Na działkach akcja sterylizacji kotów
Zwierząt rodzących się na dziko nie brakuje nie tylko w Stalowej Woli. Na działkach to prawdziwy problem, bo ktoś kiedyś przyniósł kota i tam go wypuścił, ktoś kolejny wyrzucił swojego, a te żyjąc wolno, swobodnie się przemieszczając, rozmnażają się, nawzajem zarażając chorobami, cierpiąc i zdychając przez ludzką głupotę. Jedyną formą ograniczenia bezmyślnego rozmnażania kotów jest ich sterylizacja.
Małe kiciusie są słodkie, puszyste, rozkoszne wręcz. Ślicznie się bawią, skaczą i przytulają. Wielu bierze więc do domu kociaka, a gdy ten zaczyna zachowywać się w zgodzie z własną naturą, czytaj: czasem coś zniszczy, czasem podrapie, a czasem pogryzie lub da o świcie koncert przeszkadzając w spaniu całej rodzinie, ta rodzina pozbywa się go na przykład wynosząc go na działkę własną lub babci, gdzie rzekomo ma mieć dużo swobody i miejsca do zabawy. To scenariusz wcale nie rzadki. Kotów na działkach jest dużo, rozmnażają się bez kontroli. O świadomym zachowaniu nie raz mówiła Kocia Wyspa apelując o sterylizację zwierząt. To korzyść obopólna: i dla ludzi, i dla zwierzaków. My nie użeramy się z biegającymi po działkach kotami, koty nie cierpią, nie głodują i nie są zabijane przez liczne choroby, psy i lisy.
Fundacja Kocia Wyspa jest laureatem programu dobrosąsiedzkiego „Wzmocnij Swoje Otoczenie”, w ramach którego otrzymała wsparcie od Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. na zakup usług weterynaryjnych dla 50 kotów wolnożyjących w Stalowej Woli. Akcja spotkała się z dużym odzewem ze strony mieszkańców miasta. Dzięki współpracy wolontariuszy naszej fundacji z użytkownikami Rodzinnych Ogródków Działkowych na bieżąco realizujemy sterylizacje zgłoszonych kotów. W ramach projektu zakupiliśmy klatki- łapki, które ułatwiają nam bezstresowe i skuteczne wyłapywanie kotów do zabiegów. Akcja trwa do 31.10.2023 roku. „Wzmocnij Swoje Otoczenie” #wzmocnijswojeotoczenie to ogólnopolski program grantowy, którego celem jest wsparcie oddolnych inicjatyw związanych z rozwojem infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego, bezpieczeństwem, edukacją i ochroną środowiska. Program skierowany jest do mieszkańców terenów, na których Polskie Sieci Elektroenergetyczne prowadzą inwestycje lub eksploatują istniejącą infrastrukturę. Celem programu jest finansowe wsparcie tych działań i pomoc w ich wdrożeniu. W pięciu edycjach programu, PSE przyznały już ponad 800 grantów o łącznej wartości 16 mln złotych- informuje Kocia Wyspa.
Komentarze