Opłatki - co warto o nich wiedzieć?
Opłatki to absolutny must have dla każdej osoby, która obchodzi Świętego Narodzenia. Trudno wyobrazić sobie wigilijną wieczerzę bez łamania się nimi. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź!
Opłatki i łamanie się nimi. Skąd się wzięła tradycja?
Dzielenie się opłatkiem na dobre zagościło w polskiej tradycji. Sama nazwa “opłatek” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza “dar ofiarny”. Warto wiedzieć, że w innych miejscach w naszym kraju, jeszcze za czasów pogaństwa, łamano się chlebem. Takie działania zaczęli kultywować pierwsi chrześcijanie. Na początku nie można było w tym upatrywać żadnej analogii do Świąt Bożego Narodzenia, a stawianie na okazywanie sobie jedności i braterstwa. Kapłan błogosławił chleb w czasie nabożeństwa (bez przemiany w ciało Chrystusa). W historii opłatków warto zwrócić uwagę na to, że miały one oznaczać nie tylko błogosławieństwo i dostatek, ale również opiekę przed żywiołami. Istniało przekonanie, że, kiedy wrzucono go do studni, woda stawała się czysta. Kiedy zgubiliśmy drogę do domu i pomyśleliśmy o nim - mieliśmy z łatwością odnaleźć tą właściwą. Dziś opłatki są obecne w większości polskich domów. Pakowane w koperty i przynoszone w czasie wigilii, na przykład ze sklepu oblatum.pl, mają symbolizować jedność i braterstwo, ale wówczas, kiedy życzenia płyną prosto z serca.
Warto zwracać uwagę na to, gdzie kupujemy opłatek. W takim wypadku możemy mieć pewność, że będzie on dobrej jakości i produkowany z odpowiednim poszanowaniem. Nie bez znaczenia pozostaje także forma estetyki, na którą postawiono. Warto sięgać po opłatki, w których produkcja nie obejmuje stosowania drożdży, konserwantów i utrwalaczy. Dodatkowo należy mieć na uwadze to, że powinny być one produkowane zgodnie z wytycznymi kościoła przy wykorzystaniu wyłącznie pszennego pieczywa. Wśród składników powinno wymieniać się wyłącznie najlepszą mąkę, jak również czystą wodę. Wypiekanie powinno trwać 60 sekund.
Opłatki wigilijne - od kiedy goszczą w domach w Święta Bożego Narodzenia
Opłatki wigilijne dla wielu z nas stanowią nieodłączny element wieczerzy 24 grudnia. Często jednak nie zastanawiamy się nad tym, skąd wzięła się ta tradycja na polskich ziemiach. Na to pytanie nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Z różnych źródeł historycznych można jednak wywnioskować, że jest to obrządek obecny w Polsce już od XVIII wieku, a jako pierwsi przy wigilijnym stole dzielili się opłatkiem przedstawiciele szlachty.
Nie jest to jednak zwyczaj, który przyjął się od razu we wszystkich regionach naszego kraju. Warmia i Mazury, a także część Pomorza zaczęła go kultywować dopiero około 200 lat później, czyli w XX wieku. Co ciekawe, tam gdzie spotkania opłatkowe zdążyły już wpisać się w kanon tradycji bożonarodzeniowych, za dostarczanie opłatków wiernym odpowiadali zarówno księża, jak i organiści.
Warto mieć na uwadze to, że opłatkiem dzielimy się nie tylko z rodziną przy suto zastawionym stole. W zakładach pracy, szkołach czy szpitalach również często można spotkać się z tego typu inicjatywą. Najważniejsze jest poczucie przynależności, miłości i nadziei, którym warto nieść każdemu - nawet nieznajomym. To piękna tradycyjna, która jako jedna z nielicznych rośnie w siłę.
Co ciekawe, łamanie się opłatkiem jest także obecne we Włoszech, w którym wyznanie katolickie również jest religią dominującą. Zwyczaj ten jest bardzo często spotykany również w innych regionach Europy, a szczególnie w jej środkowo-wschodniej części. Jeśli jednak planujemy spędzenie Świąt Bożego Narodzenia w pozostałych krajach - warto wziąć ze sobą opłatek. Istnieje spore ryzyko, że na miejscu nie będziemy w stanie się w niego zaopatrzyć.
Komentarze
Bardzo przydatne wiadomości.