Skład celny a magazyn czasowego przechowywania - różnice
Procesy logistyczne nie mogłyby być przeprowadzane bez możliwości magazynowania. W praktyce magazyny znajdują bardzo wiele zastosowań podczas codziennej pracy. Magazynami definiowane bywają są powierzchnie, które posiadają specjalne zastosowanie. Skład celny i magazyn czasowego składowania mogą być określane jako magazyny, jednak posiadają dość unikalne zastosowania. Czym są skład celny i magazyn czasowego składania? Jakie są podstawowe różnice pomiędzy nimi?
Co to jest magazyn czasowego składowania?
W magazynach czasowego składowania umieszcza się towary importowane spoza Unii Europejskiej. Przepisy odnoszące się do magazynów czasowego składowania wskazują, że można w nich przechowywać towary wyłącznie przez 90 dni. W tym okresie zabronione jest wykonywanie jakichkolwiek prac naprawczych. Pozostałe czynności wykonywane w magazynie czasowego składowania wiąże się z niemożliwością modyfikowania ich wyglądu czy właściwości technicznych. Zawartość magazynów czasowego składowania podlega pod kontrolę organu celnoskarbowego. Po upływie 90 towary powinny być poddane odprawie lub przeniesione do składu celnego. Z magazynów czasowego składania można skorzystać podczas uzupełniania dokumentacji w ramach wykonywania zgłoszenia celnego czy podczas oczekiwania na wyniki dodatkowych badań przez np. wykonanych przez Sanepid.
Czym jest skład celny?
Zarówno na import jak i eksport towarów spoza UE nakładane są dodatkowe opłaty celne, a zanim dane towary opuszczą granicę państwa podlegają kontroli. Weryfikowana jest zgodność z przepisami, dopełnienie formalności i wówczas ustalana jest wysokość opłat. W przypadku, gdy urzędnik celny dostrzeże nieprawidłowości, przewożony towar zostaje zatrzymywany aż do momentu uregulowania jego sytuacji prawnej. W tym miejscu skład celny znajduje swoje zastosowanie. Dopuszcza przechowywanie towarów niepochodzących z UE.
Towary przechowywane w składzie celnym podlegają pod dozór organów celno-skarbowych. Za zgodą Urzędu Celnego mogą być przeprowadzane na nich procedury naprawcze i przygotowujące do dalszej dystrybucji. Najczęściej są prace związane z umieszczeniem certyfikatów CE, naklejenie tłumaczeń czy uzupełnienie deklaracji zgodności. Odbiór towarów jest możliwy dopiero po spełnieniu wszystkich wymogów i opłaceniu należności celnoskarbowych. W składzie celnym można przechowywać także towar, aby odroczyć płatności związane z cłem i innymi podatkami.
Skład celny a magazyn czasowego przechowywania – różnice
Pierwsza zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma terminami wynika z okresu przechowywania. W magazynie czasowego przechowywania możliwe jest przechowywanie towaru wyłącznie przez 90 dni, a z kolei w składzie celnym nie obowiązują takie ograniczenia. Ponadto wobec towarów znajdujących się w składzie celnym możliwe jest wykonywanie czynności - np. etykietowania, dzielenia na mniejsze partie, przepakowywania, które umożliwiają późniejszą dystrybucję, a co jest niedozwolone w przypadku przedmiotów zdeponowanych w magazynie czasowego składowania.
Komentarze