Chciała zainwestować w kryptowaluty - straciła ponad 100 tys. zł

Image

Policja ostrzega przed fałszywymi „brokerami”, którzy oferują pewny zysk z internetowych inwestycji. Ofiarą oszustów padła 55-latka. Niestety, zamiast pomnożenia swoich pieniędzy, kobieta straciła ponad 100 tys. zł. Policjanci ostrzegają i apelują o zachowanie rozsądku przy takich transakcjach.

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Nisku, zgłosiła się mieszkanka powiatu niżańskiego, która padła ofiarą oszustwa. Kobieta chciała zainwestować swoje pieniądze w kryptowaluty. Jednak zamiast zyskać, pokrzywdzona po kontakcie z fałszywymi „brokerami”, straciła ponad 100 tys. złotych.

Zgłaszająca przekazała, że kilka dni wcześniej, otrzymywała połączenia od osób podających się za przedstawicieli firmy zajmującej się inwestycjami w kryptowaluty. Osoby przekazywały jej informacje, że kobieta może szybko pomnożyć swoje oszczędności.

W pierwszej kolejności, pokrzywdzona założyła konto na platformie kryptowalut, której reklamę zauważyła podczas przeglądania stron internetowych. Zachęcona obietnicami pewnego zysku, 55-latka podała swoje dane przy rejestracji, a następnie otrzymywała połączenia od różnych osób, które polecały jej wykonanie przelewów. Kobieta została zapewniona, że cyklicznie wpłacane przez nią środki wypracowują zysk, co mogła w każdej chwili zweryfikować na swoim koncie inwestycyjnym. 55-latka otrzymała polecenie zainstalowania dodatkowej aplikacji kryptowalutowej i dokonania za jej pośrednictwem kolejnego przelewu środków, tym razem na kwotę 80 tys. złotych. Po kontakcie z pracownikiem swojego banku, kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa, w rezultacie, którego straciła ponad 100 tys. złotych.

Niżańscy policjanci apelują i przypominają, jak nie dać się naciągnąć internetowym oszustom:

• Nie wierz w łatwy i szybki zysk. Przed zainwestowaniem, sprawdź czy podmiot nie znajduje się na liście ostrzeżeń KNF – link: www.knf.gov.pl

• Zapoznaj się z informacjami KNF i NBP dotyczącymi inwestowania w kryptowaluty – link: www.uwazajnakryptowaluty.pl

• Przed zainwestowaniem, poczytaj opinie w internecie o tym podmocie/platformie, porozmawiaj z kimś, komu ufasz

• Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej

• Nie przesyłaj nikomu skanów swoich dokumentów;

• Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, które zalecają Ci rozmówcy/analitycy rynku, na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
wyborca

Lecim na księżyc czy do piekła, sprzedać trzymać czy dokupić, o to jest pytanie. Ale wolę sam grać niż przez fundusz.

~Andy

Oj głupi wy, głupi! Tak bank, albo reptyliaie, a w ogóle to skanują mózgi za pomocą 5G. Zauważcie kogo łapią - osoby starsze których prawie pełne, a nawet pełne dane teleadresowe były w książkach telefonicznych w latach 80. Sam mam telefon stacjonarny i kilka razy w miesiącu odbieram telefony do osoby na która był telefon w latach 80. Drugim źródłem danych dla takich naciągaczy są wszelkie instytucje które w latach 90 wysyłały spam pocztą, loterie, konkursy czy księgarnie wysyłkowe.

~Ola

Z Niska.. I wszytko jasne umiech

~game over

Że emeryci dają się oszukać to już norma ale nie myśląca 55 latka to coś nowego.

~Milka

Pracowników banków pod lupę , bo skąd takie informacje wypływają, kto ile ma na koncie.Tyle ostatnio przestrzegali a ludzie dalej naiwni i brną w tę machinę zdobycia pieniędzy. Nic nie ma za darmo, włączcie myślenie i nie dajcie się cwaniakom i złodziejom.

~Majka

To jak mają ludzie pieniądze czy nie co jakiś czas słyszymy o przekręcie i niemałych kwotach a tu płacz że wszystko drogie

~Arnold

Jak saszka zachęcał do inwestowania? Sława, dawaj djengi?

~bojar

@ ~:-) ty też kiedyś wpadniesz zanim się spostrzeżesz

~saint

Skoro są owieczki to i ktoś do ich golenia jest potrzebny...

Więcej religii mniej ekonomii - to na pewno pomoże !

~Dende

Niestety większość ludzi jest odporna na naukę i przyjmowanie informacji... nie czyta, nie słucha, nie widzi... i niestety tacy ludzie uczą się dopiero brutalnie na własnych błędach. Ta solidna lekcja życiowa kosztowała tą naiwną/chciwą panią
100 000zł...

~obiektywnie

99,9%, że pracownicy ban ków przekazują dane swoich klientów jako potencjalnych „jelonków". Włącznie z charakterystyką klienta, co ułatwia przeprowadzenie całego zdarzenia... Jeśli ba nk twierdzi, że dane klientów, a w szczególności tzw VIP są chronione, bo tak zapewne jest, to pozostaje jedynie celowe działanie osób, które mają dostęp do tych danych.

~Dż○ejDżej

Przypomniam ze tacy ludzie mają prawa wyborcze... nie ma co się dziwić ze PiS na podkarpaciu silny

~taka prawda

Chciwość.

~rety

Należy ubolewać nad naiwnością poszkodowanej pani bo mogły to być jej oszczędności życia. Uważam, że informacja zawarta w treści artykułu powinna być wykonana dużo większą czcionką jako ostrzeżenie przed oszustami. Można byłoby ją umieścić na różnych tablicach informacyjnych a przede wszystkim w klatkach blokowych. Przecież policjanci nie są cudotwórcami i jak teraz mają oni odzyskać dobrowolnie przelane pieniądze Bóg wie komu i gdzie?

~:-)

nie żałuję naiwniaka

~Mirek

Na głupotę, mimo ostrzeżeń nie ma lekarstwa.