Jak dobrać odpowiedni rodzaj wycieraczki do strefy wejścia?
Strefa wejściowa to bardzo ważna część przestrzeni w większości budynków, zwłaszcza tych o wysokim natężeniu ruchu. Instytucje publiczne, centra handlowe, placówki medyczne czy obiekty kulturalne są narażone na znaczne zanieczyszczenia, dlatego konieczne jest spełnienie odpowiednich przepisów w zakresie higieny i bezpieczeństwa pracy. Zadbane i estetyczne wejście do budynku korzystnie wpływa również na jego ogólny odbiór. Z tego względu warto zainwestować w odpowiedni rodzaj wycieraczek, które są rozwiązaniem wyjątkowo praktycznym i funkcjonalnym.
Nowoczesne wycieraczki systemowe
W strefach wejściowych bardzo dobrze sprawdzają się wycieraczki wejściowe, które mogą posiadać określoną wielkość czy rodzaj wykorzystanego wypełnienia. Poszczególne modele tego typu pozwalają na stworzenie bariery chroniącej przed zanieczyszczeniami, takimi jak zabrudzenia przenoszone na podeszwach obuwia. Warunkiem zapewnienia ich efektywnej pracy jest wyznaczenie specjalnych stref czyszczenia w budynku. W systemie takim układane są wycieraczki wewnętrzne i zewnętrzne z różnych materiałów, które skutecznie zatrzymują błoto, piasek czy nawet wodę. Odpowiednio zaprojektowane maty pozwalają na utworzenie funkcjonalnego systemu, najlepiej zaplanowanego na trzy różne strefy czyszczenia.
Odpowiedni materiały i wkłady
W każdym z obszarów strefy wejścia do budynku należy zastosować trafnie dobrane wycieraczki, aby zmniejszyć ilość wnoszonych zanieczyszczeń oraz dodatkowo zredukować koszty sprzątania posadzek wewnętrznych. Obecnie do najczęściej stosowanych należą modele wykonane z różnych materiałów. Na szczególną uwagę zasługują wycieraczki aluminiowe, które w swojej ofercie posiada firma Polentex – https://polentex.pl/produkt-kategoria/wycieraczki-aluminiowe. Ich zadaniem jest efektywne zeskrobanie zanieczyszczeń, a także ich zatrzymanie. Odpowiednia konstrukcja sprawia, że są proste w czyszczeniu metodą na mokro i na sucho. Nowoczesne wycieraczki aluminiowe zewnętrzne i wewnętrzne mogą bazować na wkładzie rypsowym, szczotkowym lub gumowym, a także posiadać indywidualnie dobraną kolorystykę czy funkcjonalność.
Strefy czyszczenia
Przed wejściem do budynku znajduje się I strefa czyszczenia, która umożliwia usunięcie najcięższych zabrudzeń z obuwia. Na tym obszarze bardzo dobrze sprawdzają się wycieraczki aluminiowe zewnętrzne, pozwalające na sprawne wyeliminowanie śniegu, błota i znacznych ilości wody. W trefie tej można zamontować również modele wykonane z gumy. W wielu przypadkach sprawdzają się także kraty serratowane ze stali, które dodatkowo ułatwiają obcieranie obuwia dzięki odpowiednio ostrej powierzchni. W części środkowej znajduje się strefa II, nazywana często wiatrołapem. Obszar ten wymaga zastosowania wycieraczek, które wyeliminują zabrudzenia nieusunięte w strefie I. Rozwiązaniem optymalnym są modele z wkładem rypsowym, pozwalające na łatwe oczyszczenie obuwia. Strefa III znajduje się natomiast wewnątrz budynku. W obszarze tym należy stosować najbardziej chłonne wycieraczki, które odpowiadają również za osuszenie butów. Do polecanych produktów należą chociażby wycieraczki aluminiowe wewnętrzne z wypełnieniem łączonym, np. szczotkowo-rypsowym lub gumowo-rypsowym o właściwościach umożliwiających efektywne zbieranie kurzu i piasku.
Korzyści i zalety
Trafny dobór wycieraczek strefy wejściowej budynku może się przyczynić do znacznych oszczędności. Ich zastosowanie pozwala na usunięcie niemal wszystkich zanieczyszczeń z obuwia, w tym również cząsteczek najbardziej opornych oraz najsilniej osadzonych na podeszwach. Nowoczesne wycieraczki pozwalają na utrzymanie przestrzeni wewnętrznej budynku w zadbanym stanie, co ogranicza do minimum częstotliwość niezbędnego sprzątania. Produkty takie mogą być szczególnie pomocne w obiektach, których podłogi są wyłożone panelami i deskami narażonymi na zniszczenia w kontakcie z wodą. Suche podeszwy obuwia minimalizują uszkodzenia, a tym samym zużycie posadzek. Nie bez znaczenia pozostają względy estetyczne, ponieważ wycieraczki mogą pomóc w budowaniu odpowiedniego wizerunku budynku.
Komentarze