Aquapark- projekt, który powstaje z marzeń
Zgoda buduje, współpraca popłaca. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu Gminy Stalowa Wola, Gminy Pysznica i Gminy Zaleszany w Stalowej Woli stary kompleks basenowy zamieni się w rajską wyspę.
W 2022 roku pracownia TKHolding wygrała konkurs architektoniczny na projekt rozbudowy zespołu pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Pływalnia zbudowana jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku doczeka się rewolucyjnej zmiany.
Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, Wójt Gminy Pysznica Łukasz Bajgierowicz i Wójt Gminy Zaleszany Paweł Gardy połączyli siły, by można było pozyskać na modernizację miejskich basenów bajońskie sumy. Dzięki współpracy jest to możliwe.
Jak będzie wyglądać stalowowolski Aquapark pokazał architekt Maciej Obszański z pracowni TKHolding.
RYTM, PROPORCJE I KONTEKST
Tworząc ten projekt zależało nam na kształtowaniu spójnego wyrazu architektonicznego, w którym zieleń odgrywa pierwszorzędną rolę- mówią architekci z TKHolding. Elewacja została zaprojektowana tak, aby wtopiła się w krajobraz naturalny, zachowując kompozycję i rytm, które dyktują liczne sosny wokół budynku.
W poszanowaniu do obecnych rozwiązań postawiono na ich uwydatnienie. W projekcie panuje prostolinijność i mocne elementy, które pozwalają na lepsze naprowadzanie odwiedzających po kompleksie. Już od wejścia goście będą mogli obserwować całość z antresoli, co będzie ułatwiać orientację i zapoznanie się z lokalizacją poszczególnych stref. Odpowiedzią na łatwiejsze eksplorowanie jest również przelotowy hol wewnątrz budynku, który łączy dwie niezależne strefy wejściowe oraz parkingi.
Pod uwagę wzięto też atrakcyjność budynku w obiektywie. Architektura miała przyciągać uwagę i tworzyć unikatowe kadry. Dzięki temu może być chętnie udostępniana w mediach społecznościowych, a to stanowi potężne narzędzie samopromocji.
PODRÓŻ DO ŚWIATA RYTUAŁÓW I PEŁNEJ RELAKSACJI
Stylizacja saunarium i basenów termalnych nawiązuje do niezwykłej estetyki art deco, którą można obserwować w wielu miejscach Stalowej Woli. Jest to stylistyka, która przywodzi na myśl sceny z kultowego filmu "Wielki Gatsby". Architekci chcieli zachować elegancję i wyrafinowanie charakterystyczne dla tego okresu.
Zależało im także na tym, aby saunarium było miejscem gdzie odwiedzający mogą się w pełni zrelaksować, a jednocześnie przebywać w otoczeniu sztuki. W projekcie uwzględniono wystawę dzieł Tamary Łempickiej, ikony art deco, autorki jednych z najdroższych obrazów na świecie. Jej twórczość jest doceniana przez osobistości takie jak: Jack Nicholson, Barbra Streisand, czy Madonna, a dzięki podjętej współpracy z wnuczką artystki Marise de Lempicką, będzie można ją podziwiać także spacerując po saunarium.
Sztuka, to nie jedyny element, który wpływa na wyjątkowość tego miejsca. Odwiedzający będą mogli odprężyć się w atrium, w którym zlokalizowany jest ogród saunowy. Umożliwi to ekspozycję na promienie słoneczne i da możliwość bezpośredniego spotkania z zielenią.
Odpowiadając na rosnącą popularność ceremonii saunowych, zadbano aby Sauna Hexagon była w pełni multimedialna i o najwyższym standardzie, zarówno dla użytkowników, jak i samych saunamistrzów. Umożliwi to nie tylko przeprowadzanie niezapomnianych seansów każdego wieczora, ale również organizację zawodów o randze międzynarodowej. Biorąc pod uwagę potrzeby saunamistrzów, projekt uwzględnił dodatkową przestrzeń z lustrem do ćwiczeń, aby mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności.
Architektom bardzo zależało na zachowaniu odpowiedniego komfortu dla gości, którzy będą poruszać się w strefie beztekstylnej, więc światła i cała aura miejsca bazuje na intymności. Cała strefa relaksacyjna została zlokalizowana z dala od bardziej ruchliwej i głośnej strefy basenowej, aby zachować jeszcze lepsze poczucie odosobnienia i wyciszenia.
ŚWIATŁA, KAMERA, BUDYNEK
Przy opracowaniu projektu oświetlenia podjęto współpracę z reżyserem i operatorem filmowym Wiktorem Obrokiem. Starannie dobrana iluminacja zapewnia odpowiednią atmosferę, jednocześnie pełniąc rolę przewodnika dla odwiedzających. Taki dobór światła tworzy gotowe kadry rodem z planu filmowego, dzięki czemu przestrzeń saunarium zapewne stanie się tłem niejednego projektu filmowego. Ściany i sufity, niczym płótno ulegają barwom, tworząc niepowtarzalny klimat. Nie jest to jednak działanie nastawione jedynie na efekt wizualny, gdyż dzięki odpowiednim zabiegom udało się znacznie zredukować zapotrzebowanie opraw oświetleniowych na energię. Obiekt ma nie tylko zachwycać swoją estetyką, ale także być przyjaznym dla środowiska i ekonomicznym w eksploatacji.
AKUSTYCZNY PRZEŁOM W ROZRYWCE WODNEJ
W strefie relaksu, w której z poziomu niecki basenowej możemy obserwować projekcje filmowe na wielkoformatowym ekranie czas pogłosu został tak precyzyjnie dostosowany, że spełnia ona wymogi dolby dla kin. Ten efekt osiągnięto dzięki owocnej współpracy z dr inż. Marcinem Zastawnikiem, wybitnym specjalistą w dziedzinie akustyki z krakowskiej AGH. Dzięki jego wiedzy i doświadczeniu, nasza przestrzeń relaksacyjna oferuje nie tylko doskonałe warunki wizualne, ale także znakomitą akustykę, zapewniającą kompleksowe doświadczenie odpoczynku i relaksu.
Kino wodne umożliwia oglądanie filmów, koncertów lub prezentacji w wyjątkowej atmosferze basenu. Daje to możliwość organizacji wydarzeń specjalnych, takich jak premiery filmowe czy pokazy reklamowe. Bezpośrednio obok kina wodnego znajduje się sala biznesowa, która zwiększa wachlarz oferowanych przez obiekt usług i stanowi ważny element oferty w ramach szeroko pojętej turystyki biznesowej.
ZGŁĘBIAJ TAJNIKI TECHNIKI
Interesującym wyzwaniem podczas projektowania była tuba do nurkowania. Jak mówią architekci, realizowali już oni taki element w Aquadromie w Rudzie Śląskiej, jednak w Stalowej Woli będzie to coś wyjątkowego. Finalny efekt będzie można porównać do najsłynniejszej na świecie tuby do nurkowania, Deep Dive Duba, bo będzie to jeden z nielicznych tego typu obiektów na świecie. Ta unikalna atrakcja będzie utrzymana w stylistyce przemysłowej, która jest częścią dziedzictwa kulturowego miasta. Poprzez połączenie industrialnych elementów z podwodnymi ścieżkami, tuba do nurkowania oferuje nie tylko rozrywkę, ale także edukacyjne i kulturowe doświadczenie. Z poziomu strefy basenów rekreacyjnych będzie możliwość bezpośredniego podglądu na nurków, co będzie tworzyć świetne kadry zdjęciowe. Jak w pozostałych elementach obiektu, tak i tutaj konsultowano się ze specjalistą, Instruktorem Technicznym Dawidem Strączkiem, który opiniował kwestie bezpieczeństwa, atrakcyjność użytkowania, ale także nieoczywiste możliwości wykorzystywania takiej infrastruktury, jak np. kręcenie teledysków czy oświadczyny!
STALOWI ODKRYWCY
Strefa dziecięca w Aquaparku oferuje niezwykłe atrakcje, które nie tylko zapewniają rozrywkę, ale także rozwijają wyobraźnię najmłodszych. Jedną z nich jest jaskinia przygód– wodna huta, która przenosi dzieci w świat stalowych odkrywców, zachęcając do eksploracji i zabawy. Tożsamość miejsca została również odzwierciedlona w wyglądzie strefy brodzika, który został również utrzymany w industrialnym klimacie. Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i zadbać o komfort rodziców, cała strefa dziecięca została zaprojektowana z myślą o najwyższych standardach bezpieczeństwa. Widok i dostępność umożliwia rodzicom śledzenie aktywności swoich pociech przez cały czas.
Największa zjeżdżalnia wodna, nawiązując do kultowego pociągu, została nazwana Luxtorpedą. Jej imponujące rozmiary gwarantują niezapomniane przeżycia. Dodatkowo, kolejka do zjeżdżalni została stylizowana na peron. Dzięki interaktywnym funkcjom dostępnym na peronie można mieć pewność, że spędzony czas będzie pełen radości i fascynujących doświadczeń nawet w kolejce.
OBIEKT, KTÓRY ŁĄCZY
Projekt rozbudowy zespołu pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji to harmonijne połączenie funkcjonalności, estetyki i innowacyjnych rozwiązań. Architektura, inspirowana stylem Art Deco i otaczającą przyrodą, tworzy wyjątkowy klimat relaksu i odprężenia. Wraz z atrakcjami dla dzieci, unikalnymi strefami rekreacyjnymi i podwodną tubą do nurkowania, kompleks staje się nie tylko miejscem rekreacji, ale także odkrywania nowych doświadczeń dla mieszkańców i turystów. W styczniu 2024 roku obiekt uzyskał prawomocne pozwolenie na budowę, a obecnie trwają prace projektowe nad dokumentacją wykonawczą, aby umożliwić realizację przetargu na generalnego wykonawcę jeszcze w tym roku.
AQUAPARK MA STAĆ SIĘ SYMBOLEM DLA MIASTA I REGIONU
Jak mówi prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny nowy Aquapark będzie powodem do dumy dla mieszkańców okolicznych gmin i dobrze, że powstanie miejsce rekreacji, które będzie ściśle związane z regionem. Bo przecież świadczy o tym troska o detale. Bez wątpienia nawiązanie do historii, do tożsamości poprzez wkomponowanie obrazów Art Deco Tamary Łempickiej, przez detale związane z Centralnym Okręgiem Przemysłowym, to strzał w dziesiątkę. Wkomponowanie tradycyjności w nowoczesność opartą na wielu elementach zabawowych jakich nie ma nie tylko na terenie okolicznych basenów, ale próżno ich szukać w Polsce, to zupełne zaprzeczenie naszej obecnej pływalni.
- Nasz basen jest po prostu nudny, bo jest basenem sportowym, za małym, niedającym możliwości ciekawego spędzania czasu. A nam właśnie o to chodzi, żeby Stalowa Wola była miejscem, które przyciąga, miejscem, które sprawia, że nie trzeba wyjeżdżać do Warszawy, Krakowa, choć myślę, że tam takich ładnych obiektów nie ma, czy do innych miejsc, bo one będą w Stalowej Woli. I to jest nasze założenie. I pewnie wielu mieszkańców dzisiaj patrząc na ten przepiękny projekt zastanawia się czy to jest realne, czy taki obiekt w Stalowej Woli może powstać. Dzisiaj jestem tutaj po to, aby powiedzieć, że to nie tylko projekt, który otrzymał już pozwolenie na budowę, a więc jesteśmy gotowi pod względem realizacji i za chwilę będziemy przygotowywać ogłoszenie przetargu, ale co najważniejsze przy takim projekcie, mamy dokonany montaż finansowy. Jest on możliwy dzięki współpracy, która została podjęta przez 3 gminy, tj. przez Gminę Zaleszany, Gminę Pysznica i Miasto Stalowa Wola- mówi prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.
3 GMINY, JEDEN CEL I KOSMICZNE DOFINANSOWANIE ZA ZGODĘ
Potrójne porozumienie skutkuje doskonałym projektem pod względem montażu finansowego ze środków europejskich, przewidzianych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. A że ten zabieg się uda, nie ma wątpliwości. Ostatnio te 3 samorządy skutecznie wespół pozyskały środki finansowe w wysokości ponad 60 mln zł dla realizacji projektu transportowego. Szlaki więc są już przetarte.
- Dzisiaj współpraca 3 gmin da rezultat w postaci dofinansowania pomiędzy 60 a 70 mln zł. Będzie to zależało od przeliczenia kursu walut i kwalifikacji pewnych kosztów w tym projekcie. Dzięki temu porozumieniu, które podpisujemy, będziemy mieć łącznie blisko 100 mln zł dofinasowania, i ze środków europejskich, i rządowych na to, aby taki obiekt wybudować- mówi prezydent.
To nie będzie tylko obiekt rekreacyjny, to będzie także obiekt biznesowych spotkań. Da to wymierne dochody, ponieważ w kompleksie znajdzie się nie tylko ekskluzywne saunarium, ale i sale konferencyjne. Do Stalowej Woli będzie przyjeżdżać wiele osób szukających zarówno dobrego odpoczynku, jak i miejsca do rozmów o interesach w relaksujących warunkach.
NIŻSZE CENY BILETÓW DO AQUAPRKU DLA MIESZKAŃCÓW STALOWEJ WOLI ORAZ GMINY PYSZNICA I GMINY ZALESZANY
Obiekt ten będzie obiektem turystycznym, bo miasto stanie się atrakcją turystyczną regionu.
- To jest dobrze przemyślany produkt turystyczny i w takiej idei będziemy ubiegać się o środki finansowe, a to, że pozyskamy wspólnie tak olbrzymie środki europejskie, to że mamy również dofinansowanie rządowe w wysokości 30 mln zł z Polskiego Ładu oznacza, że mieszkańcy tych 3 gmin, którzy dzięki temu porozumieniu będą uczestniczyć w tym projekcie, tj. mieszkańcy Stalowej Woli, mieszkańcy Pysznicy i mieszkańcy Zaleszan, będą korzystali z preferencyjnych cen na dedykowanym bilecie, który będzie dla tych mieszkańców, którzy uczestniczą w tym projekcie- mówi Lucjusz Nadbereżny.
Prezydent podziękował obecnym na konferencji wójtom: Gminy Pysznica i Gminy Zaleszany za świadomość, za współpracę, bo dzięki temu maksymalizujemy zyski i projekty. Zamiast robić kilka drobnych, niekoniecznie spójnych inwestycji, powstaje coś wielkiego i niesamowitego. Aquapark na pewno wpisuje się w ten schemat współpracy idealnie.
Ze współpracy zadowolony jest wójt gminy Pysznica przekonując, że warto marzyć, ale też warto te marzenia spełniać.
- Kiedy pan prezydent po raz pierwszy zaproponował nam wejście w ten projekt, bardzo się ucieszyłem, gdyż my, jako mieszkańcy Gminy Pysznica już teraz współpracujemy z MOSiR-em stalowowolskim, nasze dzieci pływają tutaj, w Stalowej Woli, mamy program bezpłatnych zajęć pływackich dla dzieci z klas I- III, aczkolwiek obecny obiekt nie spełnia na tyle wymogów, aby wszystkie dzieci mogły pływać. Część więc dzieciaków z naszej gminy musi jeździć do Janowa Lubelskiego. Dzięki temu projektowi nie tylko dzieci z naszej gminy, ale również młodzież, dorośli, po tym co dzisiaj zobaczyliśmy, każdy znajdzie coś dla siebie. To jest kolejny, wspólny projekt, który pokazuje, że nie kłótnie, nie zwady, ale współpraca buduje. Budujemy porozumienia, budujemy mosty i w przenośni, i w rzeczywistości. Ten projekt jest kolejnym projektem, który pokazuje, że dobra współpraca popłaca. Dlatego panie prezydencie, panie wójcie, serdecznie dziękuję- mówi wójt Gminy Pysznica Łukasz Bajgierowicz.
To historyczne wydarzenie- przekonuje wójt Gminy Zaleszany. Ta współpraca pokazuje, że także gminy wiejskie mogą z sukcesem porywać się na wielkie rzeczy. Wspólnie można wiele osiągnąć z korzyścią dla mieszkańców. Sam wójt korzysta ze stalowowolskich basenów i zdaje sobie sprawę z tego, jak są one niewystarczające dla miasta i okolicznych mieszkańców.
- Koledzy samorządowcy, bardzo serdecznie dziękuję w imieniu wszystkich mieszkańców, którzy mówili o tych projektach, ale też bardzo serdecznie dziękuję w imieniu pracowników, bo wszyscy ratownicy, którzy uczą nasze pociechy pływać, kreują bezpieczeństwo nad wodą. Wypadałoby powiedzieć słowa: my to mamy szczęście, że w tym momencie żyć nam przyszło w kraju nad Wisłą. Cieszę się i czekam z niecierpliwością na to kiedy będę mógł korzystać z tego obiektu- mówi wójt Gminy Zaleszany Paweł Gardy.
Porozumienie międzygminne zostało podpisane przez wójtów i prezydenta 2 kwietnia 2024 roku.
Pracownia TKHolding, która przygotowała projekt i zrobiła jego opis, dokonała również wizualizacji przestrzennej obiektu. Obecna na konferencji Marlena Jasicka zaprezentowała spacer multimedialny po nowym Aquaparku.
Komentarze