„HCP Stalowa Wola 2023”

Image

Na terenie powiatu stalowowolskiego odbyły się ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „HCP Stalowa Wola 2023” w których udział wzięły jednostki ochrony przeciwpożarowej z województwa podkarpackiego, inne służby, podmioty oraz instytucje niezbędne ze względu na charakter symulowanych zagrożeń.

Zadaniem ćwiczących było doskonalenie współdziałania pododdziałów Centralnego Odwodu Operacyjnego KSRG podczas organizacji i prowadzenia działań ratowniczych w warunkach zagrożenia powodziowego oraz współdziałania specjalistycznych grup ratownictwa wodno-nurkowego.

Pierwszy dzień ćwiczeń dotyczył modułu pomp wysokiej wydajności (HCP Rzeszów). Scenariusz ćwiczeń zawierał symulację udzielenia pomocy państwu Albańskiemu w usuwaniu skutków powodzi.

Na terenie JRG 3 KM PSP Rzeszów przy udziale funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i Krajowej Administracji Skarbowej zorganizowano symulację przejścia granicznego w trakcie której wykonano odprawę celną i paszportową.

Po przekroczeniu granicy moduł HCP udał się na teren powiatu stalowowolskiego. Na terenie Aeroklubu Stalowa Wola – Turbia zorganizowane zostało obozowisko oraz powołany został sztab LEMA (zabierający przedstawicieli organów zarządzania kryzysowego na miejscu katastrofy).

37 strażaków dysponujących 16 samochodami, 5 pompami wysokiej wydajności oraz zapleczem logistycznym mieli za zadanie realizacje dwóch epizodów polegających na przepompowywaniu wody na znaczne odległości na ternie kopali piasku w Zalesiu Antoniowskim (gm. Radomyśl nad Sanem) oraz na starym korycie rzeki w Motyczach Szlacheckich (gm. Zaleszany). Pompowanie odbywało się w godzinach nocnych i zakończyło się w godzinach porannych dnia następnego.

Drugi dzień ćwiczeń również dotyczył działań przeciwpowodziowych z zaangażowaniem sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz służb wspomagających z województwa podkarpackiego.

Przygotowane epizody dotyczyły działań na wałach przeciwpowodziowych rzeki San w rejonie mostu pieszo-drogowego w Radomyślu nad Sanem. Strażacy uczestniczący w manewrach mieli za zadanie podniesienie korony wału jej wzmocnienie oraz uszczelnienie przesiąków i przecieków. Strażacy realizowali zadania doskonaląc umiejętności z wykorzystaniem posiadanego sprzęt z zastosowaniem różnych technik budowania wzmocnień.

Kolejny trzeci epizod odbył się na terenie kopalni piasku w Zalesiu Antoniowskim. Działania dotyczyły ratownictwa na akwenach wodnych z użyciem sprzętu Specjalistycznej Grupy Sonarowej „Przemyśl” oraz Specjalistycznych grup Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Tarnobrzeg” oraz „Sanok”. Organizacja działań na poziomie specjalistycznym polegała na poszukiwaniach podwodnych zatopionego samochodu, jego wydobyciu przy pomocy balonów wypornościowych oraz ratownictwie wodnym osób unoszących się na powierzchni wody.

W celu wspomagania dowodzenia zorganizowany został sztab składający się z funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Stalowej Woli, Komend Powiatowych i Miejskich PSP z powiatów sąsiednich (tarnobrzeskiego, niżańskiego, mieleckiego) oraz służb współpracujących: lokalne władze samorządowe, powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, Wojewódzkie Centrum Zarządzenia Kryzysowego oraz Centrum Informacji Kryzysowej.

Działania pracy sztabu polegały na wspieraniu dowódców działających w terenie akcji oraz prognozowanie wystąpienia możliwych zagrożeń.

W trakcie ćwiczeń ważnym celem było doskonalenie systemu monitorowania zagrożeń powodziowych z wykorzystaniem Bezzałogowych Statków Powietrznych, które rozpoznawały zagrożenia związane z odkształceniem się korony wału przeciwpowodziowego oraz przesiąkami i przeciekami.

Działania przeciwpowodziowe prowadzone były przez:

32 strażaków Państwowej Straży Pożarnej dysponujących 11 zastępami z powiatów: stalowowolskiego, niżańskiego, tarnobrzeskiego, mieleckiego, kolbuszowskiego, przeworskiego, łańcuckiego oraz przemyskiego,

- 43 druhów Ochotniczej Straży Pożarnej dysponujących 10 zastępami z gmin: Stalowa Wola, Zaleszany, Radomyśl nad Sanem.

- Działania specjalistyczne prowadzone były przez:

Specjalistyczną Grupę Sonarową „Przemyśl”

- Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Tarnobrzeg”

- Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Sanok”

Ćwiczeniom przyglądały się władze lokale oraz przełożeni w osobach:

- Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart

- nadbryg. Andrzej Babiec – Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP

- st. bryg. Andrzej Marczenia – Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP

- pracownicy wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie

- Komendanci Powiatowi PSP z województwa podkarpackiego.

- Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Starosta Stalowowolski

- Przedstawiciele Centrum Zarządzania Kryzysowego szczebla Powiatowego i Gminnego

- Przedstawiciele lokalnych gmin

- Przedstawiciele służb współpracujących m.in. Policji, Wojsk Obrony Terytorialnej.

Przewiń do komentarzy



















Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =