Porównanie różnych opcji oczyszczania ścieków: przydomowe oczyszczalnie vs. tradycyjne systemy kanalizacyjne

Materiał zewnętrzny Image

Ścieki z gospodarstwa domowego, które nie mogą być odprowadzone do sieci kanalizacji miejskiej muszą być gromadzone w zbiorniku bezodpływowym czyli szambie, które musi być opróżniane przynajmniej raz na kwartał, choć wiele zależy od ilości użytkowników i objętości zbiornika. Alternatywą jest biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków lub tzw. szambo ekologiczne, czyli oczyszczalnia drenażowa. Warto dowiedzieć się więcej na temat dostępnych opcji.

Czym charakteryzuje się tradycyjne szambo? Jakie są jego zalety i wady?

Tradycyjne szambo budowane jest z kręgów betonowych łączonych specjalnymi zaprawami. Nie jest to rozwiązanie pozbawione wad, bo pianki montażowe czy kleje mogą stracić swoją nieprzepuszczalność, a wtedy ścieki przedostają się do gleby. Tradycyjne szambo ma też określoną pojemność i trzeba je opróżniać co pewien czas. Częstotliwość zależna jest od pojemności i liczby użytkowników i intensywności eksploatacji. Szambo 12 m3 dla czteroosobowej rodziny trzeba opróżniać raz na miesiąc. Według przepisów szambo należy opróżniać przynajmniej raz na trzy miesiące. W tym celu trzeba zamówić wóz asenizacyjny. W przypadku szamba nie należy dopuścić do przepełnienia zbiornika, gdyż grozi to skażeniem środowiska, ale i jest szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia ludzi i zwierząt. Choć szambo, zarówno zbiornik bezodpływowy, jak i jego montaż nie są bardzo drogie, to jednak koszty eksploatacji przy konieczności częstego opróżniania są już spore. Stąd warto zainteresować się alternatywą dla niego.

Jak działa biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?

Biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków zbudowana jest ze zbiornika, w którym następuje rozkład ścieków przy zastosowaniu materiału biologicznego. Zbiornik jest szczelny, a po oczyszczeniu ścieków woda może trafić zarówno do gruntu, jak i cieków wodnych. Oczyszczalnię biologiczną należy czyścić jedynie raz do roku lub raz na dwa lata, zatem eksploatacja jest znacznie tańsza niż w przypadku tradycyjnego szamba. Sam montaż biologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków nie zawsze jest możliwy, bo potrzeba określonej powierzchni. Niezbędne jest też zachowanie odległości od granicy działki wynoszącej przynajmniej 2 metry, a także od rur z gazem i wodą - 1,5 metra i od kabli elektrycznych - 0,8 m. Odległość zbiornika oczyszczalni od studni wody pitnej musi wynosić minimum 15 metrów, a studnia chłonna musi znajdować się minimum 30 metrów od studni wody pitnej.

Dla kogo odpowiednia będzie oczyszczalnia drenażowa, czyli szambo ekologiczne? Kiedy się nie sprawdzi?

Drenaż rozsączający oczyszczalni drenażowej powinien znajdować się w odległości co najmniej 70 metrów od studni wody pitnej. W przypadku szamba ekologicznego należy zapewnić odpowiednią powierzchnię na montaż rur drenażowych, a także osadnika gnilnego i potrzeba więcej miejsca niż w przypadku biologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków. Zarówno oczyszczalnię drenażowa, jak i biologiczną jest trudno zastosować w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych. W tym przypadku można zastosować oczyszczalnię biologiczną i tunele filtracyjne lub trzykomorowy osadnik gnilny i tunele filtracyjne. Jednak niezbędne jest jeszcze zbudowanie mini przepompowni za zbiornikiem, co pozwoli na ułożenie systemu rozsączania na podniesieniu, czyli kopcu filtracyjnym. Kopiec filtracyjny można wkomponować w krajobraz działki i nie musi być on duży. Jeżeli takie rozwiązanie nie jest możliwe do wykonania, to oczyszczalnia na gruncie piaszczystym z wysokim poziomem wód gruntowych się nie sprawdzi. Oczyszczalnia drenażowa jest rozwiązaniem mniej kosztownym od biologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków, jednak ze względu na rozbudowany system drenażowy nie wszędzie można ją zastosować.

Tradycyjne systemy kanalizacyjne vs przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przyłączenie do kanalizacji miejskiej jest najkorzystniejsze z punktu widzenia użytkownika, bo po podłączeniu nie musi się już o nic martwić. Przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga rzadkiego, ale jednak okresowego czyszczenia z osadów. Dodatkowo stosuje się tabletki biologiczne, które wrzuca się do toalety, co stanowi pewien koszt, ale nieporównywalnie mniejszy w porównaniu z szambem, które trzeba opróżniać dosyć często. Nie zawsze możliwe jest przyłączenie do kanalizacji miejskiej i wtedy pozostaje wybrać przydomową oczyszczalnię lub szambo. Jeśli dysponuje się odpowiednią przestrzenią, to zawsze ekologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie lepszym wyborem, zarówno pod względem ochrony środowiska, jak i oszczędności dla portfela. Inwestycja może dość szybko się zwrócić. Warto zaplanować montaż przydomowej oczyszczalni ścieków już na etapie budowy domu. Możliwe jest też pod pewnymi warunkami przerobienie szamba na przydomową oczyszczalnię ścieków. Potrzebne jest uzbrojenie zbiornika w dyfuzor, dmuchawkę, rozdzielacze, pompę oraz pływak. Warto wybrać ekologiczne oczyszczanie ścieków w swoim gospodarstwie domowym.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =