Co wraz z mieszkańcami udało się wypracować przez 2 lata?

Image

W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu „Modelowe rozwiązania na trudne wyzwania – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli”. Nie tylko podsumowano efekty samego projektu, ale także odbyło się kilka dyskusji panelowych. Uczestnicy tego wydarzenia wzięli także udział w spektaklu Balladyna.

Celem projektu był rozwój oferty miasta dla młodych, współpraca na linii nauka- biznes, rozwój usług społecznych oraz zbudowanie marki miasta Smart, a ponadto: stworzenie dobrego klimatu do rozwoju przedsiębiorczości i gospodarki, aktywności lokalnej i wsparcie seniorów.

- Najważniejszym elementem projektu na każdym jego etapie był człowiek. Zaczęliśmy jak wiele miast borykających się z różnego rodzaju problemami. Zależało nam na tym, żeby nasze miasto było bardziej atrakcyjne dla ludzi młodych. Chcieliśmy przygotować takie działania na potrzebę tego projektu, które sprawią, że młodzi ludzie będą chcieli pozostać w Stalowej Woli, bądź powrócić kiedy np. wykształcą się. Chcieliśmy sprawić, by czuli oni związek ze swoim miastem, czuli, że to miasto jest dla nich, że tu mogą się rozwijać, że tu jest nowoczesne spojrzenie dla osób młodych. Z drugiej strony chcieliśmy aby każdy mieszkaniec mógł znaleźć coś dla siebie w swoim mieście- mówi Arleta Siwek, naczelnik wydziału Stalowowolskie Centrum Aktywności Lokalnej.

[p]Projekt rozpoczął się od zdiagnozowania potrzeb mieszkańców. Na etapie tworzenia go było zaangażowanych 1000 osób. W ramach projektu utworzono „Akademię 4.0”, gdzie około 1150 uczestników brało udział w różnych zajęciach dydaktycznych. Powstał ośrodek kształcenia operatorów bezzałogowych statków powietrznych, dronów. W „Stalowowolskim Centrum Aktywności Lokalnej” odbyły się warsztaty dla młodzieży z zakresu: fotografii, filmu, grafiki 3D. Brało w nich udział ponad 800 osób. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się Hakatony. Odbył się największy w Europie „Hakaton” o tematyce kosmicznej „NASA Space Apps Challenge Stalowa Wola 2023”. Dzięki projektowi prowadzono działania dedykowane biznesowi m.in. utworzono biuro w „Centrum Obsługi Przedsiębiorców”, przygotowano ofertę inwestycyjną, przeprowadzono szkolenia i warsztaty w ramach „Biznesowej Akademii Przedsiębiorczości”, zorganizowano „Zielony Budżet Obywatelski”, akcje proekologiczne takie jak: „Cebulki za odpady”, „Domki dla jeży”, „Sprzątanie świata”, zakupiono też 3 recyklomaty. Powstały ogródki społeczne przy szkołach, zainstalowano panele fotowoltaiczne na obiektach gminy oraz czujniki monitorujące środowisko. Odbyły się także „Targi Pracy” w ramach młodego przedsiębiorcy, zajęcia kulturalne w Rozwadowskim Domu Kultury „Sokół”, jarmark wielkanocny. Odnowiono wspólnie z mieszkańcami zdewastowane tereny na osiedlu Fabrycznym, zaaktywizowano mieszkańców zamieszkałych w blokach socjalnych. Realizacja tych i wielu innych działań była możliwa dzięki uczestnictwie miasta Stalowej Woli w projekcie „Modelowe rozwiązania na trudne wyzwania – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli”, dofinansowanego z „Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021” (85%) oraz budżetu państwa (15%). Wartość tego projektu opiewała na 15 328 498,86 zł.

W ciągu 2 lat miasto, wspólnie z partnerami, zrealizowało wiele ciekawych przedsięwzięć. Wypracowano dobre praktyki i modelowe rozwiązania w zakresie różnych działań.

Przewiń do komentarzy





















Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =