Analiza WELL: Wpływ Certyfikacji na Jakość Środowiska Wnętrz

Materiał zewnętrzny Image

Coraz więcej właścicieli obiektów jest zainteresowanych otrzymaniem certyfikatu WELL i oceny WELL Rating. Nie może to dziwić, gdyż takie odznaczenie budynku znacząco podnosi prestiż działalności. Przekonaj się, czym jest wspomniany certyfikat, jak wpływa on na jakość środowiska wnętrza oraz która firma może wesprzeć Cię w uzyskaniu zarówno certyfikacji, jak i oceny.

Certyfikat WELL i ocena WELL rating — najważniejsze informacje

Certyfikat WELL i ocena WELL Rating to system złożony z wielu kryteriów, wprowadzony w 2014 roku. W roku 2019 był on już obecny w czterdziestu ośmiu krajach. Celem certyfikacji jest weryfikacja obiektów, oceniając je na podstawie tego, czy sprzyjają one zdrowiu oraz komfortowi użytkowników.

Aktualnie przyznawany certyfikat WELL i ocena WELL Rating opiera się na poziomach:

brązowy (co najmniej 40 punktów),

• srebrny (co najmniej 50 punktów),

• złoty (co najmniej 60 punktów) i

• platynowy (co najmniej 80 punktów).


Po trzech latach od uzyskania certyfikatu WELL i oceny WELL trzeba starać się o kolejną ocenę. Certyfikacja obejmuje kategorie, takie jak:

• powietrze,
• woda,
• innowacje,
• światło,
• ruch,
• komfort,
• umysł,
• dźwięk,
• materiały,
• społeczność,
• innowacje.

Powietrze jest jednym z najbardziej istotnych problemów środowiskowych w naszym kraju. System WELL ma na celu redukcję tego problemu. Kategoria woda dotyczy wody pitnej oraz jej jakości. Właściwe nawodnienie ma wpływ na produktywność i ma to znaczenie także w kontekście certyfikatu WELL i oceny WELL Rating. Odżywianie natomiast jest związane z promowaniem zdrowej diety, czyli bogatej między innymi w warzywa oraz owoce.

Światło natomiast także decyduje o wydajności. Optymalna sytuacja to dobry dostęp do światła naturalnego. Kategoria ruch odnosi się z kolei do aktywności fizycznej. Użytkownicy obiektów powinni mieć dostęp do rozwiązań, które pozwalają na odpowiednią ilość ruchu. Chodzi tutaj między innymi o schody, wejścia, korytarze, a także programy motywacyjne i profesjonalne treningi fitness.

Komfort termiczny natomiast ma na celu zapewnienie pracownikom odpowiedniej temperatury do pracy, aby zwiększyć ich produktywność. W kategorii umysł brane są pod uwagę strategie oraz rozwiązania, które sprzyjają dobrostanowi psychicznemu pracowników.

Aby spełnić kryteria certyfikatu WELL i oceny WELL Rating, istotne jest także dostosowanie budynku pod względem dźwiękowym. Odpowiednie materiały oraz akcesoria, takie jak ścianki akustyczne nierzadko są najlepszym rozwiązaniem. W wielu przypadkach wykorzystanie odpowiednich materiałów pozwala także zminimalizować niekorzystny wpływ chemikaliów na zdrowie pracowników.

Łatwy dostęp do opieki zdrowotnej oraz zapewnienie pomocy pracownikom w różnych sytuacjach życiowych daje natomiast możliwość zbudowania dobrych fundamentów pod stworzenie zróżnicowanej i zdrowej społeczności w miejscu pracy. W kategorii innowacje budynki i firmy mogą natomiast otrzymać punkty za unikalne rozwiązania, które nie zostały uwzględnione w żadnej z powyżej opisanych pokrótce kategorii.

Jaki wpływ ma certyfikat WELL i ocena WELL Rating na jakość środowiska wnętrz?

Certyfikat WELL i ocena WELL Rating mają znaczący wpływ na jakość środowiska wnętrz poprzez promowanie standardów, które zwiększają zdrowie i komfort użytkowników. System ten zapewnia weryfikację między innymi jakości powietrza, wody, odżywiania, dostępu do światła dziennego oraz aktywności fizycznej, co bezpośrednio wpływa na poprawę produktywności i dobrostan psychiczny osób korzystających z budynku. Pamiętaj, że jeśli chcesz, aby obiekt, którego jesteś właścicielem lub którym zarządzasz, otrzymał certyfikację, możesz skorzystać ze wsparcia ekspertów z JWA. Certyfikat WELL i ocena WELL Rating od JWA to kompleksowe wsparcie na każdym kroku przygotowania do ostatecznej oceny obiektu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =