W jakich branżach zwiększy się zatrudnienie w najbliższych dwóch latach?
Upowszechnienie sztucznej inteligencji i coraz większa liczba obcokrajowców zmieniły wiele branż. Dynamiczne zmiany na rynku pracy niektórych specjalistów powinny skłonić do przekwalifikowania. Jakie zawody w najbliższych latach będą jednak szczególnie poszukiwane przez pracodawców? W jakich branżach można spodziewać się wzrostu zatrudnienia? Którym specjalistom rynek pracy w 2024 oferuje najlepsze perspektywy?
Nowe miejsca pracy w branży IT i AI
Branża, w której prognozowany jest największy wzrost zatrudnienia to IT. Chociaż AI w niektórych sektorach doprowadzi (lub już teraz doprowadziła) do redukcji miejsc pracy, jej upowszechnienie prowadzi do powstawania nowych miejsc pracy. Eksperci ds. sztucznej inteligencji – zarówno jeśli chodzi o specjalistów odpowiedzialnych za tworzenie i rozwijanie systemów, jak i ich obsługę – w najbliższych latach będą coraz bardziej poszukiwani.
Czynnikiem napędzającym ten wzrost jest rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania AI w różnych dziedzinach – od medycyny, przez finanse, przemysł i marketing czy edukację lub kulturę. Firmy zdają sobie sprawę, że inwestycje w sztuczną inteligencję mają kluczowe znaczenie dla utrzymania konkurencyjności na rynku globalnym.
Innym obszarem, w którym w bliskiej perspektywie pojawi się wiele ofert pracy jest user experience (UX). Coraz większy nacisk na pełne dostosowanie interfejsów do potrzeb klientów sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się projektowaniem aspektów doświadczenia użytkownika aplikacji, stron czy systemów. Eksperci UX, projektanci interfejsów, analitycy czy UX writerzy nie powinni więc narzekać na brak atrakcyjnych ofert.
Zwiększenie zatrudnienia w energetyce
Dynamiczny wzrost zatrudnienia można zauważyć również w branży energetyki – a konkretnie w sektorze odnawialnych źródeł energii. W obliczu rosnących problemów związanych z kryzysem klimatycznym, firmy i instytucje skupiają się na poszukiwaniu źródeł energii przyjaznych środowisku i umożliwiających odejście od paliw kopalnych. O zmniejszenie zatrudnienia nie muszą więc martwić się inżynierowie ds. energii odnawialnej, specjaliści ds. zrównoważonego rozwoju oraz eksperci ds. efektywności energetycznej.
Zatrudnianie pracowników – medycyna i biotechnologia
Dobre perspektywy mają przed sobą również branże medyczna i biotechnologiczna. Pandemia COVID-19 i starzenie się zachodnich społeczeństw wzmocniły potrzebę inwestowania w badania naukowe, rozwój leków oraz technologii medycznych, a także opiekę medyczną i okołomedyczną. Lekarze, naukowcy, farmaceuci, biotechnolodzy, specjaliści ds. badań klinicznych, pielęgniarki czy opiekunki są jednymi z najbardziej pożądanych zawodów na rynku pracy.
Jak widać, perspektywy zatrudnienia są obecnie najkorzystniejsze w branżach związanych z nowoczesnymi technologiami, ochroną środowiska i energetyką, a także zdrowiem. Dynamiczne zmiany na rynku pracy to nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim szansa na rozwój zawodowy. Przed zmianą pracy warto jednak zapoznać się z opiniami o pracodawcach (dostępne są na https://www.gowork.pl/opinie/rzeszow;l). W ten sposób można zyskać pewność co do tego, że nowa firma rzeczywiście stworzy nam dobre warunki.
Komentarze