Kamila Piech, Renata Knap, Michał Wasyliszyn- kandydaci do Sejmiku z ramienia KW PiS przedstawiają programowe założenia
Kandydaci do Sejmiku Województwa Podkarpackiego z Powiatu Stalowowolskiego i Powiatu Niżańskiego i ich główne, programowe założenia zapisane w 10 najważniejszych punktach do realizacji, to temat konferencji prasowej, zorganizowanej przez Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości.
POSEŁ RAFAŁ WEBER: PROGRAM OPARLIŚMY NA II FILARACH PO KONSULTACJACH
Kamila Piech i Renata Knap ze Stalowej Woli oraz Michał Wasyliszyn z Cholewianej Góry reprezentują dwa powiaty: stalowowolski i niżański. Są reprezentantami Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. Kandydatów przedstawił Poseł na Sejm Rafał Weber. Osoby tę będą realizować konkretny program, kiedy Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory i gdy będzie odpowiadać za prowadzenie spraw na poziomie Województwa Podkarpackiego. W jaki sposób tworzono program samorządowy? Przede wszystkim oparto go na dwóch filarach.
FILARY PROGRAMOWE
I: DOŚWIADCZENIE SAMORZĄDOWE;II: KONSULTACJE SPOŁECZNE Z SAMORZĄDOWCAMI, ORGANIZACJAMI SPOŁECZNYMI, MIESZKAŃCAMI.
- Byłem członkiem sztabu, który został kilka tygodni temu powołany do stworzenia tego programu. Nasz program oparliśmy na dwóch filarach. I filar to doświadczenia z ostatnich blisko 11 lat, które mam w zakresie prowadzenia spraw podkarpackich, a przypominam, że od maja 2013 roku Marszałkiem Województwa Podkarpackiego jest pan Władysław Ortyl. Chcemy pokazać co w tym czasie decyzjami marszałka Ortyla zostało wykonane, również doświadczenia, które zebraliśmy, ale też programy i projekty, które są w fazie czy to realizacji, czy też przygotowania. Tutaj nasza wiedza jest bardzo precyzyjna, bardzo szczegółowa. Chcemy ją wykorzystać po to, aby stworzyć program na kolejną kadencję, do 2030 roku- mówi poseł Rafał Weber.
I zapewnia, że „województwo” Prawo i Sprawiedliwość ma już bardzo dobrze rozpracowane, bo posiada szczegółową analizę jego potrzeb, ma też wiedzę, czego oczekują samorządowcy, czego oczekuje podkarpackie społeczeństwo, a także wie, w którym kierunku prowadzić sprawy województwa, aby nadal mogło się ono rozwijać kompleksowo, czyli: od strony infrastrukturalnej, gospodarczej, turystycznej, oświatowej, kulturalnej, sportowej.
II filar to konsultacje, które przeprowadzane były zarówno podczas jesiennej kampanii wyborczej z mieszkańcami, samorządowcami, przedsiębiorcami, różnymi grupami środowiskowymi, jak również przez kilka pierwszych tygodni 2024 roku, czyli przed wyborami samorządowymi. Prawo i Sprawiedliwość chce na bazie tych konsultacji postawić większy nacisk na wsparcie bardzo różnego rodzaju grup społecznych takich jak: Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne, kluby sportowe, a także inne organizacje pozarządowe, promujące podkarpacką kulturę, tożsamość, historię naszego województwa, a co za tym idzie, historię naszego narodu. Tego typu działania mają na celu pobudzenie inicjatyw, wyzwolenie energii naszych mieszkańców i promocję województwa.
PODKARPACKIE 2030: PROGRAM WYBORCZY PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI DO SEJMIKU WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO W 10 NAJWAŻNIEJSZYCH PUNKTACH.
Największe planowane przedsięwzięcia w powiecie stalowowolskim i niżańskim:
1. Budowa nowej drogi wojewódzkiej wraz z mostem na rzece San łączącej Stalową Wolę z Zaklikowem;2. Budowa drogi wojewódzkiej obsługującej Tarnobrzeską Specjalną Strefę Ekonomiczną EURO- PARK Wisłosan oraz Strategiczny Park Inwestycyjny w Stalowej Woli;
3. Modernizacja dróg wojewódzkich przebiegających przez: Nisko, Jeżowe, Krzeszów, Harasiuki, Ulanów, Rudnik nad Sanem, Bojanów i Radomyśl nas Sanem;
4. Budowa chodników i ścieżek rowerowych przy drogach wojewódzkich w powiecie stalowowolskim i niżańskim;
5. Wsparcie rozwoju opieki medycznej w szpitalach w Stalowej Woli i Nisku;
6. Wsparcie działań kulturalnych realizowanych przez instytucje kultury;
7. Rozwój infrastruktury na potrzeby usług turystycznych;
8. Uruchomienie nowoczesnego programu nauczania robotyki i programowania oraz wyposażenie pracowni w szkołach;
9. Program LIVE wspierający inwestycje w czyste powietrze w najbardziej zanieczyszczonych miejscowościach Podkarpacia;
10. Wsparcie organizacji pozarządowych m. in. Ochotniczych Straży Pożarnych, Kół Gospodyń Wiejskich oraz klubów sportowych.
Jest to część strategii zawartej w Programie pn. Strategia Rozwoju Województwa- Podkarpackie 2030.
KAMILA PIECH- PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ- MIEJSCE 2 NA LIŚCIE
Kamila Piech to radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego VI kadencji. Jest przedstawicielką do Sejmiku Województwa Podkarpackiego z Powiatu Stalowowolskiego. Brała udział w opracowywaniu programu Strategia Rozwoju Województwa- Podkarpackie 2030, a przez całą kadencję była przewodniczącą Komisji Rozwoju Regionalnego, stąd bliskie są jej sprawy związane z rozwojem Podkarpacia.
- Program Podkarpackie 2030 przede wszystkim uwzględnia strategię zrównoważonego rozwoju województwa podkarpackiego ze szczególnym uwzględnieniem naszego regionu: powiatu stalowowolskiego, Stalowej Woli, powiatu tarnobrzeskiego, niżańskiego i kolbuszowskiego. Wspomnę, że przez ostatnie lata z Regionalnych Programów Operacyjnych, w których uczestniczyłam, i których projektów również pilnowałam z dobrem dla rozwoju naszej części regionu i z uwzględnieniem poprawy jakości życia mieszkańców naszego regionu, zostały przekazane milionowe środki na powiat stalowowolski z RPO, zostały przekazane środki na rozwój infrastruktury, ale też przede wszystkim środki wspomagające gospodarkę, przedsiębiorców, w kwocie 250 mln zł. Podobnej wielkości środki zostały przekazane na powiat niżański i powiat tarnobrzeski, a aż 300 mln zł z RPO trafiło do powiatu kolbuszowskiego. Środki już przekazane, ale i ta nowa perspektywa finansowa, która jest przed nami, Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, to prawie 10 mld zł- mówi Kamila Piech.
Dzięki marszałkowi Władysławowi Ortylowi po te środki na swoje potrzeby do tej pory sięgać mogły samorządy. Współpraca między gminami, powiatami i województwem dała realny rozwój infrastrukturalny.
- Nasz program pokazuje, że najważniejsze jest wsparcie człowieka. Inwestycja w człowieka, to najważniejsza inwestycja programu Podkarpackie 2030. Ale, aby każdy człowiek, nasi mieszkańcy czuli się dobrze, musi być dobra infrastruktura. To sieć drogowa, sieć transportowa, sieć komunikacyjna, ale też i rozwój naszych spraw gospodarczych- mówi Kamila Piech.
Dlatego też jednym z głównych punktów programowych jest dobrze skomunikowany z województwem, a co za tym idzie, z całą Polską, Strategiczny Park Inwestycyjny w Stalowej Woli poprzez połączenie go z drogą szybkiego ruchu S19. Radna chciałaby monitorować szczególnie ten punkt jako strategiczny dla Podkarpacia. Przypomniała także o budowie trzeciego mostu na Sanie, który wpisany w infrastrukturę drogową skróci podróż i połączy Podkarpacie z ważnymi drogami.
Przed nami kolejne zadania na ogromne sumy. Czy będą realizowane? Jak mówi radna dotyczą one chociażby służby zdrowia i opieki medycznej. Rozwój, inwestycja w medycynę podkarpacką są już zawarte w Programie Podkarpackie 2030. Dość wymienić tu: szpital w Tarnobrzegu i doinwestowanie go w odpowiednią aparaturę i sprzęt medyczny najwyższej jakości. Kamila Piech mówi także o konieczności rozwoju kultury, chociażby lasowiackiej, która dzięki współpracy województwa z gminami przeżywa na nowo swój rozkwit. Kandydatka do Sejmiku zaapelowała do mieszkańców Podkarpacia, by poszli na wybory, bo bez tego nie będzie można zmieniać Podkarpacia.
- 7 kwietnia będą wybory, w których zachęcam i bardzo proszę, aby wziąć udział i oddać głos na sprawdzonych i skutecznych samorządowców, na takie osoby, które swoją pracą, doświadczeniem dają gwarancję dalszego rozwoju naszego regionu, ale przede wszystkim mieszkają blisko, są z państwem blisko na co dzień, będą też blisko spraw mieszkańców, znając te sprawy. Ja będąc dyrektorem Wydziału Infrastruktury w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim zajmowałam się infrastrukturą drogową, kolejową na terenie całego województwa i doskonale znam potrzeby naszego regionu. Potem kolejne lata pracy w samorządzie również uzupełniły moją wiedzę o kolejne doświadczenia i o kolejne priorytety rozwoju naszego regionu. Dlatego ufam, że wyborcy docenią program, który stworzyliśmy we wzajemnej współpracy i że jest on wiarygodny, pokazuje dobry rozwój naszego regionu, ale też docenią moją pracę, moich kolegów i poprowadzi nas to do zwycięstwa w wyborach samorządowych- mówi Kamila Piech.
RENATA KNAP- PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ- MIEJSCE 7 NA LIŚCIE
Renata Knap pełni funkcję Prezesa Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Stalowej Woli i jest przedstawicielką do Sejmiku Województwa Podkarpackiego z Powiatu Stalowowolskiego.
Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała w firmach prywatnych, gdzie nauczyła się szacunku do pracy i samodyscypliny, organizacji pracy, jak i w Urzędzie Miasta Stalowa Wola, gdzie przeszła przez wiele szczebli awansu zawodowego: od inspektora, rozpoczynając w Wydziale Gospodarki Komunalnej, gdzie była odpowiedzialna za przygotowanie inwestycji, poprzez stanowisko naczelnika Wydziału Planowania, Przygotowania Inwestycji i Ochrony Środowiska, a w latach 2019- 2021 pełniła funkcję wiceprezydenta Stalowej Woli, współpracując z Lucjuszem Nadbereżnym. Będąc blisko spraw samorządowych, blisko mieszkańców, zyskała ogromne doświadczenie. Potrzeby miasta i zwyczajnych ludzi, to potrzeby drobne, dotyczące spraw codziennych, ale i też potrzeby globalne, ogromne, związane z dużymi inwestycjami i zarządzaniem.
- Obecnie moim priorytetem w wyborach samorządowych jest z jednej strony rozwój mieszkalnictwa, bo na co dzień zajmuję się budową Osiedla Ogrodowego, dużej inwestycji realizowanej przez jedną spółkę w jednej lokalizacji. To 8 bloków zlokalizowanych na jednej działce, gdzie lokum znajdzie tysiąc mieszkańców. Dlatego chcę wspierać inicjatywy związane z mieszkalnictwem, aby to mieszkalnictwo było zrównoważone- mówi Renata Knap.
Jako fachowiec chce zajmować się tematem budownictwa zarówno wielorodzinnego, jak i jednorodzinnego, komunalnego, rozumiejąc tę podstawową potrzebę każdej rodziny. Ale to nie wszystko.
- Z drugiej strony bardzo ważnym elementem jest rozwój infrastruktury, który na co dzień towarzyszył mi w pracy zawodowej, a więc dwóch dużych inwestycji drogowych. Z jednej strony jest to budowa nowego odcinka drogi 855 Zaklików- Stalowa Wola wraz z przeprawą mostową na rzece San, a także budowa obwodnicy gospodarczej Stalowej Woli, tak potrzebnej, aby wyprowadzić ruch do łącznika, do węzła w Nowosielcu, aby tamtędy samochody mogły swobodnie omijać miasto- mówi Renata Knap.
Będąc też blisko ludzi nauczyła się dbać o małe inwestycje i o nie również chciałaby nadal zabiegać w Sejmiku. Chodzi o przebudowę dróg w Gminie Radomyśl nad Sanem, Gminie Zaklików i Gminie Nisko, a także dróg wojewódzkich, które nie posiadają ciągów pieszo- rowerowych.
- Chcę żeby powstawała kanalizacja, chcę aby też budowane były nowe, bezpieczne przejścia dla pieszych, przejścia doświetlone, gdzie kierowcy będą widzieć pieszych, a piesi będą mogli bezpiecznie pokonywać jezdnie. Jako mama trójki dzieci wiem jak ważne jest zdrowie i opieka zdrowotna, dlatego chcę wspierać budowę Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej, aby nasi mieszkańcy mieli łatwy dostęp z dziećmi do specjalistycznej kadry lekarskiej i specjalistycznego leczenia, gdzie będą sale operacyjne, OIOM, gdzie będzie SOR dla dzieci, abyśmy nie musieli daleko jeździć z naszymi pociechami, tylko otrzymali pomoc blisko, w naszej okolicy- mówi Renata Knap.
Kandydatka chciałaby zadbać o ochronę środowiska, temat ten jest jej bardzo bliski. Chodzi o takie zadania jak: wymiana kotłów CO, term grzewczych. Chciałaby też wspierać Ochotnicze Straże Pożarne i Koła Gospodyń Wiejskich dostrzegając ich ogromną rolę w społeczeństwie, nie tylko edukacyjną, tradycyjną, ale i pomocową. Reneta Knap jest też współzałożycielką Czwórmiasta. Ten temat też chciałaby kontynuować już jako radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, współpracując również z prezydentami i burmistrzami.
- Chciałabym aby potrzeby naszego miasta, regionu były priorytetem, jeśli chodzi o Sejmik Województwa Podkarpackiego. Potrzebujemy dobrych, zdecydowanych, ambitnych przedstawicieli. Bardzo państwa proszę o oddanie głosu na mnie, tak abym mogła państwa reprezentować- mówi Renata Knap.
MICHAŁ WASYLISZYN- PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ- MIEJSCE 5 NA LIŚCIE
Michał Wasyliszyn to przedstawiciel do Sejmiku Województwa Podkarpackiego z Powiatu Niżańskiego. Od 5 lat pełni funkcję zastępcy Wójta Gminy Jeżowe. Od 12 lat jest związany z samorządem tej gminy. Przeszedł przez wszystkie szczeble kariery zawodowej, od podinspektora, inspektora, kierownika, aż po zastępcę wójta. Sprawy samorządowe nie są mu obce. Działa aktywnie w organizacjach pozarządowych, pełni funkcję prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej, jest prezesem stowarzyszenia Klubu Młodego Strażaka w Cholewianej Górze, jest członkiem zarządu związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Nisku. Michał Wasyliszyn chciałby zadbać o nasz region w zakresie infrastrukturalnym, a jest to możliwe dzięki drodze ekspresowej S19.
- Otwierają się przed nami nowe horyzonty, nowe inwestycje, dlatego powinniśmy wspierać rozwój sieci drogowej na terenie Powiatu Stalowowolskiego i Powiatu Niżańskiego. Chodzi mi tu głównie o przebudowę, rozbudowę dróg wojewódzkich, ciągów rowerowych, budowę chodników- mówi Michał Wasyliszyn.
Kandydat na radnego Sejmiku chciałby też wspierać rozwój turystyki na terenie Powiatu Niżańskiego, doliny Wisły, doliny Sanu, zadbać o tradycje lasowiackie, Flisactwo, wikliniarstwo. Ma także nadzieję, że jego działalność przyczyni się do rozwoju stref ekonomicznych, rozwoju przedsiębiorczości.
- Droga ekspresowa S19 daje nam duże możliwości rozwoju. Na terenie Powiatu Niżańskiego posiadamy wiele terenów inwestycyjnych, jak chociażby teren po cegielni w Harasiukach. Jest to 35 hektarów, gdzie można się rozwijać gospodarczo- mówi Michał Wasyliszyn.
Kandydat myśli również o dalszym wsparciu regionu, w tym m.in.: o stworzeniu strefy przy linii szerokotorowej w Hucie Deręgowskiej i strefy ekonomicznej w Nowosielcu oraz o wsparciu innych gmin, które posiadają tereny, które można by byłoby przeznaczyć pod inwestycje, budowę nowych zakładów pracy. Chce on także wspierać podkarpackich samorządowców w kontekście wykorzystania środków z budżetu wojewódzkiego, tak by jak najwięcej środków płynęło do Powiatu Niżańskiego i Powiatu Stalowowolskiego.
MUSIMY MIEĆ TAKICH PRZEDSTAWICIELI, KTÓRZY PRZYPILNUJĄ PROGRAMU
Kandydaci na radnych Sejmiku Województwa Podkarpackiego podpisali się pod 10- tką najważniejszych programowych założeń Prawa i Sprawiedliwości, które jako priorytetowe będą skierowane do realizacji, jeśli PiS wygra wybory do Sejmiku.
- Za nami podział RPO, ostatnie lata to 9 mld zł, które trafiły do podkarpackich samorządów, podkarpackich przedsiębiorców, a także różnych grup środowiskowych, a przed nami 10 mld zł z Programu Fundusze dla Podkarpacia, dlatego ważne jest aby mieć mocnych, dobrych przedstawicieli, którzy przypilnują, aby te środki zostały przekazane na inwestycje, które będą prorozwojowe dla mieszkańców naszego regionu- mówi poseł Rafał Weber.
[Cały Program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmiku Województwa Podkarpackiego znaleźć można na stronie
https://podkarpackie2030.pl.
Komentarze