Jaki agregat prądotwórczy kupić do domu?

Materiał zewnętrzny Image

Wybór odpowiedniego agregatu prądotwórczego do domu jest istotny, szczególnie w obliczu niepewności co do ciągłości dostaw energii elektrycznej. Właściwa decyzja o zakupie generatora może zależeć od kilku istotnych czynników, takich jak moc urządzenia, rodzaj napięcia czy automatyka urządzenia. Poniżej zapoznasz się z informacjami, które pomogą Ci wybrać agregat dopasowany do Twoich potrzeb.

Dlaczego warto zdecydować się na agregat prądotwórczy?

W sytuacjach, w których dostęp do sieciowej energii elektrycznej jest niemożliwy lub niepewny, agregaty prądotwórcze są nieocenione. Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na ich zakup nawet na obszarach, gdzie dotychczas nie występowały problemy z dostawami prądu. Dlaczego tak się dzieje? Niedawny kryzys energetyczny skłonił wiele osób do refleksji nad obligatoryjnością powszechnego dostępu do energii elektrycznej, a choć obecna sytuacja na rynku energetycznym wydaje się stabilna, przerwy w dostawach prądu to codzienna rzeczywistość.

Eksperci zwracają uwagę na słabą kondycję techniczną polskiego systemu energetycznego oraz wysokie koszty konieczne do jego modernizacji. Wobec tego pojawia się pytanie: czy czekać z nadzieją, że nie dojdzie do kolejnej przerwy w dostawach prądu, czy może jednak zabezpieczyć się na taką ewentualność, inwestując w agregat prądotwórczy? Odpowiedź jest jasna.

Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Do większości domowych zastosowań doskonałym rozwiązaniem będzie agregat prądotwórczy Proton Oasis 1 Diesel. Jest to sprzęt polskiego producenta Proton, który zapewni Ci spokój podczas przerw w dostawach prądu.

Obrazek

Źródło: https://proton-polska.pl/pol_m_Agregaty-pradotworcze_Zastosowanie_Do-domu-303.html


Jaki agregat prądotwórczy sprawdzi się w domu?

O wyborze agregatu decyduje kilka istotnych czynników, wśród których najważniejsze są: moc generatora, wyposażenie w automatykę i stabilizację napięcia, a także napięcie pracy urządzenia.

Jaka moc agregatu

Jeśli dom nie jest przyłączony do sieci elektroenergetycznej, agregat musi zapewniać stałą dostawę energii, która pokryje całkowite zapotrzebowanie na prąd, co wymaga odpowiednio dużej mocy urządzenia. Natomiast jeśli agregat pracuje we współpracy z siecią i ma służyć jedynie jako zabezpieczenie na wypadek przerw w dostawach energii, można przyjąć, że niektóre urządzenia zostaną czasowo odłączone, co pozwala na zastosowanie agregatu o mniejszej mocy.

Agregat jedno- czy trójfazowy?

Domy jednorodzinne nie wymagają zasilania dużymi mocami, dlatego najczęściej wyborem inwestorów pozostaje generator jednofazowy o mocy rzędu kilku, maksymalnie kilkunastu kilowatów (kW). Taki agregat dostarcza napięcie 230 V, umożliwiające pracę typowych urządzeń domowych: lodówki, pralki, suszarki, mikrofalówki itp. Jeśli agregat ma dostarczyć energię elektryczną również do przydomowego warsztatu czy gniazda 400 V używanego do ładowania samochodu elektrycznego, konieczny będzie wybór generatora trójfazowego.

Samoczynne załączanie rezerwy (SZR)

Każdy agregat prądotwórczy to niezależne źródło energii elektrycznej, zdolne do pracy bez połączenia z siecią elektroenergetyczną. Niektóre modele mają funkcję automatycznego uruchamiania w przypadku zaniku napięcia w sieci oraz automatycznego wyłączania po jego powrocie. System ten jest określany jako samoczynne załączanie rezerwy (SZR) lub ATS (ang. Automatic Transfer Switch). W przypadku agregatów bez tej funkcji, włączenie i wyłączenie musi być przeprowadzone ręcznie. SZR ułatwia obsługę generatorów współpracujących z siecią elektroenergetyczną, natomiast w przypadku produkcji prądu w separacji od sieci, ATS jest nieprzydatny.

Być może ten artykuł Cię zainteresuje: Dlaczego warto wybrać agregat z rozruchem automatycznym?

Automatyczna stabilizacja napięcia (AVR)

AVR (Automatic Voltage Regulation) to system, który automatycznie utrzymuje stabilne napięcie wyjściowe, co jest istotne dla prawidłowego działania wrażliwych na wahania napięcia urządzeń elektronicznych, takich jak sprzęt RTV czy AGD. Dzięki AVR urządzenia są chronione przed uszkodzeniami spowodowanymi skokami napięcia. Biorąc pod uwagę, że niemal wszystkie dzisiejsze domowe odbiorniki elektryczne wyposażone są w elektronikę, AVR powinno być obligatoryjnym systemem, w który wyposaża się agregaty prądotwórcze.

Oprócz wymienionych, ważnymi parametrami agregatów są również: wyciszenie obudowy w celu ograniczenia hałasu generowanego przez urządzenie, zabezpieczenia antykradzieżowe paliwa, pojemność zbiornika paliwa, wodoszczelność obudowy czy możliwość odprowadzania spalin na zewnątrz budynku dla agregatów instalowanych wewnątrz pomieszczeń.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =