Jak dobrać właściwy pierścień osadczy do danego zastosowania?

Materiał zewnętrzny Image

Pierścienie osadcze to niezwykle istotne elementy używane m.in. w przemyśle i mechanice. Mają one za zadanie stabilizować połączenia i zapobiegać niepożądanym ruchom w płaszczyźnie poziomej. Innymi słowy, pierścień osadczy zapobiega przesunięciom osiowym, a tym samym osłabianiu konstrukcji i jej elementów. Jak go właściwie dobrać do danego zastosowania?

Jak działa pierścień osadczy?

Aby właściwie dobrać pierścień osadczy, warto poznać zasadę jego działania. Jego budowa jest nieskomplikowana. Jest to element, który ma kształt podkowy lub pełnego pierścienia. Skutecznie unieruchamia i zabezpiecza przed przesunięciem np. sworznie tłoków czy tarcz. Chroni również elementy takie jak koła zębate, łożyska, koła pasowe itp. Ze względu na te właściwości pierścienie osadcze (m.in. takie jak dostępne na stronie https://inoxa.pl/elementy-zlaczne-nierdzewne-i-kwasoodporne/pixerscienie-osadcze) stosuje się w różnego rodzaju maszynach i pojazdach (także w samochodach).

Pierścienie osadcze można podzielić na dwie główne grupy:

• pierścienie zewnętrzne – zakłada się je na elementy osiowe, montaż wymaga mocnego rozwarcia końców, które po zwolnieniu zaciskają się, chroniąc dany element;

• pierścienie wewnętrzne – osadza się je w specjalnych gniazdach tulei, w tym przypadku montaż polega na ściśnięciu pierścienia, a następnie zwolnieniu uścisku po umieszczeniu go w pożądanym miejscu.

Do montażu pierścieni osadczych stosuje się specjalne szczypce. Pierścienie zewnętrzne i wewnętrzne można łatwo poznać po wyglądzie – te pierwsze charakteryzują się niewielkim odstępem pomiędzy otworami pod szczypce. W pierścieniach wewnętrznych odstęp jest znacznie większy.

Obrazek

Różnica pomiędzy zewnętrznym i wewnętrznym pierścieniem osadczym jest widoczna na pierwszy rzut oka – ten pierwszy ma zdecydowanie mniejszy odstęp pomiędzy otworami pod szczypce montażowe.


Parametry pierścieni osadczych

Czym jeszcze różnią się od siebie pierścienie osadcze? Występują one w różnych wymiarach. Najważniejsze kryterium doboru stanowi średnica. Ważna jest jednak również grubość pierścienia – należy ją dobrać do szerokości rowka wału lub tulei. Najczęściej stosuje się pierścienie osadcze wykonywane zgodnie z normami DIN – DIN 471 dla pierścieni zewnętrznych i DIN 472 dla pierścieni wewnętrznych.

Pierścień osadczy – jak prawidłowo dobrać?

Dobierając pierścień osadczy do konkretnego zastosowania, w pierwszej kolejności należy zadecydować o jego typie zgodnie z przeznaczeniem (zewnętrzny – osadzany w rowku wykonanym na wale lub osi, wewnętrzny – osadzany w rowku wykonanym w obudowie). Następnym niezwykle ważnym krokiem jest dobór właściwego rozmiaru.

Rozmiary pierścieni osadczych można znaleźć w specjalnych tabelach. Określają one najważniejsze wymiary tego typu elementów, w tym średnicę (wewnętrzną lub zewnętrzną w zależności od typu pierścienia). Z tabel można odczytać właściwy rozmiar pierścienia dla konkretnej średnicy wału lub też otworu. Na rynku można znaleźć pierścienie przystosowane do osadzania na wałach o średnicach od 3 do nawet 1000 mm oraz w otworach o średnicach od 8 do 1000 mm. Trzeba jednak pamiętać, że większe elementy są stosowane rzadziej, w związku z czym ich dostępność jest mniejsza.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~luk

hej