Hospicjum już na ostatniej prostej
Ten wyczekiwany od lat i bardzo potrzebny obiekt jest już na ukończeniu. Wszystko idzie zgodnie z planem. W przyszłym roku przebywać w nim będą pacjenci.
Jak mówi prezydent, firma budująca hospicjum zdąży wywiązać się z zadania, a i jakość usług w pełni zadowala miasto.
- Prace nad hospicjum są bardzo zaawansowane: jeżeli chodzi o prace zewnętrzne, to już można obserwować elewację, która panelowo powstaje na całej powierzchni ścian budynku. W tej chwili trwają prace instalacyjne, już również dotyczące armatury, systemów bezpieczeństwa, również w poszczególnych salach. Spodziewamy się, że późną jesienią wykonawca będzie chciał przekazywać obiekt do odbioru przez Miasto Stalowa Wola, a więc mamy przyspieszenie na tej budowie. Zaawansowanie prac jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie, ale również ocena tych prac jest bardzo wysoka- mówi prezydent Stalowej woli Lucjusz Nadbereżny.
Hospicjum powstaje nieopodal Ambulatorium. Bezpośredniość obiektu medycznego, świadczącego kompleksowe usługi zdrowotne z tylu dziedzin, to nie przypadek. Oprócz samej bryły budynku, trzeba zadbać o część związaną z późniejszym funkcjonowaniem obiektu.
- Cały czas pracujemy pod względem części formalnej, prawnej. Najtrudniejszą i najważniejszą częścią jest tutaj możliwość pozyskania finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia, tak aby hospicjum uzyskało kontrakt. Wykonaliśmy tutaj pierwszy krok dotyczący utworzenia wcześniej medycyny paliatywnej w Ambulatorium. W przyszłym tygodniu będziemy chcieli przekazać szczegółowe informacje na ten temat i na tej podstawie będziemy rozszerzać kontrakt z NFZ- em na działalność hospicyjną, natomiast docelowe działania, otwarcie, przyjęcia pierwszych chorych, uruchomienia obiektu, planujemy na koniec pierwszego kwartału przyszłego roku- mówi prezydent.
W hospicjum zostanie przygotowanych 30 łóżek w pokojach 1 i 2- osobowych. W każdym z pokoi będzie mieścić się łazienka. Będzie także miejsce odpoczynku dla rodzin chorego. Ponadto w obiekcie znajdzie się m.in.: stołówka, jadalnia, świetlica, kaplica, pokoje zabiegowe i rehabilitacyjne. W poradni Medycyny Paliatywnej znajdować się będą 3 gabinety lekarskie, gabinet zabiegowy, gabinet rehabilitacyjny. W budynku poradni będzie można wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny. Sam budynek będzie nowoczesny, będzie spełniać najwyższe standardy, jeśli chodzi o energooszczędność.
Budowa hospicjum będzie kosztowała 21,5 mln zł, z czego 15 mln zł stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Komentarze