Ruszyła budowa nowego skrzydła Szkoły Podstawowej nr 11
Kilka dni temu odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego przy PSP7. Teraz Stalowa Wola świętowała wmurowanie kolejnego kamienia, przy kolejnej szkole podstawowej. To będzie wielkie skrzydło, które ma zmienić oblicze PSP 11.
Edukacja najważniejszą inwestycją miasta. Pod takim hasłem odbyła się kolejna edukacyjna uroczystość w Stalowej Woli, podczas której przekazywano dobre informacje dla mieszkańców osiedla Młodynie. Obecni na niej byli: poseł na Sejm RP- wiceminister Infrastruktury Rafał Weber, prezydent Miasta Stalowa Wola Lucjusz Nadbereżny, społeczność szkolna: dyrektor szkoły PSP 11 Agnieszka Pawlina wraz z gronem pedagogicznym, uczniami, Radą Rodziców- Sylwią Wolan i Katarzyną Chmiel, wykonawca zadania Texton, Gwardian Klasztoru Ojców Kapucynów brat Paweł Smoła, naczelnik oświaty i zdrowia Magdalena Wrońska- Bulec, radni miejscy, przedstawiciele wydziałów inwestycyjnych.
PONAD 30 MLN NA REALIZACJĘ ZADAŃ OŚWIATOWYCH
Jak przypomniał obecny na uroczystości wiceminister Infrastruktury, poseł na Sejm RP Rafał Weber, to już trzecia tak duża inwestycja oświatowa w mieście. W ostatnich dniach cieszyliśmy się widząc wzrastające mury nowego Przedszkola nr 12 na ul. Okulickiego i obserwowaliśmy budowę nowej sali gimnastycznej przy PSP 7. Do tej triady dołączyć należy rozbudowę Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 im. Szarych Szeregów na ul. Wojska Polskiego o nowe skrzydło. Jak podkreślił wiceminister Rafał Weber, tempo prac jest imponujące. Inwestycje szybko są realizowane, bo efekty widać już teraz. Skorzystają dzieciaki te najmłodsze z oddziału przedszkolnego, ale też uczniowie klas I- III. Do tego zwolnione zostaną przestrzenie, które wykorzystane będą dla starszych roczników. Poprawi to jakość i da więcej miejsca również licealistom z SLO.
- Wszystkie 3 inwestycje są realizowane dzięki ogromnemu wsparciu Rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego. To ponad 30 mln zł na realizację tych zadań. Gdyby nie to wsparcie, myślę, że o budowie Przedszkola nr 12, budowie hali sportowej przy Siódemce i tutaj, rozbudowie Jedenastki, nie byłoby mowy, a każde z tych miejsc oświatowych jest bardzo istotne. Jedenastka znajduje się na młodym osiedlu, osiedlu Młodynie. To osiedle bardzo perspektywiczne co do zasady, obudowane blokami spółdzielczymi. Tutaj wiele rodzin z naszego miasta prowadzi swoje życie i planuje swoją przyszłość. Ważne jest żeby nasz prezydent Lucjusz Nadbereżny i radni Rady Miejskiej inwestowali w poprawę jakości edukacyjnej tej części naszego miasta i właśnie rozbudowa Jedenastki ma do tego się przysłużyć. Jestem przekonany, że ta inwestycja zostanie zrealizowana zgodnie z planem, zgodnie z harmonogramem- powiedział podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego skrzydła szkolnego wiceminister Infrastruktury, poseł na Sejm Rafał Weber.
I dodał, że celem Rządu Polskiego i samorządu jest stworzenie jak najlepszych warunków do nauki, do edukacji, do rozwoju, do mnożenia talentów, do bezpiecznej drogi życiowej dla młodych ludzi z pełną gamą nowoczesnych rozwiązań. I takie właśnie ma być nowe skrzydło szkolne PSP 11.
- Te inwestycje są doskonałym przykładem współpracy rządu i samorządu. Prezydent Lucjusz Nadbereżny czerpie pełnymi garściami z narzędzi, które są przygotowywane przez Rząd Prawa i Sprawiedliwości. Polski Ład, który posłużył do wykonania tych inwestycji jest tego najlepszym przykładem, a ja jestem przekonany, że przed nami kolejne, wspólne przedsięwzięcia, że przed nami kolejne, wspólne dobre i potrzebne projekty, także w tej sferze edukacyjnej. Inwestycja w młode pokolenie, to najlepsza inwestycja i naprawdę warto podejmować ogromny wysiłek, też ten organizacyjny- powiedział Rafał Weber.
