Stalowowolska policja ostrzega przed oszustami
Do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli wpłynęło kilka zgłoszeń dotyczących wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Niestety w dwóch przypadkach oszuści osiągnęli swój cel i wyłudzili łącznie 54 tysiące złotych.
[p]Wczoraj przed godz. 21:00, do 82-leniej mieszkanki Stalowej Woli zadzwonił telefon. Dzwoniący mężczyzna, podając się za policjanta, poinformował kobietę, że jej wnuczek jest sprawcą wypadku drogowego i jeśli chce, aby uniknął aresztu, to musi przekazać pieniądze. Kobieta uwierzyła w historię i oddała swoje oszczędności. Została oszukana na 14 tysięcy złotych.
W drugim przypadku pokrzywdzoną została 72-letnia mieszkanka Stalowej Woli, do której dzisiaj rano również zadzwonił telefon z informacją, że jej wnuczek miał wypadek drogowy. Seniorka chcąc pomóc swojemu wnukowi, przekazała oszczędności w kwocie 40 tysięcy złotych.
Seniorzy to grupa osób szczególne narażona na oszustwa metodą m.in. „na wnuczka”, „na policjanta”, "na prokuratora", na „pracownika banku”. Przestępcy posługujący się technikami manipulacji, podszywają się pod osoby wykonujące zawody zaufania społecznego. W rezultacie, osoby starsze przekonane, że rozmawiają z policjantem czy pracownikiem banku, tracą oszczędności swojego życia. Pamiętajmy oszuści w różny sposób modyfikują swoje metody, ale cel jest zawsze ten sam, wyłudzić pieniądze.
Aby nie stać się ofiarą oszusta działającego metodą "na WNUCZKA”, „na POLICJANTA” - pamiętaj:
- nigdy pochopnie nie przekazuj pieniędzy osobom podającym się za krewnych,
- funkcjonariusze instytucji państwowych nigdy nie proszą o przekazanie im jakichkolwiek pieniędzy,
- zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc” kontaktując się bezpośrednio z osobami najbliższymi, a w przypadku rzekomych policjantów, z dyżurnym najbliższej jednostki Policji,
- nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o przechowywanych pieniądzach, o swoich planach życiowych, czy też o członkach twojej rodziny,
- jeżeli ktoś zadzwoni do Ciebie z taką prośbą i istnieje podejrzenie, że jest to oszust, natychmiast powiadom policję pod numerem telefonu 112.
Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców, dziadków, sąsiadów o tym, że są ludzie, którzy mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą oszczędności życia.
Komentarze