Płaskostopie u dzieci: co robić

Materiał zewnętrzny Image

Płaskostopie to dolegliwość, z którą mają do czynienia osoby w różnym wieku. Problem, charakteryzujący się obniżeniem łuków stopy, szczególnie dotkliwie dotyka jednak dzieci. W przypadku niemowląt i maluszków do 3 lat, płaskostopie jest zjawiskiem naturalnym. W przypadku starszych dzieci jest problemem medycznym, wymagającym szybkiej interwencji. Dziś opowiemy o tym, czym jest płaskostopie i jakie są skuteczne sposoby na rozwiązanie problemu w przypadku choroby u dzieci.

Co to jest płaskostopie: objawy

Co to platfus i jakie ma płaskostopie przyczyny? Płaskostopie to stan, podczas którego łuk podłużny stopy ulega obniżeniu, powodując, że podłoża dotyka cała spodnia powierzchnia stopy. Objawy schorzenia najczęściej obejmują:

• widoczne spłaszczenie stopy;
• rozszerzenie się przedniej części stopy;
• możliwe problemy z prawidłowym chodzeniem;
• w stanie zaawansowanym bolące stopy u dziecka.

Płaskostopia najłatwiej jest pozbyć się w młodym wieku, chociaż terapia nieinwazyjna możliwa jest również w wieku dorosłym. Będzie ona jednak wymagała interwencji specjalisty. Symptomem, na który rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę, jest zmiana w sposobie chodzenia dziecka lub wyraźne dolegliwości bólowe.

Jeśli nawet nie zauważasz problemu u swojego dziecka, warto, profilaktycznie, zastosować maty ortopedyczne, systematycznie wykonując na nich ćwiczenia stóp. Najlepsze maty masujące, które można wykorzystać podczas płaskostopie leczenie u dzieci ,produkowane są przez firmę Ortek.

Czy płaskostopie można wyleczyć?

Płaskostopie jak leczyć i czy jest to w ogóle możliwe? Płaskostopie u dzieci można skutecznie leczyć, zwłaszcza, gdy zostanie wcześnie zdiagnozowane. Podstawową metodą jest zastosowanie wkładek ortopedycznych oraz odpowiednio dobranych butów, które wspierają właściwe ułożenie stopy. W większości przypadków stosuje się terapię zachowawczą, obejmującą płaskostopie ćwiczenia i noszenie specjalistycznych akcesoriów. W rzadkich, bardziej zaawansowanych przypadkach, możliwe jest zastosowanie interwencji chirurgicznej.

Ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci

Kluczowe znaczenie w leczeniu płaskostopia mają ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne i podłużne, które wzmacniają mięśnie stopy i wspomagają tworzenie się naturalnego łuku. Przykładowe ćwiczenia na płaskostopie u dzieci obejmują:

• Chodzenie i skakanie na palcach, co wzmacnia przednią część stopy;
• Turlanie piłki tenisowej pod stopą, co masuje i stymuluje łuk stopy;
• Podnoszenie drobnych przedmiotów palcami stóp, co poprawia ich zwinność;
• Ćwiczenia na wewnętrznych krawędziach stóp, które promują prawidłowe ułożenie stopy podczas chodzenia;
• Maszerowanie po linii ze skulonymi palcami, co wzmacnia mięśnie stopy.

Profilaktyka płaskostopia obejmuje te same ćwiczenia, wykonywane regularnie, pod nadzorem rodziców. Ich efekty pomoże wzmocnić dobra mata na płaskostopie dla dzieci i rehabilitacja fizjoterapeutyczna.

Płaskostopie u dzieci jest dolegliwością, która może przysporzyć wielu problemów. Dzięki wczesnej diagnozie i odpowiedniej terapii, można mu jednak skutecznie zapobiegać i leczyć. Regularna kontrola u ortopedy oraz codzienna dawka ćwiczeń, zapewnią prawidłowy rozwój stóp dziecka.

Źródło: https://www.ortek.pl/

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =