Oczyszczacze powietrza do łazienki
- czy to dobry pomysł?
Niewielka, pozbawiona okien, z gromadzącą się wilgocią, łazienka stanowi specyficzne, dość wymagające środowisko. Z jednej strony unoszą się w niej zapachy perfum, szamponów czy żelów do dezynfekcji, z drugiej strony jest to miejsce, w którym znakomicie czują się zarodniki grzybów i pleśni, jak również roztocza kurzu domowego, bytujące w naszym naskórku. Jaki oczyszczacz powietrza do łazienki będzie odpowiedni i czy to w ogóle dobry pomysł?
Oczyszczacz powietrza w łazience – dlaczego warto?
Oczyszczacz powietrza Xiaomi w łazience. Grafika Ranking-Oczyszczaczy.pl na podstawie materiałów z Canva.com
Czy oczyszczacz powietrza usuwa pleśń? Czy oczyszczacz zbiera wilgoć? Oto to jedne z najczęściej adresowanych pytań w kontekście łazienki. Niestety odpowiedź na nie jest negatywna. Funkcje te doskonale spełnia osuszacz powietrza. Oczyszczacz zaś może pomoc pozbyć się zapachu, jak i krążących w powietrzu drobnoustrojów, np. mykotoksyn uwalnianych przez powstały w ścianie grzyb. Nie pozbędzie się natomiast pleśni, która wniknęła w struktury tynku (grzyb).
Najczęstszym powodem zakupu oczyszczacza powietrza do łazienki są:
● Chęć pozbycia się drażniących zapachów
● Neutralizacja cząsteczek pleśni i grzybów
● Brak okien lub słaba wentylacja
Często wchodząc do łazienki, uderza nas charakterystyczny zaduch, spowodowany brakiem odpowiedniej wentylacji. W tym przypadku oczyszczacz powietrza, którego naturalną funkcją jest cyrkulacja, pomoże wymieszać powietrze i pozbyć się uciążliwych zapachów. Powietrze, poddawane ciągłemu mieszaniu przez oczyszczacz, odzyska świeżość, a substancje lotne odpowiadające za drażniące zapachy osiądą na filtrze węglowym.
Dobrym rozwiązaniem w przypadku oczyszczacza powietrza do łazienki może być postawienie na technologię jonizacji. Oczyszczacz powietrza z jonizacją skutecznie radzi sobie z neutralizacją zarodników pleśni i grzybów. Przyśpiesza również proces filtracji powietrza z pyłów smogowych czy alergenów.
Oczyszczacz powietrza do łazienki – dlaczego nie warto?
Z jednej strony oczyszczacz powietrza w łazience pomoże szybciej zneutralizować towarzyszące zapachy, pochodzące ze środków kosmetycznych, chemicznych, jak i rur czy odpływów kanalizacyjnych. Z drugiej strony ciągła praca w wilgotnym środowisku może wpływać negatywnie na komponenty oczyszczacza, w szczególności stan filtrów.
Filtr węglowy może ulec szybszemu zapchaniu się. Filtr HEPA natomiast poddany stałej, wysokiej wilgotności może odkształcić się, prowadząc do obniżenia swojej skuteczności.
Z tego też względu polecamy wybór oczyszczaczy powietrza do sypialni lub salonu, czyli pomieszczeń, w których najczęściej przebywamy. W łazience zdecydowanie lepiej sprawdzi się osuszacz powietrza, np. taki z filtrem HEPA, jak modele marki Fersk, Meaco czy Trotec.
Oczyszczacz czy osuszacz powietrza?
Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 czy osuszacz powietrza Warmtec ODT-35?. Grafika Ranking-Oczyszczaczy.pl
Nawet najlepszy oczyszczacz powietrza nie będzie w stanie obniżyć poziomu wilgotności w łazience. Urządzeniem służącym do odwilżania pomieszczeń jest osuszacz powietrza, który wyposażony w sprężarkę i zbiornik na wodę jest w stanie odebrać nawet kilkanaście litrów wody w ciągu doby. Posiadając higrostat, osuszacz powietrza umożliwia także dokładne określenie docelowego poziomu wilgotności otoczenia, do którego osiągnięcia urządzenie będzie dążyć. Jest to więc najbardziej skuteczny, kontrolowalny sposób na pozbycie się nadmiaru wilgoci z pomieszczenia.
Komentarze