Zapadła decyzja w sprawie budowy małych reaktorów jądrowych
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą, dotyczącą budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX–30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy. Stalowa Wola znalazła się na mapie tych zadań.
Decyzja resortu obejmuje następujące lokalizacje: Włocławek, Stawy Monowskie, Stalowa Wola, Ostrołęka, Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza, które wydane są na wiosek należących do Orlen Synthos Green Energy spółek: BWRX–300 Włocławek, BWRX–300 Stawy Monowskie, BWRX–300 Stalowa Wola, BWRX–300 Ostrołęka, BWRX–300 Nowa Huta oraz BWRX–300 Dąbrowa Górnicza.
Wnioski o decyzje zasadnicze Orlen i Synthos Green Energy (OSGE) złożyła 27 kwietnia br. Zgodnie z prawem, wydawana przez ministra właściwego ds. energii na wczesnym etapie procesu inwestycyjnego decyzja zasadnicza jest potwierdzeniem, że inwestycja w obiekt energetyki jądrowej jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną.
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą dla lokalizacji małych reaktorów atomowych. Tym samym mamy zielone światło do budowy SMRów w Polsce, z których pierwszy powstanie do 2030 roku. To bardzo dobra wiadomość dla Polaków i polskiej gospodarki, bo SMRy to gwarancja taniej energii i ciepła dla miast- napisał na Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, na wnioski OSGE prowadzi postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowych w technologii BWRX-300. Pierwsze dotyczy budowy reaktorów o mocy do 1300 MWe w Ostrołęce, drugie – reaktorów o mocy do 2000 MWe w lokalizacji Włocławek, a trzecia – dla 1300 MWe w Stawach Monowskich.
Komentarze