Radni uczcili 85. rocznicę poświęcenia Zakładów Południowych i Osiedla Stalowa Wola

Image

85 lat temu, 14 czerwca 1939 roku odbyło się uroczyste poświęcenie Zakładów Południowych i osiedla Stalowa Wola z udziałem Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Radni uczcili ten dzień składając kwiaty pod pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Był to symboliczny początek nowo powstałego ośrodka przemysłowego. Budowa na nieuzbrojonym terenie trwała zaledwie 26 miesięcy i 26 dni, a w chwili uroczystości Zakłady Południowe już od paru miesięcy produkowały stal jakościową i sprzęt artyleryjski, elektrownia dawała prąd, także do sieci krajowej, a na osiedlu, w komfortowych warunkach mieszkało 4 tysiące osób, mając do dyspozycji pełną infrastrukturę techniczną i socjalną.

Jednym z punktów odbywającej się 14 czerwca sesji Rady Miasta było złożenie kwiatów pod pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego na ulicy Staszica. Jak czytamy w uchwale, radni po 85 latach wciąż chcą kultywować pamięć o początkach miasta, będąc dumnym z naszych poprzedników, którzy kładli podwaliny Stalowej Woli. To dziedzictwo przetrwało trudny czas wojny i stanowi świadectwo etosu pracy i dalekowzrocznej polityki przedwojennego pokolenia Polaków. Jako wybrani przez mieszkańców do sprawowania władzy samorządowej, radni oddali hołd budowniczym miasta podkreślając, że chcą kontynuować wartości, jakie im przyświecały w tamtych czasach: rzetelność, pracowitość, troska o społeczność lokalną, dążenie do integracji mieszkańców, wywodzących się z różnych stron Polski, repezentujących wielość tradycji, obyczajów, zapatrywań.

W tym roku, 22 sierpnia, przypadnie także 50. rocznica śmierci Eugeniusza Kwiatkowskiego, przedwojennego wicepremiera i ministra skarbu, któremu Stalowa Wola, tak jak cały Centralny Okręg Przemysłowy, zawdzięcza swoje istnienie. Ten wielki polityk i działacz gospodarczy dawał przykład współpracy ponad podziałami politycznymi dla osiągnięcia rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego Polski. Dzieckiem tej postawy jest także powstanie Stalowej Woli. Radni chcą, by ten etos stanowił niezmienny element naszej stalowowolskiej tożsamości.

Przewiń do komentarzy




















Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.

~tola

Oczywistą oczywistością jest fakt historyczny o którym wspomina Pan "rysiek" w swoim wpisie. Tak było. Jest na ten temat wiele opracowań,, publikacji, odbyło się dużo konferencji... a nawet Mistrz reportażu, sam Melchior Wańkowicz napisał dwie publikacje (o ile mnie pamięć nie myli) to "Sztafeta" i Budowa Zakładów Południowych w Nisku". Mniemam, że pan Nadbrereżny(wyborny znawca wszystkiego!) nie czytał reportaży Wańkowicza stąd jego wypowiedzi są na miarę wiedzy. To że nie ma wiedzy to widać ale żeby tkwić w przeświadczeniu, że jego musi być zawsze na górze to już jest nietakt. Chce brylować dosłownie wszędzie i za wszelką cenę. Przydałby mu się kubeł zimnej wody na rozgrzaną głowę bo to co robi nie ma nic wspólnego z... wiedzą historyczną czy samorządem. Może radni opozycyjni przytną mu trochę skrzydeł bo w sumie to nie jest orzeł a nielot.

~rysiek

Pamiętajmy !!! Pierwsza nazwa zakładów Południowych to Zakłady Południowe w Nisku. Tak było i nic i nikt tego nie zmieni. Młodzi - uczcie się tylko prawdziwej historii.

~rysiek

Czy tak NAPRAWDĘ było ??? Pierwsza nazwa Zakładów Południowych brzmiała... Zakłady Południowe w ... Nisku. Tak właśnie przekazuje się Polakom historię. Na potrzeby władz i w kontekście panującej sytuacji. Tylu mądrych ludzi na zdjęciach ale nikt nie zanegował podawanych informacji. Jaka będzie wiedza następnych pokoleń jeżeli podaje się im dane niezgodne z prawdą ??? Zresztą Pan Prezydent też jest z młodego pokolenie i być może też nie ma pełnej wiedzy o tym jak faktycznie wtedy było. I tu sygnał dla tych co się historią zajmują, mają się za regionalistów ( pochodzących z okolicznych wiosek ), aby jednak dbali o prawidłowy, a przede wszystkim PRAWDZIWY przekaz informacji o historii. Jeżeli jakiś "znawca" historii coś opowiada i popisuje się swoją "wiedzą" z zakresu historii to ja zawsze mówię - o ile tak było. Macie jasny dowód na to jak można skrzywiać fakty i podawać nazwijmy to niepełne lub nieprawdziwe dane.

~mlecz712

Rocznica poświęcenia...

~Siwy

Dobrze że się pamięta

~Leonard

Rocznica poświęcenia? Kogoś pogięło? Może miesięcznice zacząć robić? Za czyje to pieniądze?

~mistrz

A wieniec w jakim celu?
Powinno być święto radosne, a wieniec kojarzy mi się i n a c z e j !!!

~Tubylec

Takie uroczystości powinny odbywać się częściej i w różnych punktach miasta . Bo przed każdą taką imprezą pojawiają się ekipy sprzątające i doprowadzają do jako takiego wyglądu miejsca o których przez długi czas zapominają . A ogólnie rzecz biorąc to stan czystości miasta w tym roku przedstawia się delikatnie mówiąc fatalnie . Chodniki coraz bardziej się zwężają przez narastającą je trawę , połowa czerwca a w bardzo wielu miejscach na ulicach i chodnikach zalega piasek po zimie . Nie koszone trawniki , zwisające nad ciągami pieszymi gałęzie utrudniające przejście , przepełnione uliczne śmietniki i wiele innych zaniedbań że strony służb odpowiedzialnych za czystość w mieście które powodują że estetyka miasta w tym roku jest wyjątkowo nieciekawa !

~Stefa

Tam kafelki odpadły lata temu....

~mieszkaniec

A czemu w delegacji z kwiatami nie dopuszczono nikogo z opozycji. Nadbereżny zagarnął wszystko. Radni opozycji nie powinni być na własne życzenie tylko tłem dla tego pana.

~food

Panie Nadbereżny tak dla przypomnienia... w ciągu 26 miesięcy i 26 dni w Stalowej Woli zamieszkało 4 tysiące mieszkańców w komfortowych warunkach, nie wspominając że Huta produkował wysokiej jakości stal dla przemysłu zbrojeniowego. Tak było w czerwcu 1939 roku. Pan jest na urzędzie 10 lat, pierwszą osobą w mieście, ile pan zanotował spadku liczby mieszkańców w mieście od 2014 roku? Może nad tym by szanowni radni się zastanowili, nad miałkością sprawowania tego urzędu? Przywoływanie w takiej chwili postaci Eugeniusza Kwiatkowskiego jest jawną drwiną bo skoro jest kontynuacja tamtego "cudu" to w jakim zakresie, rozwoju czy stagnacji i marazmu?