Umowa na dostawy 48 wyrzutni M903

Image

12 sierpnia 2024 r. Huta Stalowa Wola S.A. podpisała umowę z firmą Raytheon Polska na produkcję 48 wyrzutni M903, wchodzących w skład systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot® w ramach programu Wisła. Dostawy nastąpią w latach 2027-2029.

W uroczystości, która odbyła się w 3 WBR OP w Sochaczewie udział wzięli: Władysław Kosiniak-Kamysz Wiceprezes Rady Ministrów – Minister Obrony Narodowej, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce Mark Brzezinski, Paweł Bejda Sekretarz Stanu w MON, Marcin Kulasek, Sekretarz Stanu w MAP, gen. bryg. Kazimierz Dyński Szef Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej – Zastępca Inspektora Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel i gen. bryg. Michał Marciniak, odpowiedzialny za sprawy zakupów sprzętu OPL.

Wartość umowy jest objęta tajemnicą handlową.

Umowa na produkcję 48 egzemplarzy wyrzutni rakiet M903 (Letter Subconract) rozpoczyna realizację II fazy programu Wisła i podpisywanie umów na dostawę kolejnych komponentów z polskim przemysłem. Jednymi z najważniejszych poddostawców HSW S.A. w ramach realizacji kontraktu są Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., dostarczające siłowniki do wyrzutni oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. odpowiedzialne za dostawy Data Link Terminal Module. W przedsiębiorstwach wchodzących w skład konsorcjum PGZ-WISŁA wyprodukowano szereg innych elementów zestawów Patriot, w tym: kontenery wsparcia technicznego, samochody transportowo-załadowcze, komponenty wyrzutni, komponenty pocisków rakietowych oraz systemów radiolokacyjnych.

W ramach przygotowań do wypełniania zobowiązań I fazy programu Wisła Huta Stalowa Wola S.A. zrealizowała inwestycję budując centrum produkcyjno-montażowe, które docelowo może przejąć również funkcję centrum serwisowania, obsługi i napraw wyrzutni M903 Patriot będących na wyposażeniu obecnych i przyszłych użytkowników. Jego powstanie to także potwierdzenie, że HSW S.A. spełniła wszystkie normy jakości wymagane przez amerykańskiego partnera, firmę Raytheon, należącą do koncernu RTX. Powstające w HSW S.A., jak również innych spółkach, wchodzących w skład konsorcjum PGZ-WISŁA elementy systemu są wykonane w najwyższym standardzie, zgodnie z założeniami konstrukcyjnymi.

System przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Patriot jest jednym z głównych elementów, tworzących system obrony powietrznej kraju. Jego podstawowym zadaniem jest zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych.

W pierwszej fazie programu Polska pozyskała 2 baterie systemu Patriot w konfiguracji obejmującej m.in. pociski PAC-3 MSE oraz system IBCS. 16 wyrzutni wchodzących w skład dwóch baterii zostało dostarczonych przez Hutę Stalowa Wola S.A. na zlecenie firmy Raytheon, – producenta i dostawcy systemu Patriot. Realizacja tego zadania była wynikiem zamówienia międzyrządowego zawartego w 2018 r. w trybie Foreign Military Sales pomiędzy polskim Ministerstwem Obrony Narodowej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Za realizację programu Wisła po polskiej stronie odpowiada konsorcjum PGZ-Wisła w składzie: PGZ S.A. (lider konsorcjum), Huta Stalowa Wola S.A., Mesko S.A., PIT-RADWAR S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Jelcz sp. z o.o., Huta Stalowa Wola S.A. Oddział Autosan w Sanoku, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A., PCO S.A. oraz Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A.

Przewiń do komentarzy






Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Ja

Super! Kraina U już zaciera rączki.

~Mirek

Dobrze, że tego nie można podarować byłemu Kom-end-ant-owi Po-l-icji (nie udźwignie), bo tym razem kom-enda by się nie ostała.

~Saga

A mnie ciekawi czy się dokształciły panienki co zasiadły na stołki ze względu na powiązania rodzinno partyjne.

~Dende

No politycy nie będą rozkradać, ale zarząd firmy będzie garnął dla siebie... A ty wypłatę dostaniesz taką samą albo i niższą ;)

~M25

Gwarantuje, że politycy nie będą rozkradać. Popatrz na Mistę.

~B.l.u.e.

To że spółka przejdzie w prywatne ręce i oby nie zagraniczne niczego nie gwarantuje.

~B.l.u.e.

To że spółka przejdzie w prywatne ręce i oby nie zagraniczne niczego nie gwarantuje.

~Road 66

Ameryka doszła do bogactwa bo nie ma spółek skarbu państwa. Wszystko prywatne. Kumasz?

~Mariola

Pisowskich zwolnić! Przyjąć swoich. A najlepiej to sprywatyzować.

~Kriss Kross

Tylko żony mi nie zwalniajta, bo gdzie ona pójdzie jak matury nie ma...

~Assa

Do uropa
Jeśli pytasz i blondyne to dalej jest

~Tygrees 23

W dyrekcji zrobic pozadek z zaloga,wszystkich wywalic od koryta i kierownikow na hali to samo ciemna mase do alutka wyslac

~Mery

Starać się, robić coś żeby udziałowcy mieli zyski

~Mery

Starać się, robić coś żeby udziałowcy mieli zyski

~berka

Jestem jak najbardziej za oczyszczeniem z 'przerostu" zatrudnienia administracji w HSW za czasu PiS-lamu z ludzi rodzinnie skrepowanych więzami rodzinnymi z równoległą przynależnością do PiS-u. Przecież to nie jest trudne, wystarczy że kadry dostaną takie polecenie i fora ze dwora. Czekamy na ten ruch niecierpliwie.

~Gutek

Sprywatyzować !!

~Leno

To jednak HSW nie jest złe ? Czy jednak prywatyzować i sprzedawac ?

~Shaeff

Kiedy ostatnio HSW zgodnie z terminem coś wykonała?

~Antoni

Prędzej mi kaktus na dłoni wyrośnie niż .....

~uropa

Czy wszystkich nominatow pisowskich juz wyrzucili z tego zakladu?

~Jasiek

Pewnie chodzi o Jelcza. No ale w 9 miesięcy..... To chyba nie ich "dziecko"?

~Huciak stary

To jest nie prawda,robie na z5 i nie mamy roboty beda zwalniac jedna zmiane