwijać się indywidualnie i grupowo. Programy, które będą kontynuowane to: Narodowy Program Czytelnictwa, Program Aktywna Tablica, Program Posiłek w domu i szkole, Poznaj Polskę, Laboratoria Przyszłości, Lekcje o Finansach. Od nowego roku szkolnego ruszy program zainicjowany przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Rap Steam- Robotyka i Programowanie. Będzie on realizowany we wszystkich 9 szkołach prowadzonych przez miasto. W ramach tego programu szkoły zyskają pracownie robotyki, a w nich roboty edukacyjne służące do rozwoju nauk ścisłych, analitycznych, nauki programowania. W szkołach będzie też prowadzony autorski program gminny Era Inżyniera rozwijający nauki ścisłe, matematyczno- przyrodnicze. Szkoły zyskają także nowoczesne pracownie językowe i komputerowe. Placówki będą też rozwijać program Erasmus, z którego korzystały dotychczas 2 szkoły miejskie (PSP4, PSP9). W ubiegłym roku przystąpiły do niego PSP1, PSP2 i PSP11. Uczniowie mieli okazję wyjechać na Maltę, Cypr, skąd przywieźli masę dobrych wspomnień, rozwinęli swoje zdolności językowe i poznali kulturę innych krajów, zawiązali przyjaźnie. Kolejnym programem jest Wzmocnij Swoje Otoczenie, dzięki któremu uzyskać można było granty np. na ścieżki edukacyjne, sensoryczne.

Ważną rolę pełnić będą programy zdrowotne, obejmujące kompetencją całe rodziny. Miasto w tym zakresie współpracuje z ośrodkami powiatowymi, by wspólnie podejmować inicjatywy rodzicielskie. Programy, z których będzie można korzystać to: Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej, Poruszające bajki o emocjach, Przyjaciele Zippiego, Spójrz inaczej, Archipelag skarbów, Fred Goes Net, Szkoła dla rodziców. Dotyczą one nie tylko wsparcia psychicznego, ale i pomagają w zwalczaniu uzależnień od gier, komputerów, Internetu. Wiceprezydent poprosiła dyrektorów placówek edukacyjnych w mieście o przygotowanie raportów zagrożeń. Okazuje się, że szczególnie ważna jest dla naszych dyrektorów odpowiednia kadra, indywidualne podejście do dziecka i relacje z rodzicami.

MIEJSKIE PRZEDSZKOLA i ŻŁOBKI

W Stalowej Woli, pod okiem miasta działa 13 przedszkoli z 1500 miejscami. Są to placówki dobrze przygotowane, nowoczesne i z odpowiednią kadrą. W roku szkolnym 2024/2025 opieką edukacyjną objętych będzie 1440 maluchów. Wciąż są jeszcze wolne miejsca.

W przedszkolach także przeprowadzane są programy, m.in. w Przedszkolu nr 7 program pilotażowy językowy (dwujęzyczność), który będzie być może wprowadzany do innych przedszkoli. W Przedszkolu nr 12 znajduje się basen, z którego korzystało także pilotażowo Przedszkole nr 18. Wiceprezydent zapowiedziała, że z basenu od września korzystać będą też przedszkolaki z innych miejskich placówek.

W trzech miejskich żłobkach opiekę znajdzie 270 maluchów. W tych placówkach nie ma już miejsc wolnych.

MIEJSKIE SZKOŁY KSZTAŁCĄ STYPENDYSTÓW

Do miejskich placówek uczęszcza wielu uczniów, którzy zdobywają liczne nagrody w różnego rodzaju konkursach, zawodach, olimpiadach na wysokich szczeblach. Najzdolniejsi otrzymują od marszałka województwa, a także prezydenta miasta stypendia naukowe. W minionym roku miasto ufundowało 35 stypendiów. Obecnie złożonych jest 56 wniosków.

- To świadczy tylko o tym, że poziom nauczania w naszych jednostkach edukacyjnych jest naprawdę wysoki, mamy się więc czym pochwalić i komu kibicować, życząc kolejnych sukcesów, zachęcać ich do nauki, ponieważ ich trud jest doceniany, widzimy ich zaangażowanie w proces edukacji- mówi wiceprezydent Monika Pachacz- Świderska.

Efekty nauczania widać również w wynikach egzaminów centralnych. Egzamin ósmoklasisty dowiódł, że szkoły miejskie są na wysokim poziomie (wynik powyżej średniej krajowej). Podobnie jest, jeśli chodzi o maturę. W SLO zdali ją wszyscy przystępujący do egzaminu dojrzałości.



Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~AgaBidner

Lena do przedszkola marsz a nie przy ccu aski siedzisz w iweku pieciu lat gwniaro

jasio

Pani doktor co ta pogoń za karierą Panią zniszczyła. Była pani dla mnie wzorem lekarza, a teraz dała się Pani zauroczyć człowiekowi, który zaistnieje w historii miasta jako najgorszy włodarz, budowniczy piaskownic, Pani tego nie widzi, że zadłużył maksymalnie miasto oraz jego spółki na zabawę i inwestycje, które zamiast przynosić złotówki do kasy to będą wręcz przeciwnie jeszcze je wyciągać. Bardzo mi przykro, że identyfikuje się Pani z tym pajacem partyjnym.

~asd

Dzieci nie ma, bo lewica poprzekrecala ludziom w glowach. Lepiej miec psiecko niz dziecko.

~sprzeciw

gdzie są te dzieci?...obłudne 500 plusy...to nic innego jak kupione głosy przy urnach wyborczych za nasze podatki... nie godzę się na to, na to nikomu nie potrzebne rozdawnictwo pieniędzy, nie godzę się na to zakłamanie, nie godzę się na taki socjalizm, bo zamiast budować świadomość i rozwój prowadzi to tylko do rozwoju buty i chamstwa pobierających takie świadczenia

~Obserwator

Dobra robota PiS. PO likwiduje posterunki, szkoły i jednostki żeby złodziejom więcej zostało.
Teraz zlikwidują nam praworządność, wolność, dwie płcie, sprawiedliwość i Polskę. Nie dajmy się zwariować.

~Ryk 12

Ale maja ksztalty

~Koleżanka

Drogie panie pięknie się prezentujecie, życzę wspólnych sukcesów.