41. Piesza Pielgrzymka ze Stalowej Woli weszła na Jasną Górę
Jak co roku wejście miało miejsce 12 sierpnia około godziny 9:40. Po dziewięciu dniach marszu pątnicy pokłonili się Pani Jasnogórskiej i złożyli u jej stóp swoje prośby i podziękowania.
Ponad tysiąc pielgrzymów (498 codziennych i około 550 sztafetowych, jednodniowych), szło w kierunku Częstochowy od 4 do 12 sierpnia szlakiem pątniczym. W tej grupie znalazły się także kilkumiesięczne dzieci i wiekowi seniorzy.
Na 41. Pieszą Pielgrzymkę składało się 6 grup: św. Urszuli, św. Michała, św. Jadwigi, św. Floriana, św. Wincentego, św. Barbary. Dyrektorem pielgrzymki był ks. Krystian Kusztyb. W tym roku do pątników dołączyli się mieszkańcy różnych innych miejscowości, nie tylko należących do Diecezji Sandomierskiej.
Grupa Świętej Urszuli
Liczyła 110 pielgrzymów z takich miejscowości jak: Rudnik nad Sanem, Kopki, Groble, Majdan Łętowski, Łętownia, Nowy Nart, Jeżowe, Cholewiana Góra, Jata, Kurzyna, Ulanów, Bieliny, Zarzecze, Stale, Jastkowice.
Przewodnikiem grupy był ks. Jan Łyko. Wspierali go: ks. Marek Tkacz, ks. Damian Blacha i ks. Dawid Łyko. W grupie pomagało 3 kleryków: Krystian Bajdas, Adam Sarzyniak i Kacper Karaś.
Najmłodszym pielgrzymem był Jeremiasz- 9 lat, a najstarszym Tadeusz- 69 lat. Najwytrwalszym pielgrzymem był Józef Bieńkowski, który pieszo na Jasną Górę szedł po raz 31.
Szczególną intencją grupy w czasie pielgrzymowania było podziękowanie za dar beatyfikacji rodziny Ulmów, modlitwa o uświęcenie rodzin Diecezji Sandomierskiej i przebłaganie za grzechy przeciwko Eucharystii.
W tej grupie pielgrzymowali również strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowicy i Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurzynie, zapewniając pątnikom bieżącą wodę.
Grupa Świętego Michała
Liczyła 90 pielgrzymów, a pątnicy wywodzili się z takich miejscowości jak: Stalowa Wola (Trójcy Przenajświętszej), Nisko (św. Józef), Krosno (Ducha Świętego), Marki koło Warszawy (św. Andrzej Bobola), Toruń (św. Michał Archanioł), Nowy Nart (MB Nieustającej Pomocy).
Przewodnikiem duchowym grupy był ks. Paweł Raś. Wspierali go ks. Paweł Rębisz, ks. Rafał Horowicz, ks. Andrzej Żarkowski oraz siostra zakonna Agata. Najmłodszą pątniczką była Lena- 9 lat, a najstarszą Genowefa- 73 lata. Najwytrwalszym pielgrzymem była Grażyna Warchoł, która na Jasną Górę pieszo przyszła po raz 41.
Szczególną intencją grupy w czasie pielgrzymowania było dziękczynienie za rodziny, młodzież, dzieci związane z michalickim duszpasterstwem, prośba o dar kanonizacja bł. ks. Bronisława Markiewicza i o nowe powołania kapłańskie i zakonne, przebłaganie za grzechy przeciwko świętości rodzin.
Grupa Świętej Jadwigi i Świętego Floriana
Grupa liczyła łącznie 97 pielgrzymów. Wywodzili się z takich parafii jak: Stalowa Wola- MBKP, św. Floriana, Opatrzności Bożej, św. Jana Pawła II, MB Różańcowej oraz MB Szkaplerznej w Rozwadowie, z Pysznicy, Jastkowic, Gorzyc, Zarzecza, Rudy, Domostawy, Jarocina, Radomyśla nad Sanem, Krzaków, Kłyżowa.
Przewodnikiem duchowym grupy był ks. Piotr Przysucha, a wspierali go ks. Rafał Kobiałka, ks. Wacław Gieniec, ks. Robert Rędzio, i br. Jan Treściński, 2 kleryków: Tomasz i Kamil oraz siostra Anna Godek.
Najmłodsi pielgrzymi to Antoś- 11 miesięcy i Szymon- 10 lat, najstarsi- Zbigniew liczący sobie 74 lata i Jerzy- 70 lat. Najwytrwalszym pątnikiem był Zbigniew Wiarucki, który doszedł na Jasną Górę po raz 40 oraz Regiusz Doroszewski, który szedł po raz 33.
Szczególną intencją grupy w czasie pielgrzymowania było: dziękczynienie za darł powołań do kapłaństwa i sakramentalnego małżeństwa, prośba o pokój na świecie, o świętość naszych rodzin za przyczyną błogosławionej rodziny Ulmów, przebłaganie za grzechy przeciwko nierozerwalności i sakramentu małżeńswa.
Grupa Błogosławionego Wincentego
Liczyła 163 pątników, wywodzących się z takich miejscowości jak: Nowa Dęba, Tarnowska Wola, Szlęzaki, Chmielów, Jadachy, Cygany, Komorów, Huta Komorowska, Krzątka, Wola Rusinowska, Wola Raniżowska, Dzikowiec, Majdan Królewski, Lipnice, Raniżów, Rzeszów, Sanok, Leżajsk, Wiązownica.
Przewodnikiem duchowym grupy był ks. Henryk Król, a pomagali mu: ks. Michał Mierzwa, ks. Andrzej Cag, ks. Krzysztof Cisek (Rzym), ks. Piotr Biernacki oraz kleryk- diakon Dariusz Cisek i siostra zakonna Pia.
Najmłodszą pątniczką była Katarzyna- 7 miesięcy i Michalina- 9 miesięcy, najstarszym, Stanisław- 75 lat. Najwytrwalszym pątnikiem był Roman Majdański, który w tym roku szedł już po raz 26.
Szczególną intencją grupy w czasie pielgrzymowania było: dziękczynienie za beatyfikację rodziny Ulmów, prośba o beatyfikację sługi bożego ks. Stanisława Sudoła, przebłaganie za wszelkie negatywne działania osób i instytucji wymierzone w Boży obraz małżeństwa i rodziny.
Grupa Świętej Barbary
Grupa liczyła 38 pątników, a wywodziła się z takich dekanatów jak Tarnobrzeg i Baranów Sandomierski. Przewodnikiem duchowym grupy był ks. Dariusz Sidor, a wspomagał go ks. Mateusz Wermiński.
Najmłodszą pielgrzymującą była Emilka lat 15, a najstarszym Krystyna- 70 lat. Najwytrwalszym pątnikiem był Jan Heryt, który szedł po raz 12.
Szczególną intencją grupy w czasie pielgrzymowania było: dziękczynienie za wszelkie otrzymane od Boga łaski, prośba o nowe powołania do służby w kościele i przebłaganie za grzechy wobec małoletnich.
Foto: print screen Jasna Góra.
Komentarze