WEBER: DZIĘKUJĘ TYM, KTÓRZY WSPIERAJĄ PROJEKTY MIASTA
Wiceminister podziękował za pracę także rzeszy urzędników, którzy pracują szybko i rzetelnie, dzięki czemu Stalowa Wola może podejmować cały szereg trudnych zadań. Te z udziałem środków zewnętrznych piętrzą się w mieście i wyrastają w tempie ekspresowym.
- Panie prezydencie, bardzo gorąco dziękuję za tę aktywność na tej niwie budowania nowych kompetencji strukturalnych stalowowolskiej oświaty. Jestem przekonany, że to przyczyni się do takiego optymalnego stworzenia warunków dla młodych mieszkańców Stalowej Woli, do tego aby rozwijać się, aby budować swoje kompetencje na przyszłość, aby uczyć się w bezpiecznych i dobrych warunkach. Dziękuję też pani dyrektor, całemu gronu pedagogicznemu i rodzicom PSP 11 za współpracę. Taka pozytywna presja też jest potrzebna, też ma swój sens, te podpowiedzi jak zrobić, jak przygotować, jak urządzić, są bardzo ważne i dla mnie jako posła, ministra, ale i dla inwestorów, prezydenta, więc bardzo gorąco dziękuję za tę współpracę. Dziękuję również radnym Rady Miejskiej w Stalowej Woli- powiedział wiceminister.
Przypomniał też, że nie wszyscy radni głosują tak samo, nie wszyscy obdarzają zaufaniem inicjatywy prezydenta Stalowej Woli.
- Zaufanie niewielkiej części radnych jest mniejsze, ale najważniejsze, że te projekty, które są przygotowywane przez pana prezydenta, naprawdę mają sens, mają cele, są potrzebne i wszystkie ręce na pokład, żeby te projekty zrealizować. Bardzo dziękuję za zaproszenie, mam nadzieję, że ta inwestycja będzie przebiegała zgodnie z planem, zgodnie z harmonogramem i za niedługo uczniowie Jedenastki będą cieszyli się z nowych przestrzeni edukacyjnych- powiedział Weber.
Głos zabrał również przewodniczący Rady Miasta Stanisław Sobieraj. Przypomniał, że miasto tworzy bazę dydaktyczno- wychowawczą dla swoich najmłodszych mieszkańców z pełnym zaangażowaniem. Oprócz wcześniej wspomnianych inwestycji dodał otwarcie bardzo nowoczesnego żłobko- przedszkola. Radni głosują nad uchwałami, które pomagają dbać o cały system edukacyjny.
- Dziś znajdujemy się w miejscu, gdzie niedługo będzie nowoczesne skrzydło, klasy wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. To pokazuje politykę Lucjusza Nadbereżnego, jak i Rady Miejskiej, która widzi potrzeby rodziców i ich dzieci. Dbamy o to, żeby każde dziecko, które mieszka w Stalowej Woli miało miejsce w żłobku, przedszkolu, żeby czuło się komfortowo, żeby korzystało z najlepszych sal, najlepszych sprzętów do edukacji, żeby chłonęło tę wiedzę. Dziękuję wszystkim radnym Rady Miejskiej w Stalowej Woli, tym, którzy głosowali za budżetem miasta, podkreślam to i za każdym razem będę podkreślał: tym, którzy głosowali za budżetem Miasta Stalowej Woli, że widzą potrzeby miasta, że widzą potrzeby mieszkańców. I nie byłoby tego wszystkiego również gdyby nie Rząd Prawa i Sprawiedliwości, Rząd pana Mateusza Morawieckiego, który dotuje w wysokiej mierze zadania takich samorządów jak Stalowa Wola. Niskie ukłony dla pana ministra Rafała Webera i pani Senator Janiny Sagatowskiej, bo to oni dbają, pomagają nam w Warszawie, żeby te pieniądze pozyskiwać i żeby te pieniądze trafiały do Stalowej Woli- powiedział przewodniczący Rady Miasta Stanisław Sobieraj.
I dodał, że sam już nie może doczekać się otwarcia i oglądania nowego skrzydła dla PSP 11.
KONIEC CHODZENIA NA ZMIANY. EDUKACJA NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE
Radości ze spełnienia dziecięcych marzeń nie kryła dyrektor PSP 11 Agnieszka Pawlina. A czas jest szczególny, bo w tym tygodniu będziemy obchodzić 250 rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Jest więc to dobra okazja do uczczenia tego faktu i chyba nie można wymarzyć sobie lepszego prezentu niż dobudowa nowego skrzydła dla szkoły.
- To prezent dla całej społeczności szkolnej, dla uczniów, dla nauczycieli, dla rodziców. Dla uczniów, bo każdy uczeń marzy o tym, żeby uczyć się w pięknej, nowej sali, z nowymi ławeczkami, stolikami, kolorowymi mebelkami, dla nauczycieli, bo każdy nauczyciel pragnie uczyć mając do dyspozycji najnowocześniejsze pomoce dydaktyczne, tablice interaktywne, ekrany dotykowe i dla rodziców. Dlaczego dla rodziców? Ponieważ uczniowie naszej szkoły uczą się na dwie zmiany i dzięki temu, że będziemy mieć nowe sale lekcyjne, nowy budynek, nasze maluszki nie będą musiały już chodzić na drugą zmianę. Wszystkie dzieciaki będą uczyć się na pierwszą zmianę, będą wcześniej kończyć lekcje, a po szkole będą mieć czas na zabawę, na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Dlatego w imieniu całej społeczności szkolnej bardzo dziękuję za nowy budynek- powiedziała dyrektor PSP11 Agnieszka Pawlina.
MIASTO STALOWA WOLA BĘDZIE STAWIAĆ POMNIKI TĘTNIĄCE ŻYCIEM
Prezydent Stalowej Woli cieszył się, że kolejny tydzień zaczął się dobrymi wieściami dla miasta. Przypomniał, że już nasi przodkowie tworząc KEN kierowali się założeniami, że bez porządnej edukacji, nie będzie wolności, suwerenności, nie będzie Polski. Stalowa Wola w 85- lecie założenia też zamierza tworzyć pomniki, ale takie służące mieszkańcom.
- Miasto Stalowa Wola podjęło decyzję, że będziemy budować pomniki, ale te o charakterze funkcjonalnym, pomniki, które mają żyć, które mają stworzyć przyszłość dla Miasta Stalowej Woli. I to właśnie obiekty edukacyjne znalazły w tym roku największy swój udział w programie inwestycyjnym Miasta Stalowej Woli. Ta uroczystość w PSP 11 kończy taką triadę, którą rozpoczęliśmy kilkanaście dni temu inaugurując budowę Przedszkola nr 12, rozbudowę PSP7 przez budowę nowoczesnej hali sportowej i tutaj, rozbudowę PSP 11. Łączna wartość tych zadań to ponad 52 mln zł, a więc największy od lat projekt edukacyjny- przekonywał włodarz miasta.
Podkreślił, że w ciągu 8 lat miasto tworzyło dodatkowe sale przedszkolne, wybudowało nowe żłobko- przedszkole, powstawały sale gimnastyczne przy obiektach edukacyjnych, ale budowa skrzydła przy PSP 11 to pierwszy od 30 lat projekt, na mocy którego powstaje coś tak wielkiego.
- To pierwszy raz od ponad 3 dekad w Stalowej Woli, kiedy budujemy nową szkołę, bo tak trzeba nazwać ten projekt, pierwszy raz kiedy rozbudowywana jest szkoła podstawowa o nowe skrzydło. To jest symbol tego, jak chcemy patrzeć dzisiaj w przyszłość wiedząc, że bez nowoczesnej, bardzo dobrze zorganizowanej oświaty w Stalowej Woli nie jesteśmy w stanie zrealizować żadnego projektu gospodarczego, nie jesteśmy w stanie zrealizować żadnego projektu na przyszłość, jeżeli nie staniemy tak jak dzisiaj wspólnie na tym fundamencie pod budowę nowoczesnej, pięknej, otwartej, dostępnej szkoły. Ten obiekt, który tutaj budujemy będzie wyznaczał ten nowy horyzont, nowe spojrzenie Miasta Stalowej Woli na edukację, dlatego że projekt, który jest już w trakcie realizacji, będzie wyznaczał nowe standardy- powiedział prezydent.
Omówił też jak będzie wyglądać nowe skrzydło. Z dumą podkreślił, że oprócz klas, będą specjalne sale funkcyjne, sala poznawania świata, ale także sala teatralna. Stalowowolskie dzieci są bardzo zdolne, takie więc specjalne miejsce do rozwijania tego typu talentów to strzał w dziesiątkę. Zaplanowano także miejsce na harcówkę dla stalowowolskich harcerzy. Ważne jest też to, że zadbano o komfort maluchów oddzielając przestrzeń zerówkową od szkolnej. Będzie też prawdziwy hit!
- Na wyższych kondygnacjach, na I piętrze będzie bardzo nowoczesna biblioteka z unikalnym rozwiązaniem, a więc z czytelnią, która będzie wychodziła na taras, na balkon, na patio, które będzie się znajdowało pomiędzy salą gimnastyczną a skrzydłem szkolnym- powiedział prezydent.
Takiego rozwiązania na pewno mogą pozazdrościć inne szkoły. Będą też miejsca relaksu, odpoczynku. A cały projekt powstał poprzez spojrzenie na ucznia, który ma być w centrum uwagi i dla nauczycieli, którzy z pasją uczą młode pokolenie. Każde dziecko w szkole ma czuć się dobrze, dlatego pamiętano szczególnie o uczniach z niepełnosprawnościami. Całość ma spełniać wyśrubowane standardy. Nie będzie żadnych barier, żadnych ograniczeń. Wszyscy będą mieć dostęp do wszystkich pomieszczeń bez różnicy czy poruszają się na wózku, czy pieszo.
- To szkoła XXI wieku, szkoła dostępna, nowoczesna, ale szkoła zbudowana na tym najważniejszym fundamencie patriotyzmu, fundamencie naszej świadomości kim jesteśmy jako Polacy, w świadomości nauczycieli, którzy realizują najpiękniejsze wartości poprzez edukację, poprzez wychowanie. I jestem przekonany, że ten obiekt będzie zachwycał architekturą, ale przede wszystkim- bo to tylko mury- będzie zachwycał tym, co będzie się tu działo wewnątrz, przez ważną triadę współpracy pomiędzy nauczycielami, wychowawcami, pomiędzy uczniami a rodzicami, dlatego że ta szkoła tak działa i chciałbym bardzo serdecznie podziękować za to pani dyrektor i nauczycielom- powiedział Lucjusz Nadbereżny.
OGROMNE DOFINANSOWANIE DO PROGRAMÓW EDUKACYJNYCH
Włodarz miasta przyznał, że nowe skrzydło to dla popularnej Jedenastki rodzaj wyróżnienia, ale to też bardzo kosztowne zadanie.
- To wielkie zadanie pod względem majątkowym, pod względem wydatkowym, zadanie na kwotę 21 mln 700 tys. zł, ale z tej kwoty 16 mln 800 tys. zł, a więc blisko 80% wartości całego zadania, to środki pochodzące z bezzwrotnej dotacji polskiego rządu. Pierwsza dotacja Programu Inwestycji Lokalnych, który był zainicjowany przez Rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego w czasie pierwszego okresu pandemii, tak aby nie wyhamować inwestycji lokalnych, to 3 mln 800 tys. zł. Później ten projekt przeszedł w jeszcze większy projekt, rządowy Program Inwestycji Strategicznych, z którego otrzymaliśmy 13 mln zł na to zadanie, w łącznym dużym projekcie, które Miasto Stalowa Wola pozyskało łącznie 30 mln zł.- powiedział prezydent.
Oznacza to, że inwestycja realizowana jest z blisko 80% dofinansowaniem. To kwota, która pozwala miastu bez stresu podjąć się zadania. Lucjusz Nadbereżny podziękował wiceministrowi Infrastruktury Rafałowi Weberowi za zaangażowanie i pomoc, a także senator Janinie Sagatowskiej.
