Plac Piłsudskiego przejdzie rewitalizację etapowo? Dlaczego ponumerowano drzewa?
Temat modernizacji Placu Piłsudskiego nie został wyrzucony do kosza. W dalszym ciągu prowadzone są prace związane z tym tematem. Zadanie to miałoby zostać wykonane etapowo.
Plany, które okazały się zbyt kosztowne w realizacji
Miasto latem ubiegłego roku ogłosiło przetarg na rewitalizację Placu Piłsudskiego. Planowano całkowitą przebudowę tego miejsca, począwszy od wyłączenia placu z ruchu kołowego. Obszar po części miał zachować swój charakter, jeśli chodzi o organizację uroczystości państwowych. Miały powstać nowe nasadzenia, ciągi piesze i rowerowe o różnej nawierzchni, od mineralnej, betonowej, aż po asfaltową. Planowana była budowa placu zabaw oraz inne nowe elementy, które urozmaiciłyby przestrzeń. Zupełną nowością miał być obiekt usługowy o powierzchni około 1200 m2 z zielonymi tarasami. Na parterze chciano usytuować lokale usługowe, z kolei na I piętrze salę konferencyjną, szatnie, toalety itd. Duże kontrowersje budził pomysł pojawienia się tam palmiarni, w której hodowane miałyby być egzotyczne gatunki roślin. Nowym, charakterystycznym dla Stalowej Woli miejscem miała być wieża widokowa o wysokości 64 metrów.
Na razie bez wieży i obiektów kubaturowych
Zagospodarowanie, które jest teraz przygotowane obejmuje teren od torów kolejowych do ul. Niezłomnych i dotyczy zieleni, nowego placu, chodników, ścieżek rowerowych, deptaku, małej architektury. Zrezygnowano z budowy na tej przestrzeni miejsca zabaw dla dzieci. Zmieniła się nieco koncepcja dotycząca utworzenia nowej fontanny na Placu Piłsudskiego. Początkowo miała być ona posadzkowa – multimedialna, podobna do tej, która powstała w Rozwadowie. Obecnie planowana jest fontanna w formie nieckowej, tak by można było pozyskiwać wodę deszczową, retencjonować ją i wykorzystywać do zasilenia fontanny.
W ramach tego projektu nie będą budowane obiekty kubaturowe. Na razie nie powstanie obiekt szkoleniowo- biznesowo- restauracyjny. To samo dotyczy wieży widokowej. W obrysie realizacji projektu pozostanie miejsce na wybudowanie takich obiektów usługowych na Placu Piłsudskiego. Do rozstrzygnięcia w przyszłości pozostanie czy ta forma architektoniczna, która została zaproponowana przez projektantów jest odpowiednia. Będzie to jednak ewentualnie kolejny etap inwestycji.
- Mam nadzieję, że skuteczność miasta Stalowej Woli w pozyskiwaniu środków finansowych na realizację Placu Piłsudskiego pozwoli nam aby w pierwszej połowie przyszłego roku rozpoczęły się prace związane z jego wykonaniem. Działania, które dzisiaj podejmujemy to uzyskanie pozwolenia na budowę, tak by wykonawca wyłoniony w przetargu mógł od razu rozpocząć prace budowlane na całym obszarze Placu Piłsudskiego- wyjaśnia prezydent Lucjusz Nadbereżny.
Miasto zadbało o drzewa
Na terenie Placu Piłsudskiego oraz terenach sąsiednich, obok torów kolejowych, przeprowadzana jest inwentaryzacja drzew. Jest to związane z planem rewitalizacji tej przestrzeni.
- Wykonawca projektu jest zobowiązany aby dokonać nie tylko geolokalizacyjnego umiejscowienia drzew, tak aby później w dokumentacji projektowej nie było błędów, że np. wejdzie zagospodarowanie w część korzeniową. Mamy tutaj wymogi aby nie tylko nie wycinać drzew, ale również mocno oddalać się od systemu korzeniowego drzew. Po tej geolokalizacji w formie map elektronicznych wykonawca był zobowiązany do przeprowadzenia inwentaryzacji fizycznej. Oczywiście jest ta deklaracja, że żadne drzewo zdrowe na Placu Piłsudskiego nie będzie wycinane. Wręcz przeciwnie, pojawi się tutaj dużo więcej drzew- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.
Jakie jest Wasze zdanie na temat rewitalizacji Placu Piłsudskiego? Co chcielibyście zachować z poprzedniego projektu, a co z niego wyrzucić?
Komentarze