Blue Monday – wierzyć czy nie? Odpowiada psycholog

Image

Trzeci poniedziałek w roku wypada tym razem 15 stycznia. Jak wyliczono, ten dzień to najbardziej depresyjny dzień w roku – po angielsku zwany Blue Monday. Tylko czy to rzeczywiście prawda, skoro sam autor wyliczeń po wielu latach wycofuje się ze wszystkiego?

Aby ustalić kiedy jest najbardziej przygnębiający dzień w roku autor wyliczeń do wzoru podstawił: pogodę, nasz dług, miesięczne wynagrodzenie, czas od Bożego Narodzenia czy niedotrzymanie postanowień noworocznych i poziom motywacji. To niemierzalne dane, ale wyszło co wyszło i Niebieski Poniedziałek od blisko 20 lat jest obecny w naszej świadomości.

O całej sprawie rozmawiamy z naszym kolejnym Gościem, a jest nią psycholog Izabela Nieradko. Specjalistkę pytamy, czy rzeczywiście istnieje coś takiego jak Blue Monday, czy to jedynie mit i czy są jakieś główne czynniki wpływające na nasze samopoczucie w trzeci poniedziałek stycznia czy w ogóle w styczniu?

Czy fakt, że Blue Monday jest publicznie promowany, może mieć wpływ na nasze indywidualne doświadczenie tego dnia i jak Blue Monday może wpływać na nasze zdrowie psychiczne.

Psycholog odpowiada również na pytania, czy istnieje jakaś różnica między przejściowym przygnębieniem a depresją i co zrobić, jeśli przygnębienie się przedłuża. Warto czy trzeba zasięgnąć po porady specjalisty?

Odpowiedzi na te i inne pytania w naszej kolejnej rozmowie ze studia StalowegoMiasta.

Materiał video

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.