- Dzięki pracy naszych parlamentarzystów, dzięki pracy rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego możemy realizować tak ambitne, wielkie projekty, dzięki temu możemy porywać się na tak istotną zmianę, która od lat nie miała miejsca w Stalowej Woli- dodał prezydent.
INWESTYCJE BEZ KREDYTÓW. WYSTARCZYŁ BUDŻET MIASTA I DOFINANSOWANIE OD RZĄDU
Prezydent na ręce przewodniczącego Rady Miasta Stanisława Sobieraja złożył podziękowania dla radnych miejskich za determinację, za to, że dzięki ich decyzjom ten projekt mógł powstać, bo to przecież radni miejscy zatwierdzili w budżecie miasta pieniądze na ten cel w kwocie 4 mln 900 tys. zł.
- Chciałbym podkreślić, bo niektórzy dopisują, że my zaciągamy kredyty na te zobowiązania: nie szanowni państwo! Jest to realizowane bez kredytu, bez jakichkolwiek dodatkowych zobowiązań. Są to środki pochodzące ze środków własnych Miasta Stalowej Woli, bez kredytów, bo taki jest budżet tego miasta na ten rok i również taki będzie na rok przyszły i tu chciałbym bardzo serdecznie podziękować radnym Miasta Stalowa Wola, którzy wspierają ten wielki projekt zmian w mieście Stalowa Wola- powiedział Lucjusz Nadbereżny.
Podziękowania popłynęły też w stronę dyrekcji szkoły, rodziców, całej społeczności szkolnej za determinację, upór w dążeniu do tego, żeby powstało nowoczesne dla dzieci skrzydło. Wyrazy wdzięczności prezydent skierował również do urzędników, którzy spędzili wiele godzin nad dokumentacją oraz do firmy wykonawczej, która już zabrała się za budowę obiektu.
Na koniec nastąpiło podpisanie aktu erekcyjnego przez obecnych na uroczystości, a później Gwardian Klasztoru Ojców Kapucynów brat Paweł Smoła poświęcił plac budowy.
HALA PSP 11 W PIGUŁCE
W ramach rozbudowy PSP 11 powstanie wydzielone skrzydło dla klas I- III i oddziału przedszkolnego grupy 0. Zyska popularne w mieście Samorządowe Liceum Ogólnokształcące, bo dzieci ze szkoły podstawowej będą mieć własne, bardzo nowoczesne miejsce do lekcji wf- u. W ramach rozbudowy PSP 11 powstanie obiekt wolnostojący, o powierzchni ok. 1550 m2, podpiwniczony, w kształcie prostokąta z półokrągłą ścianą. Będzie on przyklejony do istniejącej małej sali gimnastycznej i skrzydła szkoły podstawowej. Forma bryły budynku będzie nowoczesna, wkomponowana w otoczenie, z nietypowymi rozwiązaniami funkcjonalnymi dostosowanymi do potrzeb integracji. Budynek będzie posiadał 3 poziomy. Na parterze znajdą się 2 sale lekcyjne, sale dla przedszkolaków z przeszklonymi ścianami od strony korytarza oraz z wydzielonymi WC, gabinety, pokój nauczycielski i dyżurka. Piętro wyżej zlokalizowanych będzie 6 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt i tablice interaktywne, po ok. 40 m2 każda, toalety dla dziewcząt, chłopców i osób z niepełnosprawnością ruchową oraz duża świetlica szkolna o powierzchni około 80 m2. W dobudówce, oprócz sal zajęć, pojawią się także wszelkie potrzebne pomieszczenia techniczne oraz szatnie (poziom: -1). W całym budynku wejścia i drzwi zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z poziomu szatni i piwnic funkcjonować będzie wewnętrzna winda, a przy schodach podjazdy. Obiekt wyposażony będzie w wentylację mechaniczną, a wszystkie instalacje będą starannie pochowane w strefach podsufitowych. W części pomieszczeń znajdzie się ogrzewanie podłogowe. Do budynku prowadzić będzie bezpośredni wjazd z ulicy.
Na rozbudowę PSP 11 samorząd Stalowej Woli otrzymał dofinansowanie z Polskiego Ładu. Pierwszy dzwonek w nowym obiekcie ma zabrzmieć 1 września 2025 roku.
Komentarze