Kolagen na rozstępy – jaki wybrać?
Lato, słońce, strój kąpielowy i… widoczne rozstępy. Oczywiście nie jest to powód do żadnego wstydu! Najważniejsze to nie tylko akceptować swój wygląd, ale po prostu lubić siebie. Jednak jeśli możemy bezboleśnie zmniejszyć widoczność rozstępów, a dodatkowo wpłynąć na stan skóry, to dlaczego tego nie zrobić? Przekonajmy się, jak działa kolagen w tym zakresie!
Kolagen to białko strukturalne, które wchodzi w skład wielu części naszego ciała. Szczególnie dużo jest go w skórze. Kolagen nadaje jej elastyczności, jędrności i gładkości. Niestety jego niedobory prowadzą do utraty tych właściwości!
Kilka słów o rozstępach
Zapewne nikomu nie trzeba opisywać wyglądu rozstępów. Te zmiany skóry najczęściej powstają na udach, brzuchu, pośladkach, rękach i piersiach w wyniku gwałtownego jej rozciągania – oczywiście mówimy tutaj o szybkim tempie z perspektywy odbudowy tkanek przez organizm.
Gdy skóra rozciąga się zbyt szybko, to następuje uszkodzenie włókien kolagenowych i elastynowych w skórze właściwej. Pojawiają się najpierw czerwone lub fioletowe podłużne bruzdy, które z czasem bledną, lecz pozostają widoczne.
Jakie są przyczyny powstania rozstępów? To zależy! Dwa główne powody to:
• szybki przyrost masy ciała – nie tylko od tycia czy ciąży, ale także budowania masy mięśniowej (to domena raczej mężczyzn);
• szybki wzrostu w okresie dojrzewania.
Dodatkowo wpływ na powstawanie rozstępów mogą mieć wahania hormonów, genetyka czy niektóre choroby.
Kolagen w żelu na rozstępy
Najpierw przyjrzymy się kolagenowi w żelu, którego recenzję znajdziesz na https://wawrzynowska.com/kolagen-czarny-la-quara-moja-opinia/. Czym jest Kolagen La Quara? Czy nakładanie takiego żelu na skórę w miejscu powstania rozstępu ma jakiś sens?
Poza wodą w składzie żelu znajdziemy:
• naturalny kolagen rybi – to hydrat kolagenu z tołpygi, który jest aktywny biologicznie, dzięki czemu jest w stanie pokonać warstwę ochronną nabłonka i wniknąć do skóry właściwej, zawiera peptydy sygnałowe, które mogą pobudzić fibroblasty do syntezy kolagenu w skórze;
• kwas hialuronowy – tworzy na skórze bardzo cienką warstwę ochronną, dzięki czemu skóra staje się bardziej nawilżona, a do tego chroni naturalny kwas hialuronowy i stymuluje jego wytwarzanie;
• melanina – naturalnie znajduje się w skórze czy włosach, a dzięki obecności w żelu zapewnia dodatkową ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym, ma także właściwości antyoksydacyjne;
• kwas mlekowy – nawilża, przenika i zmiękcza warstwę rogową naskórka;
• leucidal – wspiera nawilżenie skóry, to naturalny konserwant pozyskiwany ze sfermentowanych rzodkiewek.
W składzie żelu najbardziej interesuje nas kolagen, a dokładnie jego forma poddana hydrolizie. Dlaczego to jest tak ważne? Całe duże cząsteczki kolagenu nie przenikają do skóry, muszą być rozbite na mniejsze fragmenty, czyli na peptydy – do tego są wśród nich te sygnałowe, które mobilizują fibroblasty do pracy.
Żel La Quara zaleca się aplikować dwa razy dziennie na oczyszczoną i zwilżoną skórę – warto w tym celu zastosować hydrat, tonik lub wodę. Po nałożeniu należy go delikatnie wmasować, a potem leciutko wklepać do wyschnięcia.
Suplementy z kolagenem w walce z rozstępami
Oprócz wsparcia z zewnątrz na rozstępy możemy podziałać na nie od wewnątrz, czyli poprzez suplementację kolagenem. W części omawiającej rozstępy pisaliśmy, że ich powstawanie wiąże się z uszkodzeniami wiązań kolagenowych. Wniosek? Trzeba wspomóc organizm w ich odbudowie!
Na rynku dostępnych mamy wiele suplementów z kolagenem. Większość z nich zawiera hydrolizat kolagenu. Zdarzają się także preparaty z liofilizatem. Obie formy są dobre. Na opakowaniach znajdziemy określenie “peptydy kolagenu”. Są to małe łańcuchy pociętego w procesie hydrolizy kolagenu, które są lepiej biodostępne i zawierają peptydy sygnałowe.
Liczne badania kliniczne potwierdziły, że doustne przyjmowanie kolagenu wpływa korzystnie na stan skóry poprzez poprawę jej elastyczności i jędrności, a także zmniejszenie głębokości zmarszczek na twarzy. Oczywiście suplementacja kolagenu nie oznacza, że rozstępy w magiczny sposób znikną, zwłaszcza jeśli powstały dawno temu, lecz zmniejszy się ich widoczność.
Natomiast na wczesnym etapie powstawania rozstępów zażywanie kolagenu, może wspomóc ciało w procesie odbudowy struktur kolagenu i elastyny, co zapobiegnie ich powiększaniu się oraz zdecydowanie zmniejszy ich widoczność. Więcej o tematy beauty i lifestyle dowiesz się z bloga https://wawrzynowska.com/.
Shoty, kapsułki czy proszek?
Najważniejsze, by suplement zawierał hydrolizat lub liofilizat kolagenu (bądź oba rodzaje). Oto zalety i wady różnych form suplementów kolagenowych:
• kapsułki/tabletki – tańsza opcja, łatwo je zabrać do pracy i na wakacje, jednak zawierają mniej hydrolizatu kolagenu oraz dodatkowych składników, aby dostarczyć odpowiednią porcję kolagenu, trzeba połknąć za jednym razem od 4 do 8 kapsułek;
• kolagen w proszku – do rozpuszczenia w wodzie, fajna forma z pokaźną dawką kolagenu i dodatkowych składników (witamin, minerałów czy substancji aktywnych), czasami proszek trudno rozmieszczać, co powoduje powstanie klejących grudek, smak to kwestia gustu, niektóre są naprawdę pyszne;
• gotowe shoty – małe buteleczki z przygotowanym napojem, super rozwiązanie dla zapracowanych, to najdroższa opcja, a do tego zajmuje dużo miejsca w szafce, ale świetna od wypicia na przykład w drodze do pracy.
Wybór należy oczywiście do Ciebie. Jak widzisz, każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady.
Komentarze