Gdzie stosuje się pompy łopatkowe?
Te niezawodne doskonale sprawdzą się przy różnych zastosowaniach. To zasługa solidnej konstrukcji i wysokiej funkcjonalności. Podpowiadamy, gdzie wykorzystuje się pompy łopatkowe i w jaki sposób pracują te sprzęty. Poznaj kilka praktycznych wskazówek, a z łatwością wybierzesz odpowiedni model.
Czym jest pompa łopatkowa?
Mówimy o pompach wyporowych, które są wyposażone w rotor z przesuwnymi łopatkami. Te elementy zasysają produkt od strony ssania do komory tłocznej. Gdy rotor wiruje, ciecz pomiędzy łopatkami przemieszcza się do króćca tłocznego. Każda z łopatek generuje siłę mechaniczną i hydrauliczną, która działa na ciecz.
Zwróć uwagę, że łopatki przy każdym obrocie przesuwają stałą ilość cieczy. Natomiast straty energii zawiązane z turbulencją lub ślizganiem się są minimalne. Na rynku znajdziesz modele o jednostronnym działaniu – wówczas wał tworzy jedną przestrzeń z łopatkami. Natomiast konstrukcje o działaniu dwustronnym zapewniają dwie oddzielne przestrzenie robocze.
Na stronie https://ogrody24.pl/pompy/pompy-wg-technologii-produkcji/pompy-lopatkowe znajdziesz pompy łopatkowe w różnych wariantach, które pochodzą od uznanych producentów. W sklepie Ogrody24 na pewno wybierzesz rozwiązanie doskonale dopasowane do własnych potrzeb.
Zastosowanie pomp łopatkowych
Pompy łopatkowe znalazły wiele zastosowań. Sprawdzą się znakomicie zarówno przy tłoczeniu cieczy o niskiej lepkości, jak i tych bardzo lepkich, abrazyjnych czy korozyjnych. Ponadto radzą sobie z substancjami o słabych właściwościach smarnych.
Zwróć uwagę, że producenci stosują różne rozwiązania konstrukcyjne i wprowadzają na rynek modele dopasowane do konkretnych celów. Dzięki temu możesz wybrać np. sprzęt do pompowania gazów, czystych cieczy czy smarów. Nic więc dziwnego, że pompy łopatkowe są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu.
Eksperci ze sklepu Ogrody24 podkreślają, że odpowiednio wybrany model sprawdzi się doskonale w napędach hydraulicznych pras, podnośników, obrabiarek, a także w układach, które odpowiadają za samosmarowanie sprzętów mechanicznych.
Jak dbać o pompy łopatkowe?
Przed zakupem pompy łopatkowej rzuć okiem na specyfikację techniczną i upewnij się, że sprzęt wpisze się w zakres oczekiwanych zastosowań. Ponadto korzystaj z urządzenia zgodnie z instrukcją producenta. Wówczas możesz liczyć na niezawodne działanie przez wiele lat.
Zazwyczaj awarie wynikają z kilku przyczyn:
• Nieprawidłowe połączenie do jednostki napędowej;• Niska jakość czynnika roboczego;
• Niewłaściwe wyważenie sprzęgła;
• Nadmierne obciążenie wału;
• Nieodpowiednie połączenie pomiędzy wałem i sprzęgłem;
• Brak osiowości pomiędzy wałem a silnikiem;
• Przekroczenie dopuszczalnych wartości ciśnienia;
• Nieprawidłowa odległość między pompą i zaworem zabezpieczającym.
Nietrudno zauważyć, że wielu z tych problemów można uniknąć. Prawidłowy montaż pompy oraz racjonalne użytkowanie zapewnią wysoką trwałość i funkcjonalność. Pamiętaj, że eksperci ze sklepu Ogrody24 mogą pomóc Ci przy wyborze odpowiedniego urządzenia.
Komentarze