Czy powinniśmy nadal pomagać Ukraińcom? Radny uważa, że nie powinni być u nas uprzywilejowani.
Radni Rady Powiatu Stalowowolskiego rozpatrywali projekt uchwały w sprawie określenia zakresu pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Nie wszyscy uważają, że takie działania wciąż są konieczne.
Projekt uchwały pomocy Ukraińcom przedstawiła skarbnik powiatu Elżbieta Kulpa.
- Uchwała ta będzie obowiązywać przez cały rok kalendarzowy. Oczywiście wymaga decyzji Zarządu Powiatu, ale ta deklaracja tu zawarta pozwoli w trakcie roku, na bieżąco taką pomoc realizować. Są ustawy, które w szczegółach regulują ten zakres wsparcia i mówię tutaj o finansowaniu edukacji, bo co miesiąc otrzymujemy część subwencji oświatowej i w przyszłym roku, przynajmniej na początku, nic się nie zmieni. Stosownie do liczby uczniów w kolejnym miesiącu otrzymamy zwiększenie subwencji oświatowej, ale mogą też wystąpić w tych innych obszarach, które są skatalogowane, formy pomocy, więc zasadnym jest podjęcie tej uchwały- powiedziała skarbnik Elżbieta Kulpa.
Podobna uchwała pomocowa obowiązywała też w roku ubiegłym i wygaśnie z jego końcem. Przed głosowaniem, które miało miejsce 14 grudnia br. jeden z radnych powiatowych wyraził opinię, że taka pomoc, póki co, nie jest już potrzebna.
- Ja będę przeciwny tej uchwale z tego względu, że obywatele Ukrainy nie mogą być uprzywilejowani wobec Polaków. Po pierwsze, konflikt, który tam trwa obejmuje tylko niewielki obszar państwa. Ci obywatele mają gdzie się skryć. Ci, którzy przybyli są już w Polsce. Mieli czas na to, aby się zaaklimatyzować, podjąć pracę, więc chyba nie trzeba ich jeszcze jakoś dodatkowo aktywizować. Podejrzewam, że właściwą aktywizacją będzie, jeżeli zostaną pozbawieni tych przywilejów, ponieważ podejmą pracę i będą mogli się utrzymać z tej pracy. Będzie to dla nich motywacją, jeżeli chcą być w Polsce, a jeżeli nie, to tak jak powiedziałem, większość Ukrainy nie jest objęta wojną i tam również mogą bezpiecznie przebywać, albo jechać gdzieś dalej. Uważam, że budżet naszego powiatu, zobowiązania, które ustawowo nas obowiązują są wymagające, a nie mamy zbyt wielu źródeł finansowania, żeby zaciągać kolejne kredyty na to, aby finansować, w jakiś sposób uprzywilejowywać obywateli Ukrainy w naszym powiecie. Jest to niezasadne- powiedział radny powiatowy Marek Tyza.
Czego konkretnie dotyczy uchwała? Przewiduje ona, że w miarę możliwości finansowych powiat zapewnieni pomoc, która może polegać na:
- integracji na rynku pracy poprzez aktywizację zawodową i rozwój przedsiębiorczości cudzoziemców poszukujących pracy, planujących otworzenie działalności lub już pracujących, prowadzących działalność, ale wymagających wsparcia,
- integracji w społeczeństwie poprzez rozwój indywidualny oraz wzmocnienie aktywności w różnych obszarach życia społecznego cudzoziemców,
- zakwaterowaniu, w tym obsługę i koordynację relokacji oraz transport (w tym specjalistyczny dla osób z niepełnosprawnością) do miejsc zakwaterowania, oraz do miejsc udzielania opieki medycznej,
- edukacji szkolnej w jednostkach oświatowych, których organem prowadzącym jest Powiat Stalowowolski,
- zapewnieniu wyżywienia w tym żywienia zbiorowego,
- zapewnieniu wsparcia psychologicznego, tłumaczy i innych usług specjalistycznych (w tym nauki języka polskiego),
- świadczeniu innych usług i zakupach związanych z udzielaniem pomocy uchodźcom z Ukrainy na terenie Powiatu Stalowowolskiego.
Uchwała przeszła jednak 17 głosami „za”. 1 radny był „przeciw”, 2 „wstrzymało się” od głosu.
Komentarze