Ile kosztuje pomoc adwokata w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Materiał zewnętrzny Image

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to trudny, wymagający proces, który wiąże się określonymi kosztami. Osoby zadłużone często nie wiedzą, od czego zacząć postępowanie upadłościowe, jakie dokumenty przygotować. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy prawnika, który zna się na obowiązujących przepisach, wie, jakie formalności są niezbędne, aby ogłosić upadłość konsumencką. Ile kosztuje taka pomoc? Na co mogą liczyć dłużnicy?

Co to jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jest dla wielu osób sposobem na wyjście z zadłużenia i powrót do normalności finansowej. Polega na oddłużeniu konsumentów, którzy nie są wstanie regulować swoich zobowiązań. Sprawy związane z upadłością konsumencką podlegają przepisom, które w ostatnich latach zostały zmienione na korzyść osób borykających się z długami. Obecnie więcej osób może złożyć wniosek o bankructwo. Są to m.in. byli przedsiębiorcy, osoby, które nigdy nie prowadziły działalności, rolnicy, a także członkowie zarządu spółek kapitałowych. Aby wszcząć sprawę, należy złożyć do sądu odpowiednie dokumenty i udowodnić, że nie ma możliwości spłaty zobowiązań. Aby zwiększyć szanse na wygraną, warto skorzystać z pomocy radcy prawnego, który specjalizuje się w upadłości konsumenckiej.

Ile kosztuje upadłość konsumencka?

Koszty zależą od sytuacji w jakiej znajduje się osoba zadłużona. Najczęściej trzeba liczyć się z wydatkiem kilku, a w skomplikowanych przepadkach nawet kilkunastu tysięcy złotych. Na kwotę tą składają się takie elementy jak:

• Opłata sądowa – jest niezbędna do złożenia wniosku, wynosi 30 zł;
• Opłata od pełnomocnictwa w wysokości 17 zł;
• Wynagrodzenie syndyka – Wynagrodzenia dla syndyka określają przepisy. Może wynieść od 1/4 do dwukrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku. Wynagrodzenie to regulowane jest z masy upadłościowej;
• Wynagrodzenie prawnika – ustala się je indywidualnie w zależności od skomplikowania sprawy.

Dla osób, które nie są w stanie udźwignąć wydatków związanych z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej, są inne rozwiązania. Nie muszą rezygnować z ogłoszenia bankructwa, ponieważ mogą starać się o pokrycie kosztów z ze Skarbu Państwa.

Upadłość konsumencka – samemu czy z pomocą prawnika?

Wiele osób, które zamierza ogłosić bankructwo, zastanawia się, czy zrobić to samodzielnie, czy lepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Odpowiedź na to pytanie jest jedna. Wsparcie prawnika jest dużą pomocą na każdym etapie procesu. Prawnik doskonale zna zawiłości prawne, jest w stanie udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania, a także pomóc przygotować niezbędne dokumenty. Po rozpatrzeniu sytuacji danej osoby, jej stanu finansowego i zadłużenia może doradzić najlepsze rozwiązanie oraz najrozsądniejszy plan działania. Pomoc prawnika to również szansa na częściowe oddłużenie lub korzystne warunki spłaty. Współpraca ze specjalistą pomaga również zredukować stres, a także przyśpieszyć całe postępowanie.

Od czego zależy wynagrodzenie prawnika przy ogłoszeniu upadłości?

Osoby chcące ogłosić upadłość konsumencką często zastanawiają się nad zatrudnieniem prawnika, ale boją się wysokich kosztów. Pytanie, ile adwokat bierze za upadłość konsumencką wielokrotnie pojawia się w sieci. Warto rozwiać te wątpliwości i pamiętać, że mimo to, że prawnikowi trzeba zapłacić, to i tak jego zatrudnienie może przynieść spore oszczędności. Na wysokość wynagrodzenia adwokata wpływa wiele różnych czynników. Główne, które warto wymienić to:

• rodzaj sprawy i stopień jej skomplikowania;
• kwota zadłużenia;
• ilość wierzycieli;
• z czego wynikają długi;
• czy osoba starająca się o upadłość posiada majątek.

Cena w dużej mierze zależy również od zakresu działań, jaki klient może zlecić prawnikowi. Może to być:

• Ustalenie wierzycieli i pozyskanie dokumentów;
• sporządzenie wniosku o upadłość;
• złożenie wniosku w odpowiednim sądzie;
• monitorowanie sprawy do wydania decyzji;
• reprezentacja w postępowaniu właściwym przed syndykiem;
• obsługa wymiany dokumentów przez KRZ;
• przygotowanie upadłego do rozprawy;
• udział pełnomocnika w rozprawie.

Aby dowiedzieć się, jaki będzie koszt prawnika, warto skonsultować się z kancelarią, która bezpłatnie zrobi wycenę prowadzenia sprawy w oparciu stan faktyczny sprawy.

Koszty upadłości konsumenckiej mogą być bardzo zróżnicowane. Niemniej jednak kancelarie często rozkładają swoje wynagrodzenie za prowadzanie sprawy na dogodne raty.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =