Co z nadwyżką energii z instalacji fotowoltaicznej? Bilansowanie 1:1
Ilość energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną zmienia się w zależności od pory roku i pogody. Z tego powodu okresowo produkcja energii przekracza bieżące zapotrzebowanie i powstaje nadwyżka. Z takiej nadwyżki możesz skorzystać w chwili, gdy instalacja produkuje mniej prądu, niż zużywasz, wieczorami lub zimą. Co dzieje się z nadmiarem wytworzonej energii, zanim do Ciebie wróci?
Kiedy powstaje nadwyżka energii z fotowoltaiki?
Instalacja fotowoltaiczna nie pracuje z tą samą efektywnością przez cały czas. Na jej działanie wpływa ilość promieniowania słonecznego, a to zmienia się nie tylko w ciągu roku, ale też w ciągu doby. Największe nasłonecznienie występuje latem w godzinach południowych i to właśnie wtedy najczęściej powstaje nadwyżka energii z fotowoltaiki.
W tym samym czasie zużywamy stosunkowo mało prądu – nie korzystamy z ogrzewania, używamy mniej sztucznego światła i więcej czasu spędzamy poza domem. Instalacja produkuje więc nadmiar energii, która trafia do sieci elektroenergetycznej i jest możliwa do wykorzystania, kiedy wystąpi potrzeba. Co dzieje się z nagromadzoną energią, zanim ją zużyjesz?
Gdzie trafia nadwyżka energii z fotowoltaiki?
Istnieją dwa sposoby przechowywania nadwyżki energii z fotowoltaiki. Instalacje on-grid są podłączone do sieci energetycznej. W takim przypadku nadmiar prądu trafia do zakładu energetycznego i tam jest przechowywany. Ty jako prosument możesz odebrać go w późniejszym okresie.
Według definicji net-billingu opisanego w ustawie OZE, nadwyżka energii z fotowoltaiki przepada po 12 miesiącach, a sprzedawcy „z urzędu”, którzy oferują ten model rozliczenia, są zobowiązani do zwrotu jedynie 20% nagromadzonej energii po upływie roku. W Orange Energia nadwyżkę energii oddanej do sieci możesz wykorzystać przez cały czas trwania kontraktu, czyli aż 4 lata. Szczegóły znajdziesz na stronie https://www.orange.pl/view/energia.
Drugim rodzajem jest instalacja fotowoltaiczna off-grid. Nie jest ona podłączona do sieci i wymaga montażu specjalnego magazynu energii. To tam trafia nadmiar prądu, z którego możesz korzystać w nocy. Niektórzy decydują się też na instalacje hybrydowe, które mają połączenie z siecią oraz magazyn energii. W takim przypadku nadwyżka energii z fotowoltaiki w pierwszej kolejności trafia do magazynu, a gdy ten się zapełni – do sieci.
Co z nadwyżką prądu z Fotowoltaiki od Orange Energia? Wraca do Ciebie!
W ofercie „Orange Energia Net-billing 1:1” 100% wartości wyprodukowanej energii wraca do Ciebie. To, co Twoja instalacja fotowoltaiczna wytworzy w słoneczne dni, eksperci przeliczają na rabat i odejmują równowartość od rachunku za energię zużytą w nocy, zimą lub w pochmurne dni. W ofercie Orange Energia Net-billing 1:1 nic nie tracisz, ponieważ prąd, który produkujesz i ten, który kupujesz, są liczone po tej samej stawce za 1 kWh.
To korzystne rozwiązanie również dlatego, że nie musisz zawyżać mocy instalacji. Kupisz taką o mocy dokładnie dopasowanej do Twojego zapotrzebowania.
Dodatkowo, Orange Energia oferuje swoim klientom Pakiet benefitów dla mikrowytwórców, który obejmuje m.in. gwarancję stałych opłat miesięcznych przez 4 lata, darmowe assistance domowe (bezpłatna pomoc 9 specjalistów, 5 razy w roku w przypadku napraw do 1 500 zł każda oraz części zmienne w cenie) oraz brak opłaty za Magazyn Energii oddanej.
Ponadto, Orange Energia oferuje finansowanie do 100% wartości inwestycji i nie wymaga przy tym wkładu własnego. Wejdź na stronę internetową i zapoznaj się ze szczegółami.
Artykuł sponsorowany
Komentarze